Mladší dorost se přesvědčil, že umí vyhrávat! Bojovnost a důraz přinesly první vítězství

28.08.2014, Gabriela Juříková

Své poslední přípravné utkání sehráli mladší dorostenci s odvěkým rivalem Opavou. Po první třetině svěřenci trenéra Martina Smetáka vedli dvěma brankami Vojtěcha Střondaly. V prostředním dějství se do hry dostali hosté snižující brankou Vojtěcha Tyčky a v začátku poslední třetiny vyrovnával Michal Kvasina. Domácí svou bojovností a nasazením získali vedení zpět v přesilovce a při opavské power –play přidali čtvrtou trefu. Před startem extraligové soutěže, kterou začnou 1. září na ledě Třince, si porubští mladíci dokázali, že umí vyhrávat.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. čt 28.8.13:30
Hokejový klub Opava
4:2(2:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Střondala (Balcárek), 5. Střondala, 48. Žídek (Balcárek), 60. Havránek (Střondala) – 28. Tuček (Lelek), 45. Kvasina. Rozhodčí: Bala, Řezáč. Vyloučení: 11:9, navíc Hudečka (OPA) 10 min.OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 48. Střely na branku: . Průběh utkání: .
HC RT TORAX Poruba 2011: Mrázek – Glumbík, Zicháček, Kroček F., Kotouček, Balcárek, Dobeš – Vojtášek, Žídek, Havránek, Střondala, Mrva, Plachý, Markovič, Bochniak, Dlouhý, Takáč
Hokejový klub Opava: Mohler – Már, Lelek, Tuček, Thiel, Hadamczik, Kvasina – Kroček L., Kunc, Viktorin, Pěchula, Blecha, Hilšer, Frydrych, Hudečka, Věntus, Adamczik, Bitomský, Beránek, Vojtovič

Gólman Mohler si pořádně nesáhl na kotouč a už jej lovil ze své sítě. V patnácté vteřině využil zaváhání soupeře Vojtěch Střondala. Tlak a důraz vyústili v další porubskou branku. Běžela pátá minuty, když se podruhé v zápase zapisoval do střelecké listiny Vojtěch Střondala. Opavští museli přidat v napadání a hlavně bruslení. Vsítit góly se jim nabízelo v přesilovkách.

Opavský Hudečka vystřelil, ale Mrázek držel betony pevně u sebe, takže ke snížení stavu nedošlo. Po necelé půlminutě se hosté o přesilovku připravili. Hra ve čtyřech ani jednomu týmu neseděla, až v plném počtu dostal hokej grády. Kapitán hostí Frydrych zavezl kotouč do útočné třetiny, objel branku a nahrál na střed mezi kruhy Hudečkovi. Puk však sjel z hokejky a z gólové šance nebylo nic.

V posledních dvou minutách se opět hrálo ve čtyřech, kdy se o početní výhodu naopak připravil RT TORAX. Začátek druhého dějství pokračovali Slezané v přesilovce, ale nedostali se přes střední pásmo. Když už byl RT TORAX v plném počtu, dostal se na steč opavský Hilšer. Gólman Mrázek střelu z mezikruží s jistotou chytil do lapačky. V další přesilovce byla Opava nebezpečnější. Domácí brankář musel zasahovat proti tečím Blechy, střelám Frydrycha či Pěchuly.

První vážnější střela domácích přišla až v páté minutě, kdy se pokusil překvapit gólmana Mohlera Voznička. Opavští v druhém dějství přidali na důrazu a dravosti a Poruba často sahala po nedovolených zákrocích. Při další opavské početní výhodě měl šanci snížit Hudečka, ale nahození z rohu porubský gólman zastavil. Až další opavská akce vedla ke gólu. Znovu nabytí útočného pásma a střela obránce Vojtěcha Tučka znamenali využitou přesilovku a v čase 27:01 snížení porubského vedení na 1:2.

