Podceněné první tři minuty rozhodly o další porážce, následně vyrovnané utkání dotáhla Olomouc do vítězného konce

16.11.2014, Kateřina Juříková

Mladší dorostenci RT TORAXu Poruba pod novým trenérským vedením nezačali duel s Olomoucí, aktuálně čtvrtým týmem tabulky, vůbec dobře. Po třech odehraných minutách ztráceli dvě branky a na rozjetého soupeře nestačilo ani promíchání sestavy trenéry Sršněm a Leksovským. Hra sice dostala jinou lepší tvář, ale pořád domácí tým trápilo neproměňování šancí, což hostům šlo o mnoho lépe. Kohouti vedli již o čtyři trefy, když RT TORAX snížil z přesilovky a druhou branku přidal v první minutě třetí třetiny. Pro Porubu to vypadalo nadějně, jenže Olomouc se ještě dvakrát prosadila. Porubský kapitán Arnošt Plachý už jen korigoval výsledek na 3:6. Zítra od 13 hodin budou mladší dorostenci hosty Havířova.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 16.kolo ne 16.11.13:30
HC Olomouc
3:6(0:2, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 39. Kotouček (Bochnak), 41. Žídek (Plachý), 53. Plachý (Žídek, Balcárek) – 2. Wojf (Kret), 3. Janečko (Skopal), 22. Galvas (Skopal), 38. Handl (Skopal), 43. Štefka (Spatharis), 53. Urban. Rozhodčí: Šeděnka – Zicháček, Cap. Vyloučení: 2:5, navíc Galuška 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 99. Střely na branku: 14:30. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:6, 3:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mrázek – Kotouček, Balcárek, Dobeš, Kroček, Glumbík, Zicháček, Pitucha – Bochnak, Mrva, Plachý – Havránek, Střondala, Žídek – Klíma, Hasaj, Dlouhý – Voznička Marek, Vojtášek
HC Olomouc: Galuška – Dajčar, Krejčí, Mader, Vosátko, Galvas, Holiš, Klesla – Kořenek, Štefka, Kret, Pěcha, Skopal, Handl, Urban, Janečko, Palinek, Wolf, Spatharis, Skřivánek

Zápas začala aktivněji Olomouc a po dvou neúspěšných pokusech se v čase 1:54 dostala do vedení. Mrázek nedosáhl na puk vystřelený z levé strany Petrem Wolfem. Do minuty se skóre změnilo, když Poruba po neúspěšném útoku nestihla zachytit únik hostů a Mrázek kapituloval podruhé. Tentokrát z pravé strany mířil neomylně Jan Janečko. V sedmé minutě dostal za červenou čarou krásný pas od Klesly Skopal a přímý souboj s porubským gólmanem prohrál. Střela prošla těsně okolo pravé Mrázkovy tyče.

Domácí v útočném pásmu hodně zmatkovali a gólmana ohrozili minimálně. Nahozené kotouče nedokázali vybojovat, a když už puk získali, útočná akce ztroskotala na nepřesné přihrávce. Gólový příděl Kohoutů pokračoval i po přestávce. V začátku druhé minuty prostředního dějství změť hokejek a bruslí prostřelil Jakub Galvas – 0:3. V oslabení měl jedinečnou šanci Dobeš, jenže kotouč mu odskočil daleko před hokejku a v olomouckém pásmu byl obráncem zastaven.

Další domácí slibná gólovka se zrodila v porubském oslabení. Bochnak si najížděl před bránu, když zpoza ní mu poslal puk Žídek. Brankář Galuška se rychle přemístil a kotouč zachytil na hrudi. Následovaly další dva úniky, ale domácí borci je nedotáhli do kýženého konce. Porubští začali více bruslit a vytvořili si lepší hrou šance. Blízko snížení byl Havránek, který přihrávku Žídka namířil do odkrytého prostoru brány, jenže gólman se stačil zázračně přemístit. Co se nedařilo domácím, to hostům šlo velice dobře. Ke konci druhé třetiny porubská obrana zazmatkovala a Tobiáš Handl zvýšil po již třetí Skopalově nahrávce na 0:4.

RT TORAX se dočkal snížení v přesilovce, kterou využil po více jak minutě. Od modré čáry vypálil obránce Adam Kotouček a prostřeli vše, co stálo před brankářem. A jen co začala třetí třetina a Porubští se ubránili olomouckému ataku, dostal se k puku Jan Žídek. Projel středním pásmem a hned po projetí útočné modré vystřelil. Galuška sice vyjel z brány, aby zmenšil střelecký úhel, jenže puk přeskočil beton a dokutálel se za brankovou čáru. Vzteky odhodil hokejku, za což dostal, dle nových pravidel, osobní desetiminutový trest.

Stav 2:4 však nezůstal dlouho beze změny. Kohouti se prosadili po minutě a půl, kdy Mrázek nedosáhl na dorážku Davida Štefka. Pak se střídali časové pasáže, kdy oba týmy vytvářeli na soupeře tlak. V případě Poruby to byly tvrdě vypracované příležitosti, které však neproměnili. Gól měl několikrát na holi Klíma, pokaždé mířil vysoko nad bránu. Olomouc vsítila šestou branku, když doslova ujel z obranného pásma Martin Urban a bekhendem souboj s Mrázkem vyhrál. Ještě v téže minutě se stav utkání měnil, to když domácí vyhráli středové buly a po nahrávkách Balcárka a Žídka snížil kapitán Arnošt Plachý. V šestnácté minutě se porubský kapitán dostal do samostatného úniku, jenže puk poslal hodně nad horní tyč Galuškovy brány. Ve zbývajících sedmi minutách se již nic podstatného nedělo.

Samozřejmě, že se RT TORAX snažil o další snížení olomouckého vedení, ale na stavu se nic neměnilo a Poruba musela pod novým trenérským vedením překousnout další porážku – v pořadí sedmou, resp. desátou. Již zítra, ve svátečním pondělku, budou hosty Havířova. Zápas začíná ve 13 hodin.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): První tři minuty jsme zaspali a v celé první třetině jsme s trenérem Sršněm neviděli osobní souboje, agresivitu, bojovnost. Jen jsme vypichovali puky a chtěli jít do brejků a pak propadali v obraně. Olomouc nás přebruslovala a naše obrana byla přetížená. Útočníci vůbec obraně nepomáhali. Od druhé třetiny jsme udělali korekce v sestavě a od té chvíle byla naše hra podstatně lepší. Samozřejmě, že Olomouc je herně a hokejově a i v tabulce úplně někde jinde, ale kluci od druhé třetiny bojovali a snažili se. Tři góly jsou na nás v utkání už dost, ale mohli jsme dát víc branek. Proměnit vyložené šance je pro nás momentálně problém. Ale kluci si vyzkoušeli, že se umí hrát i s takovým týmem jako je Olomouc a zítra snad dokáží výkon zopakovat.

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): První tři minuty byly rozhodujícím momentem zápasu. Poruba do něj vstoupila trochu ustrašeně a my toho využili. A pak už se hrál vyrovnaný zápas, kdy Poruba měla, si myslím, víc šancí a bohužel je nebyla schopna, pro nás bohudík, proměnit. Ale pokud bude Poruba hrát nadále tak, jako dnes, tak by záchranu měli zvládnout.