Junioři si vyšlápli na extraligového soka, vítězství nad Olomoucí režíroval Jakub Schwarz

11.08.2014, Gabriela Juříková

Odvetné utkání Poruby s Olomoucí se zprvu vyvíjelo příznivěji pro hostující tým, když skóre otevřel Ostřanský. Ale od vyrovnávací Holaňovy branky se domácí mužstvo dostalo do hry a dokázalo extraligový tým přehrávat. Ve druhé třetině odskočil RT TORAX na rozdíl dvou gólů. Olomouci se podařilo v posledním dějství snížit, domácí si však dvoubrankové vedení vzali brzy zpět a další brankou pojistilo. Na porubské výhře 5:2 se podílel dvěma góly a asistencí Jakub Schwarz, jednou brankou a nahrávkou pak Patrik Gola. Již zítra od 18 hodin část juniorského kádru spolu s jednou pětkou starších dorostenců sehraje utkání s mužstvem polské reprezentační dvacítky.

Přípravné zápasy juniorů - přát. po 11.8.16:40
HC Olomouc
5:2(1:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. Holaň (Brnčál), 23. Schwarz (Bartoň, Gola P.), 29. Havránek (Smrčka), 43. Schwarz, 48. Gola P. (Schwarz) –10. Ostřanský (Kropáč, Beták), 42. Konečný. Rozhodčí: Mikula – Moravec, Rožánek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 55. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček – Pobuta, Ryška, Soukal, Štěpán, Kropka, Ščurek, Hranoš – Havránek, Smrčka, Fibrich – Gola R., Brnčál, Holaň – Gola P., Bartoň, Schwarz – Fibrich, Kurnik, Mišenko
HC Olomouc: Urbich – Ostřanský, Vrána, Bauer, Beták, Konečný, Krátoška, Kraighed, Jeklič, Brandýs, Hes, Ministr, Síkora, Markl, Nesvadba, Tomek, Melichárek, Pavlovský, Janas, Kropáč, Horák

Extraligový tým Olomouce od prvních sekund zápasu dokazoval své kvality a v podstatě se usídlil v porubském obranném pásmu. Domácí se zdatně bránili a jediná vážnější střela, která prošla až k Mačkovi, vyšla z hole olomouckého obránce Brandýse. Domácí brankář na střelu dostatečně viděl a tak neměl sebemenší problém kotouč zachytit. Další vážnější akce přišla až v olomoucké přesilovce, kdy se před Mačkem vytvořil hlouček hráčů. Puk z hole Kropáče vyrazil gólman před sebe a následné dorážky Ostřanského a Betáka pomohli dostat mimo brankoviště domácí obránci.

RT TORAX se před Urbische dostával sporadicky. Útočné akce končívaly převážně na zadním mantinelu, kde domácí hráči osobní souboje nedokázali vyhrávat a soupeř pak rychle otáčel hru. V polovině první třetiny se Olomouckým rychlost vyplatila. Od modré čáry v ose hřiště vystřelil Milan Ostřanský a otevřel skóre zápasu. Obdržený gól jakoby domácí nakopl. Začali konečně hrát útočně. Kaletu museli hosté zastavit nedovoleně a Porubě tak nabídli přesilovku, kterou v závěru přetavil ve vyrovnávací branku Vojtěch Holaň.

Vzápětí se domácím naskytla další přesilovka, jenže ta rozhodně v očích trenérů, nedopadla uspokojivě. Maček dvakrát zasahoval. Poprvé kotouč raději na boční síti přikryl lapačkou a podruhé čelil samostatnému úniku Betáka. Ze souboje vyšel vítězně domácí gólman. Na vyrovnaném stavu utkání nic nezměnila ani třetí domácí přesilovka. Druhá třetina byla zpočátku kouskovaná zakázanými uvolněními na obou stranách. Hráči RT TORAXu šli dravě za pukem a ve třetí minutě druhé třetiny slavili vedoucí branku.

