Poslední zápas tohoto roku starší dorostenci zvládli, Šumperk odjížděl se sedmigólovou nadílkou

09.12.2012, Gabriela Juříková

Díky velké marodce prořídla porubskému staršímu dorostu soupiska. Nejvíce obranné řady a trenéři Rambousek se Smetákem museli do zadních řad postavit útočníky. Předposlední Šumperk sice dobře bruslil a napadal, ale v koncovce byl neškodný. Na Mačka vyslal pouze patnáct střel a jen jednou se radoval z gólu. Domácí ke dvěma brankám z první třetiny přidali v druhé, hokejově nejpěknější dvacetiminutovce, další čtyři a v závěrečné tercii se radovali jednou. Dvakrát se trefil Radek Bartoň, třikrát Martin Csomor, který nastupoval ve dvou útocích, gól a přihrávku zaznamenal i Lukáš Laryš. Dlouhou přestávku si starší dorost zpříjemní třemi zápasy s extraligovými týmy.

Liga staršího dorostu - 20.kolo ne 9.12.13:30
DRACI PARS ŠUMPERK
7:1(2:0, 4:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Csomor (Stoklásek), 12. Bartoň (Mládek, Kurnik), 23. Kurnik (Stoklásek, Bolek), 32. Csomor (Smrčka, Gřeš), 35. Havránek (Laryš, Holaň), 39. Bartoň (Laryš), 41. Csomor (Smrčka, Gřeš) – 26. Ondráček (Hromádka P., Bochnák). Rozhodčí: Libiger – Kopřiva, Havlík. Vyloučení: 5:1. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 47:15. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 7:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček – Kotas, Kropka, Charvát, Ščurek, Bolek – Havránek, Laryš, Holaň – Csomor, Smrčka, Gřeš – Csomor, Mládek, Bartoň – Kurnik, Stoklásek, Boleslavský.
DRACI PARS ŠUMPERK: Macek – Jančařík, Polách, Kubíček, Kužílek, Kukula, Uporský, Ministr, Daniš, Zindulka, Müller, Hromádka D., Bargel, Bochnák, Smolka, Ondráček, Hromádka P., Janik.

Domácí z prvního útoku vytvořili gólovou šanci. Gřeš zavezl puk do útočné třetiny, přenechal jej Csomorovi, který připravil střeleckou pozici Smrčkovi. Puk po dorážce skončil na tyči. Z druhé šance zůstal puk Mackovi pod betonem. A i další střely hostující brankář pochytal. Na puk si sáhl i domácí gólman podobného příjmení Maček. Střelu Kužílka schoval do lapačky. Blízko ke gólu měl Janík, ale na nahrávku Bargla mu chyběl krok. Jinak by zakončoval do odkryté brány.

Petr Hromádka sjížděl po pravém mantinelu až před Mačka. Vyražený puk získali na hokejky domácí a okamžitě zaútočili. V čase 7:06 otevřeli skóre. Boj o kotouč u mantinelu vyhrál Stoklásek, přihrál na modrou, kde zastupoval obranu Martin Csomor. I když to měl na střelu z voleje, udělal dva kroky vpřed a prostřelil vše, co stálo puku v cestě – 1:0. Po buly se do útoku vrhli hosté. Ministr s Kužílkem na Mačka nevyzráli. Následný pokus Kužílka taky nevyšel.

Domácí polevili v nasazení a dali Šumperku hodně prostoru. Po několika šumperských útocích se srovnali a ve dvanácté minutě vedl RT TORAX 2:0. Důraz na brankovišti předvedl Radek Bartoň. Protlačil puk přes Mackovy betony. Šumperk začal bránit střední pásmo. Dobře napadal a domácí měli velké problémy přejít přes střední pásmo. V čase 18:12 rozhodčí poprvé vylučovali. Hosté si zahráli přesilovku, ale nedařilo se jim usadit se v útočné třetině.

