Jednoznačná záležitost, starší dorostenci vyprovodili Jestřáby z ledu osmi góly

16.10.2011, Gabriela Juříková

Starší dorostenci Poruby přivítali na svém ledě prostějovské Jestřáby bez hlavních opor. Zpočátku se zdálo, že budou mít podobné problémy pokořit soupeře podobně jako se stalo v utkání s Karvinou. V desáté minutě bylo všemu jinak. Dvěma rychlými góly se domácí dostali do vedení. Další přidali ve čtyřech přesilových hrách z šesti. K osmigólové výhře přispěly všechny čtyři pětky a nejproduktivnější byl se třemi kanadskými body (2+1) Michal Pelech, následoval jej dvěma body (1+1) kapitán Jakub Kaleta a dvěma přihrávkami Josef Wolný. Na další domácí mač si počkáme až do 4. listopadu, nadcházející tři zápasy odehrají starší dorostenci na ledech soupeřů.

Liga staršího dorostu - 8.kolo ne 16.10.13:30
LHK Jestřábi Prostějov
8:1(3:0, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. Havránek (Kaleta, Wolný), 10. Gola (Pelech), 20. Csomor (Gelnar, Schwarz), 21. Kaleta (Wolný), 32. Pelech (Gola), 36. Schwarz (Gelnar), 45. Pelech (Chamrád), 55. Laryš (Smrčka, Holáň) - 42. Wind (Kovařík, Dočkal). Rozhodčí: Fiala - Gančarčík, Patrman. Vyloučení: 6:6. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 50. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček (od 49. Mec)- Vrána, Soukal, Baca, Demel, Stanke, Chamrád, Vavroš, Balcar - Havránek, Wolný, Kaleta - Schwarz, Gelnar, Csomor - Pobuta, Gola, Pelech - Laryš, Smrčka, Holáň
LHK Jestřábi Prostějov: Heinisch (od 32. Vysloužil) - Prokeš, Melka, Zbořilák, Vrček, Gatěk, Vybíral - Hofman, Zavřel, Maška, Pán, Fůri, Mašek, Tomek, Kovařík, Dočkal, Wind

Rozpačitý nervózní začátek zápasu předvedl domácí tým. V obranném pásmu Vrána doslova namazal na střelu Hofmanovi, který pálil mimo Mačkovu branku. Heinisch v bráně na opačné straně dostal úvodní pozdrav od Smrčky. Puk se zakutálel za sklapnuté betony, ale neprošel za brankovou čáru díky obránci Melkovi. Hra poté měla spád, rychlost a nasazení. Góly začaly padat až v polovině třetiny.

První nabídnutou přesilovku nedokázali domácí využít, ale nastolený tlak již v plných počtech na obou stranách dokázali zúročit gólem z hole Martina Havránka. Po šestadvaceti vteřinách se podařilo RT TORAXU vedení navýšit. Robin Gola šikovně schován za obránci u pravé Heinischovy tyče, skvěle naložil s Pelechovou přihrávkou přes brankoviště.

Práci měl i Maček. Jenže střely, které viděl, pochytal. Štěstí v první třetině několikrát zkoušel Richard Kovařík. Před přestávkou se Jestřábi dostali do oslabení, které domácí RT TORAX trestal. Nacvičený signál, kdy si útočníci hledají za brankou výhodnou pozici pro přihrávku na brankoviště. Počínali si tak Schwarz s Gelnarem, který nakonec poslal nahrávku zpoza branky od modré najíždějícímu Martinu Csomorovi mezi prostějovskou obranu a Poruba vedla 3:0.

K zahájení druhé třetiny se hosté dostavili se zpožděním a nemohlo následovat nic jiného, než dvouminutový trest za zdržování hry. A opět domácí trestali. Wolný z bezprostřední blízkosti pálil, ale jen do betonů a k odraženému puku se dostal kapitán Jakub Kaleta s jehož dorážkou nemohl Heinisch nic dělat – 4:0.

Ve dvaadvacáté minutě hráli Jestřábi přesilovku pět na tři, díky faulům domácích obránců. Jenže byli bezzubí. Bránící trojice Kaleta – Chamrád – Baca dokázala minutu a půl držet střelce hostí mimo své obranné pásmo. Dokonce se dostali dvakrát do úniku. Kaletovi na poslední chvíli vypíchl puk mezi kruhy hostující brankář, i když se puk opět dostal na Kaletovu hokejku, trefil jen boční síťku. Podruhé se na Heinische řítil Gelnar, toho zastavili obránci. Hosté se nedokázali prosadit ani v „normální“ přesilovce.

