Dramatické utkání až do posledních vteřin, vítězství nakonec zůstalo na ledě RT TORAXU

25.09.2011, Gabriela Juříková

Z úvodních zápasů brali body oba dnešní soupeři. Frýdek - Místek zdolal o branku Hodonín a Poruba vyhrála vysoko nad Šumperkem. V loňské sezóně měl starší dorost RT TORAXU se stejně starými hráči z Frýdku - Místku vždy velké problémy. Ze čtyř zápasů dvakrát prohrál, jednou remizoval a jednou vyhrál. Proto se na toto utkání domácí tým snažil řádně připravit. Přesto neproměňoval jasné tutovky a nevyužíval přesilovky. Brankáři byli klíčovými hráči zápasu. Padly jen tři góly. Hostující Beran inkasoval dva góly z kategorie smolných, domácí Marek Maček tentokrát čisté konto neudržel, když inkasoval v oslabení. Hosté v závěru utkání hráli power-play, ale remizovat se jim již nepovedlo. RT TORAX i v druhém domácím zápase plně bodoval.

Liga staršího dorostu - 2.kolo ne 25.9.13:30
HC Frýdek-Místek
2:1(1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Kropka, 47. Havránek (Wolný) - 52. Flegr (Rykala, Volný). Rozhodčí: Janda - Urbánek, Kopřiva. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Stanke, Chamrád, Demel, Vrána, Baca, Balcar, Soukal, Bolek - Pobuta, Kaifáš, Wolný, Havránek, Kropka, Pelech, Kotas, Holáň, Schwarz, Csomor, Smrčka, Laryš.
HC Frýdek-Místek: Beran - Mičulka, Blažek, Flegr, Kána, Koval, Vančo-Minařík - Čahoj, Carbol, Volný, Ďuríček, Alina, Rykala, Anestis, Czylok.

V loňské sezóně měl starší dorost Poruby s Frýdkem-Místkem vždy velké potíže. Od začátku zápasu bylo zřejmé, že tentokrát se na rivala z úpatí Beskyd RT TORAX připravil a nenechal nic náhodě. Po většinu první třetiny se totiž hrálo v obranném pásmu hostí. Gólové tutovky však neproměňovali a diváci, a beztak i trenéři na střídačce, si mohli hlavy ukroutit, co vše jde spálit. Schwarz pálil do brankáře, Havránek mířil trestuhodně mimo odkrytou bránu a Kropka špatným směrem tečoval na brankovišti střelu Kaifáše. Pak spálili šanci dvakrát Havránek s Laryšem, když ani v jednom případě neumístili puk do odkrytých prostor frýdecké svatyně.

Nakonec se RT TORAX ujal vedení, když střelu Adama Kropky brankář vyrazil nad hlavy a než se zorientoval, puk sjel po jeho zádech za brankovou čáru. Gól z šuplíku – smolný. Nadalo se říct, že by domácí tým Frýdku - Místku nic nedovolil. I oni měli několik možností umístit puk do cílového prostoru. Ztroskotávali však na jedničce v porubské bráně. Maček odrážel střely do bezpečí nebo zkušeně přerušil hru a uklidnil své spoluhráče.

Prostřelit Mačka se pokoušeli v tandemu Czylok s Volným nebo Čahoj hned po buly. Hodně aktivní v dobývání domácí branky byl Volný a obránce Mičulka. Přesto první třetina vyšla lépe domácím. V té druhé nepadl gól žádný. Nicméně šancí bylo na obou stranách dost. Domácí dále spalovali jednu tutovku za druhou a dokonce nepotrestali ani zaváhání gólmana Berana při rozehrávce za brankou. Domácí tak mohli opět skórovat v oslabení, ale přihrávku Wolného zpoza branky nedokázal kapitán Pobuta zúročit.

Ani v tomto utkání nešly domácím přesilovky. Oslabení mají zmáknuté na výbornou, ale přesilovky jsou tragické. V jedné takové ujel Czylok a byl zastaven nedovoleně Soukalem. Sudí nařídil trestné střílení. Czylokovi se nepodařilo vyrovnat. Maček nadále držel svůj tým ve vedení.

Ve třetí třetině si pořád gólmani drželi svou skvělou výkonnost. Beran výborně vychytal tandem porubských útočníků Wolného s Havránkem, když se velice rychle stačil přemístit a zabránit posledně jmenovanému skórovat. Pak se musel několikrát předvést na druhé straně Maček. Střelu Rykala bezpečně schoval do lapačky. I když se hosté dostali do šancí, mnohokrát měli na hokejkách vyrovnání a nakonec to byli oni, kdo inkasoval. V sedmé minutě třetí třetiny druhý gól a opět z pohledu domácích šťastný, z pohledu hostí smolný.

Martin Havránek po přejetí útočné modré hned pálil. Brankář Beran ukázkově sklapl betóny, ale puk měl takovou rychlost, že se objevil na brankové čáře a sám střelec jej dostrčil do cílové roviny za záda nic netušícího brankáře, který si myslel, že jej má pod kontrolou. Zdálo by se, že se soupeř z Frýdku - Místku tzv. položí, ale nebylo tomu tak. Nadále se pokoušeli překonat domácího gólmana. Aktivní byli Mičulka, Rykala, Czylok. Alina s Ďuríčkem využili nedorozumění v domácí obraně a byli zastaveni jen za cenu dvou trestných minut. Za záchrannou brzdu zatáhl Stanke.

Frýdečtí však přesilovku využili. Na 2:1 snížil Jan Flegr. Využil zmatku na brankovišti, nenechal se odstrčit a slavil gól. Následně měl RT TORAX výhodu dvou hráčů v poli, ale ani tuto přesilovku domácí nezúročili gólem. V závěru zápasu si vybrali oba trenéři oddechové časy, hosté sehráli power-play, ale stav 2:1 se již neměnil. Výhra zůstala na ledě RT TORAXU.

Další zápas staršího dorostu je na programu 30. září na ledě Přerova a 2. října doma s Orlovou.

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Infarktové utkání, které jsme si sami zavařili a pokazili neproměňováním velkých gólových šancí zaviněných lajdáctvím. Frýdecký gólman byl hodně šikovný, ale i Marek Maček nás opět podržel. Při přesilovkách tam byla nezodpovědnost a nedisciplína, kdy jsme zbytečně faulovali. Pak nezvládnutá přesilovka pět na tři! Takových zápasů vyhraných o gól bude v sezóně více, ale jde i o předvedenou hru a nasazení. Soupeř měl také šance, které kdyby proměnil, mohlo být hůře. Nebo kdyby náš gólman neměl dobrý den. V Přerově bychom s takovou hrou asi neuspěli.

Radim Nečas (Frýdek - Místek): Hráčská kvalita je na straně Poruby. Tuto sezónu budujeme nový mančaft, který by měl pravidelně bodovat. Dnes se to nepovedlo. Utkání bylo dramatické až do konce. Hodně nás podržel gólman, kdyby ne, klidně jsme mohli po první třetině prohrávat 5:0.