Jako na házené! Junioři Poruby a Žďáru nad Sázavou divákům servírovali dvacet branek

18.10.2013, Gabriela Juříková

Gólový účet otevřeli v deváté minutě hosté, na což domácí odpověděli třemi brankami, ale následně inkasovali gól do kabiny. Přesto by po první třetině divák nečekal, kolika brankám bude svědkem. Poruba ve druhé třetině dala rychlé dva góly a brankář hostí se poroučel na střídačku. Druhý maskovaný muž si na puk nestačil sáhnout a dvakrát lovil kotouč ze sítě. Hosté překonali domácí obranu pouze jednou. V posledním dějství za stavu 7:3 si RT TORAX otevřel doslova střelnici. Desátou branku zaznamenal Jakub Kaleta a čtrnáctou porubskou trefou zkompletoval Martin Havránek hattrick. Ve čtyřech minutách poslední třetiny domácí otevřeli zadní vrátka a Žďár nad Sázavou se radoval ze tří gólů, kterými jen kosmeticky skóre upravil.

Liga juniorů - 9.kolo pá 18.10.17:00
SKLH Žďár nad Sázavou
14:6(3:2, 4:1, 7:3)
Branky a nahrávky: 11. Kaleta (Schwarz, Král), 13. Havránek (Holaň, Baca), 16. Havránek (Brnčal), 21. Rataj (Maček D.), 22. Král (Schwarz, Puškár), 24. Brnčal (Puškár), 25. Maček, 44. Mihal (Maček, Rataj), 44. Brnčal (Holaň, Ryška), 45. Kaleta (Král, Schwarz), 49. Baca (Holaň), 55. Mihal (Rataj, Maček), 58. Rataj (Maček), 59. Havránek (Brnčal, Baca) – 9. Koláček (Bednář), 20. Gregar (Štěrba), 24. Staněk (Gregar), 53. Bednář (Vítek), 54. Vítek (Gregar, Staněk), 56. Staněk (Gregar). Rozhodčí: Klapetek – Bojda, Mikler. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 75. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 6:2, 6:3, 11:3, 11:5, 12:5, 12:6, 14:6
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček M. – Pobuta, Puškár, Baca, Pšeja, Ryška, Gola – Rataj, Maček D., Mihal, Havránek, Holaň, Brnčal, Král, Kaleta, Schwarz, Mišenko.
SKLH Žďár nad Sázavou: Zelený (22. Krásný) – Štěrba, Škorpík, Peška, Březka, Navrátil, Koláček, Staněk, Vlček, Vítek, Vacek, Pazourek, Gregar, Bednář, Novotný.

Rataj, David Maček a Mihal kombinovali kolem branky a měli tři možnosti skórovat. Holaň z druhé formace minul bekhendem levou tyč branky Zeleného branky a v čase 2:16 si zahráli svěřenci trenéra Trojana první přesilovku a jen co si Navrátil odpykal trest, provinila se střídačka hostí šesti hráči na ledě. V této přesilovce orazítkoval Brnčál tyč a Marek Maček zasahoval proti úniku Gregara, který mu zamířil mezi betony.

Žďáru přesilovka šla lépe a domácí brankář měl více práce než jeho protějšek. Staněk střílel skoro z brankové čáry a šel za dorážkou do brankoviště. Maček držel postavení a soupeře nepustil za čáru. V deváté minutě nakonec kapituloval. Puk mu propadl pod rukou po střele Rostislava Koláčka z dvou metrů před brankovištěm. V jedenácté minutě v jízdě přes brankoviště, jen tak nahodil puk bekhendem Jakub Kaleta a kotouč propadl Zelenému přes beton za tři tyče.

Vyrovnávací branka RT TORAX nakopla a po minutě vedl 2:1. Jak je důležité stát před gólmanem dokázali Holaň s Havránkem. Baca kotouč nahazoval na bránu, kde zprvu dorážel Holaň a Martin Havránek dorážku dokončil střelou mezi betony. Žďárský Staněk v oslabení zahrozil nepříjemnou střelou, a když byl Pobuta natlačen na gólmana Mačka, nenechal si to líbit, což se zase nelíbilo hlavnímu sudímu a poslal jej na trestnou lavici, čímž se poměr sil vyrovnal.

Na ledě se prohánělo osm hráčů a Poruba toho využila k vstřelení třetí branky. Brnčálovu střelu gólman hostí vyrazil a na středu dojíždějící Martin Havránek se nemohl v zamíření mýlil – 3:1. Domácí byli nahoře a zapomínali na zadní vrátka, takže se hosté dostávali více do útočného pásma. Obránce Staněk pokoušel štěstí několika střelami, které však létali okolo branky. Štěrba stojící u levé Mačkovy tyče dostal skvělou přihrávku přes brankoviště, ale domácí gólman se stačil rychle přesunout a zabránil kotouči v cestě za brankovou čáru.

Z vhazování po jeho pravé ruce vytěžil Žďár v čase 19:51kontaktní branku. Martinu Gregorovi nahrával předtím střelecky neúspěšný Štěrba. Gólu předcházelo několik střel a dorážek, které mladý gólman Poruby kryl, jenže obránci jej v tom nechali absolutně samotného, což si vyslechli posléze i na střídačce. Kotouč Mačkovi prošel pod rukou, když se pokoušel v poloze ležmo zabránit dalšímu ataku. Bylo odehráno patnáct vteřin druhé třetiny, když z důrazu poslal puk pod horní tyč Tomáš Rataj a do listiny připsal čtvrtou porubskou branku. V akci jej podpořil kapitán David Maček.

