Skvělé! Lepší konec před začátkem bojů o udržení, starší dorostenci nemohli předvést

06.12.2014, Gabriela Juříková

Poslední kolo základní části RAKO extraligy sehráli starší dorostenci na ledě šestého Havířova a počínali si vskutku náramně. V první a z části i druhé třetině se sice hrálo pomálu v plném počtu hráčů, o to víc však měli oba soupeři šance vsítit gól. Úspěšnější byl v první třetině RT TORAX, který využil dvojnásobnou výhodu Jakubem Bialoněm. Havířovu se zdařilo vyrovnat až v polovině zápasu ze sedmé přesilovky, jenže hosté se nevzdali naděje na výhru a tři minuty před koncem základní hrací doby strhl vedení na stranu Poruby Jan Korec. Domácí v závěru sáhli po power–play, ale do prázdné branky pečetil porubskou výhru 3:1 kapitán Lukáš Horváth.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 28.kolo so 6.12.13:00
AZ Heimstaden Havířov
1:3(0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Macuh (Němec) – 13. Bialoň (Malát, Korec), 58. Korec, 60. Horváth (Bialoň). Rozhodčí: Krenželok – Lederer, Bartek. Vyloučení: 5:11, navíc Polak (HAV) 10 min OT, Moravčík (HAV) 5+OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 102. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
AZ Heimstaden Havířov: Sonnek – Szturc, Trombik, Dudek, Hudeček, Kiss, Spálovský, Mrowiec – Hýsek, Moravčík, Polak, Stružík, Peterka, Hendrych, Kurovský, Němec, Macuh, Kosina, Cihlář.
HC RT TORAX Poruba 2011: Škoda – Široký, Olšr, Bijota, Halška, Prepsl, Prokeš – Csabala, Horváth, Konvička – Bialoň, Malát, Korec – Irgl, Stach, Šustala

Hned od začátku utkání se začala plnit trestná lavice. Nejprve si na ni šli odpočinout tři hostující hráči, pěkně postupně za sebou. Havířov však ani jednu početní výhodu nevyužil. Naopak Csabala se v oslabení dostal do úniku, ale Sonnek jeho ránu vyrazil. Největší šanci domácích měl Polak, který se dostal za obranu, rozhýbal si Škodu, ale nakonec ztroskotal na jeho pravém betonu.

První gól přišel až poté, co na trestnou lavici začali usedat i hráči Havířova. Přesilovku 5 na 3 využil porubský Jakub Bialoň, který dorazil Malátovu střelu. Závěr třetiny už přinesl jen další vyloučení, za vzájemnou potyčku šli na lavici hanby Kiss a Korec. Domácí Polak obdržel dvouminutový trest doplněný desetiminutovým osobním trestem za naražení zezadu. Za stejný prohřešek dostal 5 minut a trest do konce utkání i další hráč AZetu, Dominik Moravčík. V první třetině z pětiminutové přesilovky uplynulo třicet vteřin, takže si hosté její zbytek a vedení 0:1 přenesli do druhé části.

I ve druhé třetině jsme viděli spoustu vyloučených, ale jen jednu branku. Tu dal ve 31. minutě při přesilovce Rok Macuh, jehož nahození od modré čáry prošlo až do sítě a znamenalo vyrovnání na 1:1. Poté přišly další příležitosti na obou stranách. Dvě z nich měl při přesilovce porubský Olšr, ale nejprve netrefil odkrytou branku a poté se nedostal k volnému puku před odkrytou brankou. Za Havířov zahrozili Polak, jehož rána lízla tyč Škodovy branky, a Kurovský, jehož průnik zakončený bekhendovou střelou zhatil Škoda.

Další dvě dobré příležitosti měla Poruba, ale Irgl z dobré pozice netrefil bránu a Csabala měl smůlu, když Sonnek vyrazil jeho střelu těsně vedle své tyče. V závěru třetiny hráli domácí přesilovku, tu sice nevyužili, ale se závěrečným hvizdem přišlo ještě jedno vyloučení, takže se do třetí části mohli těšit na třicetivteřinovou přesilovku 5 na 3.

Jenže v této výhodě AZet branku nedal, hosté se ubránili. Při pokusu o vyhození napálil jeden z hostujících hráčů hlavního rozhodčího hodně nešťastně. Hlavní sudí byl šest minut mimo hru, utkání řídili čároví rozhodčí do doby, než byl schopen vrátit se na led. Ve třetí části jsme viděli už jen jedno vyloučení – potrestán byl kapitán Poruby Horváth za protesty na posouzení situace ze 45. minuty. Co se stalo? Hostující Korec čekal na útočné modré čáře na přihrávku, ta přišla, ale podle všeho se útočník Poruby sám vystavil ofsajdu, když přejel modrou čáru dřív než puk.

V polovině třetiny přišly velké šance domácích hráčů, ale zůstaly nevyužity. V 54. minutě měl vedoucí branku na holi Polak, ale přestřelil. V 57. minutě přišla další gólovka AZetu – Peterka našel volného Kurovského, ale ten trefil jen brankáře Škodu. Za to domácí stihl trest v podobě branky Poruby, kterou dal na začátku 58. minuty Jan Korec, který využil zaváhání Mrowiece při rozehrávce a přesnou střelou k tyči nedal Sonnkovi šanci. AZet se však nevzdával. V poslední minutě měli na holích vyrovnání Peterka s Polakem, ale vylámali si zuby na Škodovi.

Havířov ještě zkusil hru bez brankáře, ale ta trvala pouze 10 vteřin, protože Bialoň vyhrál vhazování a Lukáš Horváth obloučkem poslal puk do opuštěné domácí klece. Poruba tak v posledním kole základní části vybojovala důležité tři body, které bude potřebovat v boji o záchranu v nejvyšší soutěži.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Utkání se mi hodnotí těžce. Proti nám stál trpělivý a poctivý soupeř, který využil našich chyb a zaváhání. Sám téměř žádné nevyrobil, my si vylámali zuby na výborně chytajícím brankáři a jen na tlak se bohužel nehraje. Nejvíc mě ale znepokojují naše přesilové hry. Poctivě se na tuto činnost připravujeme, ale hráči na hřišti místo plnění nacvičených vzorců vkládají své naivní myšlenky a to nefunguje. Už nevím jestli je to herní nekázeň, nebo to někteří prostě neumí. Máme opravdu na čem pracovat.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Dneska jsme tady získali zlaté tři body ze zápasu na venkovním ledu. Ale musím říct, že jsme si na Havířov věřili, protože jsme s nimi měli letos solidní výsledky. Dnes do toho dali kluci všechno co umí plus bojovnost a srdíčko. My nemáme mančaft, že budeme někoho porážet 6:1. Hrajeme na to, že nám gólman zachytá, dostaneme jeden až dva góly a my dáme dva, maximálně tři. Nakopla nás včerejší prohra se Zlínem, kdy jsme prohráli 4:6. Myslím si, že dát Zlínu čtyři góly je hodně povzbuzující a v dnešním utkání se to ukázalo.