V oslabení byl blizoučko vyrovnání Kvasina, když přebruslil celé hřiště a z levého křídla vystřelil. Mrázek vytěsnil puk, který letěl do horního rohu, mimo branku koncem lapačky. V další přesilovce si hosté vypracovali několik šancí, ale scházel klid na hokejkách a větší důraz. Poruba častým oslabením přicházela o síly a před opavského gólmana se dostávala sporadicky. Soupeři se překvapovali rychlými protiútoky. Z jednoho takového zazvonila tyč porubské svatyně, po střele Frydrycha.

Michal Kvasina se prokličkoval přes domácí obranu a střelou mířící pod horní tyč trefil připraveného gólmana. Podobný pokus předvedl Denis Blecha, ale byl podražen a již nestačil zakončit do prázdné brány. Domácí brankář totiž vyjel až ke kruhům, aby zmenšil střelecký úhel. Kotouč skončil na boční síti. Po výměně stran dohrával Slezan přesilovku, a když Frydrych nahrál přes brankoviště Hudečkovy, mohlo být vyrovnáno. Jenže domácí gólman se stačil přesunout a střelu vykryl.

Za sebemenší prohřešek začali rozhodčí vylučovat. Již po několikáté se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Po pravém křídle ujel domácím obráncům Michal Kvasina. Prudkou střelu domácí gólman zachytil, ale kotouč neměl pod kontrolou a dorážka už byla vyrovnávací – 2:2. Porubský kapitán Plachý zavelel k útoku. Klidně mohl přihrát najíždějícímu Bochniakovi, ale zvolil střelu, kterou stihl i dorážet. Brankář Mohler udržel levou tyč a hráči bojovali o kotouč na zadním mantinelu.

Co se nezdařilo Slezanům, dokázali domácí. V přesilovce střílel od modré čáry Balcárek a těsně před gólmanem tečoval Jan Žídek, takže na změnu směru už nedokázal Mohler reagovat. Vyrovnání bylo na spadnutí, když se před branku dral Hilšer, ale přihrávku Hudečka v tísni nedokázal zpracovat. Za potyčku byli současně vyloučeni opavský Blecha a porubský Glumbík, po minutě šel na trestnou lavici další opavský hráč a domácí si zahráli přesilovku čtyři na tři. Jenže výhody si dlouho neužili.

Dlouhý podrážel a domácí trenéři jen kroutili hlavami. V krátké přesilovce měli Opavané přečíslení tři na dva, ale nedokončili jej gólem. Pěchula – Beránek – Blecha ztroskotali na brankáři Mrázkovi. V probíhající osmnácté minutě střílel z blízka Vojtovič, ale kotouč se od gólmanské výstroje odrazil až do ochranné sítě. Porubský Mrva místo nahrávky Havránkovi volil střelu, kterou gólman Mohler schoval do lapačky. Slezané si vzali oddechový čas a při vyhraném buly chtěli hrát power-play. Tu jim domácí věnovali zakázaným uvolněním.

Po zaváhání a opětovném založení útoku z vlastní třetiny střílel Blecha. Po vhazování v obranném pásmu Poruby, po brankářově pravici, získal kotouč Marek Havránek. Po nelehkém projití středního pásma dopravil puk do sítě – 4:2. Nejmladší extraligový tým RT TORAXu Poruba si v posledním utkání přípravy dokázal, že umí vyhrávat, když do hry vloží bojovnost, nasazení a důraz.

Martin Smeták (RT TORAX Poruba): Kluci si dokázali, že když budou bojovat, můžou porazit kohokoliv. Hokejový um přijde pak postupně. Jsme rádi, že výhra přišla teď před začátkem soutěže, že to kluci ubojovali, i když oslabení ubíralo síly. My musíme hrát do těla, znepříjemňovat soupeři hru a postupně sbírat body. Tohle bude cesta, jak odolávat silným soupeřům.

Miloslav Kukol (Slezan Opava): Celé utkání hrála Poruba daleko bojovněji. My včera odehráli utkání se Vsetínem a kluci možná byli malinko unavenější. Poruba začala s větším elánem a nasazením a po první třetině po právu vedla. My jsme po vyrovnání neproměnili vyložené šance, což kluky trochu psychicky srazilo a už jsme nedokázali kontrovat.