Do druhé části zápasu nastoupili domácí ve třech. Dvanáct vteřin ubránili a i tu klasickou přežili bez inkasovaného gólu. Ondráčkovu střelu Maček zastavil betonem. Po buly v obranné třetině Šumperku se puku dotkli jen tři hráči, než skončil v Mackově síti. Bolek uhájil pásmo, přihrál na střed Stokláskovi a Antonín Kurnik zakončoval do odkryté brány – 3:0. Po třech minutách se stav zápasu měnil. Po důrazné hře snížil Šumperk na 3:1, kdy kapitán Patrik Ondráček prostřelil ležícího Marka Mačka.

Hosté začali opět lépe bruslit, napadat a hra se tak opticky srovnala. Jakmile se na led dostala druhá porubská formace, Šumperk byl na její hru krátký. Csomor, Gřeš, Smrčka přešli krátkými přihrávkami přes střední pásmo a své úsilí dokonali gólem. Martin Csomor pálil od mantinelu střídaček a ani brankář Tadeáš Macek netušil, kde je puk. Csomor svým druhým gólem zvyšoval na 4:1. Po třech minutách zachytil rozehrávku Šumperku před středním pásmem Lukáš Laryš. Jeho střela do brány neprošla, ale bekhendová dorážka domácího kapitána Martina Havránka prošla za brankovou čáru – 5:1. Hosté ke konci druhé třetiny hráli třetí přesilovku. Ty v dnešním zápase nebyly silnou stránkou Šumperka. Gólovou šanci si v oslabení vytvořil Jonáš Mládek, ale odkrytou bránu přestřelil.

Svým druhým gólem zvýšil vedení RT TORAXu na 6:1 Radek Bartoň. Na konci druhé třetiny odpískal rozhodčí faul na straně Šumperka a domácí si zahráli první, a jak se nakonec ukázalo jedinou, přesilovku, kterou jim rozdělila přestávka. Větší část si zahráli v poslední tercii, ale stačilo pouhých dvaatřicet vteřin a přesilovka se započítala jako využitá. Gřeš, Smrčka a na konci byl Martin Csomor, který dovršil hattrick.

Poslední třetina byla jen o bruslení, osobních soubojích a dvou přesilovkách Šumperku, které byly obě v režii oslabené Poruby. Domácí brankář Maček neměl v zápase moc práce. O to nebezpečněji se jevily výpady šumperských útočníků. Ondráček prověřil Mačkův postřeh a Ministr mířil nad bránu. Kropka, v zápase obránce, jinak útočník, zazmatkoval před vlastní bránou a málem nedorozumění s Mačkem skončilo vlastním gólem. Blízko byl jeden z šumperských útočníků, ale chyby Poruby nevyužil.

Domácí se nadále vezou na vítězné vlně. Nyní je čeká skoro měsíční zápasová pauza, ve které se budou intenzivně připravovat na zbytek sezóny. Až 4. ledna jedou k ligovému zápasu s Warriorem Brno, ale trenéři dohodli na období před vánoci a před koncem roku tři zápasy s extraligovými týmy. Doma přivítají Vítkovice a Třinec, se kterým si zahrají i ve Werk Aréně. Celá příprava směřuje k dosažení nejvyšší mety.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Chtěli jsme v posledním utkání předvést naši vítěznou vlnu, což se nám povedlo. Samozřejmě, že Šumperk je v tabulce někde jinde. Poslední třetina už v gólovém nasazení nebyla, ale takticky jsme to dohráli skvěle. I když jsme byli v okleštěné sestavě. Klukům jsem za rok 2012 poděkoval a budeme se připravovat na zbytek sezóny, ve které chceme dosáhnout na tu největší metu.

Ivan Alka (HK MD Šumperk): Hráli jsme utkání s nejlepším týmem této soutěže. Domácí byli jasně lepší a podle mě je to favorit na vítěze ve skupině.