Stejnou režii měla i následná přesilovka hostí, kterou jim nabídl obránce Soukal. Prostějovští se v útočném pásmu ani pořádně neusadili. Nedokázali si poradit s dobře organizovanou porubskou obranou. Na Mačka nevystřelili jedinou střelu. Až byli domácí v plném počtu, Jestřábi zahrozili. Se štěstím zachytil puk domácí gólman v betonech. Další pokus mělo duo Wind – Maška, avšak nulu na světelné tabuli nevymazali.

Přistrčení kotouče za modrou čáru, rychlý sprint Goly po pravém křídle, přihrávka na střed a Michal Pelech zvyšoval již na 5:0. To přimělo trenéra Horáka k vystřídání brankářů. Mezi tři tyče se postavil Vysloužil. Pomalé střídání, ne první, přimělo hlavního sudího k důrazné domluvě na hostující střídačce. Slibnou gólovou šanci zmařil Šimon Mašek, který místo střely zvolil nahrávku na obsazeného hráče dvěma soupeři. S tím si nemohl poradit, i kdyby chtěl.

Třicátá šestá minuta další domácí přesilovka, v pořadí čtvrtá, třetí využitá a RT TORAX vedl 6:0. Nacvičený signál několikrát nevyšel. Další vyslaný puk z hole Jakuba Schwarze zpoza branky se ocitl ve vzduchu. Skončil na zádech Vysloužila a následně i za zády. Ve vyložené gólovce se ocitl Tomáš Hofman mezi kruhy, odkud padá nejvíce gólů. Mířil do pravého horního rožku (z pohledu gólmana), ale Mačkova lapačka tam byla dříve.

V poslední třetině se prosadili i Jestřábi. Ve druhé minutě společnými silami zaznamenali, jak se později ukázalo, čestný zásah. Nahrávači Dočkal a Kovařík připravili gólový zásah Adamu Windovi a snížili na 6:1. Dalo se konstatovat, že měli domácí výhru v kapse a mohli se už jen bránit. Pořád se však hnali do útoku. Schwarz nastřelil tyč. V dalším útoku pálil od modré Chamrád, Pobuta clonil před brankovištěm, takže Vysloužil se štěstím odrazil puk do prava, kde stál Michal Pelech a zasunout do odkryté brány byla hračka. 7:1 pro Porubu.

Jestřábi se hodlali prosadit střelami Kovaříka nebo Kamila Pána, ale Mačka již nepřekonali. Puk neprotlačili ani za střídajícího Mece, který skočil do hry v deváté minutě třetí třetiny. Do zápisu o utkání se dostala i čtvrtá porubská pětka. Prosadila se v přesilovce. Po neúspěšném odstřelování umístil puk po objetí branky Lukáš Laryš za velkého přispění spoluhráčů Smrčky a Holáně – 8:1.

Prostějovští svou přesilovou hru nedokázali v gól proměnit. Neměli vlastně šanci, protože střelami byl více zasypán brankář Vysloužil. Jestřábi nevyslali na Mece ani jedinou střelu. Mač se blížil ke konci, devátý gól nevsítil Gelnar a tak RT TORAX zaslouženě a jednoznačně vyhrál 8:1 a dal zapomenout neúspěchu z minulé neděle proti Karviné.

Další zápasy 8. kola Ligy staršího dorostu - sk. Východ:

HK MD Šumperk – SHKm Hodonín 4:0
HC Frýdek-Místek – HC Slezan Opava odloženo
HC Zubr Přerov – SK Karviná 9:2
HC Orlová – HC Uherské Hradiště 5:6

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Na předzápasovém tréninku jsme pilovali přesilovky a jak ty nám nešly… A co nejde na tréninku, jde pak v zápase a to se potvrdilo. Proměnili jsme čtyři z šesti. Oslabení hrajeme pořád dobře, to nám jde výborně. Měli jsme všechny kluky z Vítkovic, tím pádem vyrovnané všechny čtyři pětky. Hlavně, že jsme proměňovali šance, což jsme proti Karviné nedokázali.

Ivo Horák (Jestřábi Prostějov): Věděli jsme, že jedeme ke kvalitnímu soupeři, navíc bez čtyř hlavních opor. Poruba hrála celých šedesát minut stejný hokej a přehrála nás ve všech činnostech. Zaslouženě vyhrála.