Na začátku akce bylo vybojování kotouče Patrikem Golou v útočné třetině a pak individuální průnik Radka Bartoně před branku, kde přihrál Jakubu Schwarzovi, který zavěsil pod horní tyč – 2:1. Posléze si olomoucký brankář zvedl sebevědomí, když vychytal šanci Brnčála i následné dorážky Holaně a Robina Goly. Na druhé straně kluziště si domácí strážce brankoviště Marek Maček v počátku prostřední třetiny moc nezachytal. Nebezpečně zahrozil v průniku Ministr, který svou střelu mohl i dorážet, ale gólman Maček si svou pravou tyč dobře ohlídal.

Před polovinou zápasu vedla Poruba 3:1. Její tlak a důraz na brankovišti vedly ke kurióznímu gólu. Urbisch už už sahal po kotouči, když do něj plácl souběžně olomoucký obránce a domácí útočník Martin Havránek. Puk se zvedl z ledu a obloučkem přeskočil přes betony za brankovou čáru. Vzápětí měl snížení na hokejce střídající Vrána, ale Maček předvedl parádní semafor a sklidil potlesk početného publika.

Olomoučtí kohouti hráli dvakrát za sebou přesilovku a přestože se usadili v útočné třetině, nedokázali ve čtyřech minutách Porubě vstřelit kontaktní gól. Když překonali domácí obranu, ztroskotávali na výborném brankáři. Do třetí třetiny vstupovali hosté oslabeni, ale to brzy přestalo platit. A hra čtyři na čtyři lépe seděla Olomouckým. Na 3:2 snižoval pohotovou střelou po ledě Martin Konečný. V dalším zahájení hry domácí opět odskočili na rozdíl dvou branek. I menší zásluhou hostující obrany, kdy kotouč změnil směr po odrazu od brusle. Čtvrtá porubská branka byla připsána Jakubu Schwarzovi.

Po dobrém vstupu do třetí třetiny se Olomouci dařilo přecházet do útočného pásma, ale střelecky už produktivní nebyla. Maček se snažil odrážet puky do rohů a nepřipouštěl přikrýváním kotouče vhazování před svou bránou. Domácímu RT TORAXu se vydařil další bojovný průnik. Mladší z bratrů Patrik Gola přetavil svým typickým důrazem Schwarzovu přihrávku v pátou branku Poruby.

V přesilovce pálil olomoucký Brandýs od modré čáry a trefil levou Mačkovu tyč. Vzápětí nedokázal Mačka překonat dělovkou Beták a po střele Jekliče dorážka Krátošky taky neskončila za zády brankáře. Hosté svůj tlak v závěru navyšovali, ale výsledek 5:2 pro RT TORAX již nezměnili a z porubského ledu odjížděli se stejným výsledkem, jako Poruba před týdnem z toho olomouckého.

Miroslav Bahník (RT TORAX Poruba): Naše vítězství se začalo rodit v druhé polovině první třetiny, kdy soupeř nedokázal proměnit svých několik vyložených šancí. Samozřejmě velkou zásluhou výborně chytajícího Marka Mačka. Ve druhé třetině hrál soupeř lépe do těla, byl opticky lepší, ale byli jsme to my, kdo dával branky. Třetí třetina už byla nahoru dolů, soupeř tlačil, vytvořili jsme několik chyb, a i když kluci nechali párkrát gólmana na holičkách, dokázal olomoucké střelce vychytat. Klukům děkuji za odbojovaný zápas a věřím, že jim ta bojovnost zůstane i do sezóny.

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): Poruba byla, kromě prvních dvanácti minut lepším týmem. Týmem, který chtěl vyhrát a hlavně hrál disciplinovaně. My jsme chtěli soupeře učit hokej, ale bohužel jsme nevzali učitele, který by to dokázal vyučovat. Bez bojovnosti, nasazení a bez srdnatosti se hokej vyhrávat nedá ani proti prvoligovým týmům. Což nechci kvalitu Poruby snižovat, naopak, hrála velmi dobře, důrazně, technicky a je to mužstvo velké kvality. Dala nám dost výrazné varování před začátkem extraligy. Sice jsme neodehráli zápas se všemi hráči, které máme na soupisce, ale to se může stát i v průběhu sezóny a takový výkon, který jsme dnes předvedli, není uspokojivý.