Po středovém buly se domácí pustili opět do útoku a obránce Puškár poslal útočníky Schwarze a Tomáše Krále na steč. Gólman na brankové čáře rozprostřel betony, ale puk přesto prošel mezi bruslí a pravou tyčí, takže v čase 21:18 svítilo na tabuli skóre 5:2. Po tomto gólu šel do Žďárského brankoviště Ondřej Krásný a po dvou minutách na ledě inkasoval poprvé. Denis Brnčal poslal kotouč bekhendem Krásnému pod levou ruku.

Žďár se dostali snad poprvé v druhé třetině před domácí svatyni a Marka Mačka překonali potřetí. Základem bylo Gregarem vyhrané buly po pravé ruce domácího gólmana a po převzetí nahrávky okamžitá střela kapitána Jiřího Staňka. Stav se brzy opět měnil zásluhou domácího kapitána Davida Mačka, který zvyšoval po samostatné akci na 7:3. Hosté zahrozili opět v oslabení a dokonce dostali kotouč do brány poté, co jej Maček odrazil maskou. Jenže rozhodčí branku pro dosažení rukou neuznal. Samozřejmě, že se to hostující střídačce nelíbilo, ale sudí byl nekompromisní.

Domácí brankář měl ve třicáté druhé minutě co dočinění s tlakem tria Gregar, Štěrba, Staněk. Střely prvních dvou jmenovaných vyrazil a až po střele Staňka dokázal přerušit hru i tlak hostí s pukem v lapačce. Hosté se častěji dostávali do třetiny Poruby. Zlepšili bruslení, celkové nasazení a důraz v osobních soubojích. Jakoby z nich spadla únava z cesty. První tři minuty závěrečné třetiny byly bojovné. Žďár mohl se stavem 7:3 ještě něco udělat, ale RT TORAX v pěti minutách dokonal žďárský zmar.

Na 8:3 zvyšoval Dalibor Mihal, na 9:3 Denis Brnčal a desátou, prémiovou, vsítil po přihrávce Krále na střed hřiště Jakub Kaleta. V čase 48:08 vyhrávala Poruba již 11:3, když se v přesilovce na útočnou výpravu vypravil Jakub Baca a spolu s Holaněm doslova přetlačili gólmana Krásného. Na druhé straně gólman Maček neměl v zápase moc práce, takže když na něj hosté stříleli, dalo se čekat, že mu nějaká střela propadne. Stalo se tomu tak v 53. minutě, když před brankou tečoval Daniel Bednář střelu Martina Vítka.

Za minutu byl domácí brankář překonán po páté. Martin Vítek po nahrávkách Gregara a Staňka snížil na 11:5. Poruba využila další přesilovku a Dalibor Mihal slavil s parťáky Ratajem a Mačkem dvanáctou branku. Naposledy, jak se později v zápase ukázalo, dali hosté o sobě vědět šestou brankou v síti Marka Mačka, kterého po nahrávce Gregara prostřelil kapitán Žďáru nad Sázavou Jiří Staněk.

Pak už úřadovali zase jen domácí. Na 13:6 zvyšoval Tomáš Rataj po nahrávce Davida Mačka a na konečných 14:6 Martin Havránek za asistence Brnčala a Baci. Po výsledkově nevydařených třech zápasech si porubští junioři čtrnácti brankami spravili chuť i náladu, ale trenéři nebyli spokojeni, jakým způsobem jejich svěřenci branek dosáhli. V neděli 20. října jedou na led Slezanu, kde se body získávají obtížně.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba): Po křečovité první třetině jsme dali rychlé dva góly v té druhé a kluci se mohli uklidnit. Protože po sérii proher byla ta křeč vidět. A když se uklidnili, tak začali hrát sami na sebe, nevyhověli si navzájem a nebylo to ono. Do třetí třetiny jsme je nabádali, abychom nedostali žádnou branku a odehráli zápas se ctí. Jak to charakterizoval asistent Miroslav Bahník v kabině: „Byl to hokej jako přijela k nám pouť.“ S takovou hrou v Opavě v neděli asi bodovat nebudeme. Naštěstí soupeř neměl vysokou úroveň, góly jsme dali a body jsou pro nás důležité.

Václav Marek (SKLH Žďár nad Sázavou): Jednoznačně jsme odehráli jeden z nejhorších zápasů sezony. Musím blahopřát domácím. Zahráli výborně, přehráli nás jak bruslařsky, tak kombinačně a my na to nenašli zbraň, abychom jim důstojně čelili. Před první přestávkou jsme snížili na 3:2, ale rychlé branky Poruby na začátku druhé třetiny rozhodly o celém zápase. Nechci se nijak vymlouvat, ale těžko budeme dělat nějaké slušné výsledky, když hráči přijdou na trénink jen jednou v týdnu. Mám kluky na vysoké, někteří studují v Jihlavě a prostě preferují školu před hokejem.