Letní dril zahájen, Porubští se rozloučili s legendami Pavlačkou, Krayzlem a Javínem

Lukáš Bajgar, 04.05.2015
Trochu ve stínu světového šampionátu v Ostravě a v Praze nastoupili hokejisté A-týmu HC RT TORAX Poruba 2011 k prvnímu tréninku ligového ročníku 2015/2016. Tzv. letní příprava bývá spíše neoblíbenou, neboť při ní sbírají borci potřebnou kondici, kterou poté prodávají na ledě při vrcholových sportovních výkonech. Všemu dohlížela nezměněná trenérská dvojice Tomáš Sršeň – Roman Kotala, úvodní trénink byl spíše seznamovací a hráči si dopřáli fotbálku za příjemného svitu slunce. Fotografie z tréninku naleznete v těle článku.

Zatímco na jedné straně spousty hráčů válčí na MS v ledním hokeji o světový primát a konec náročné sezóny mají stále v nedohlednu, zamířil tým Porubských na zimním stadion, aby zahájil letní přípravu. Přestože se zpravidla na úvod představují posily týmu, musí se pro tentokráte udělat čestná výjimka. Porubský tým se po minulém ročníku rozloučil s několika oporami týmu, kterým patří obrovské dík za vše, co pro místní klub dokázaly.

Prvním hráčem, který zanechal aktivní hráčské kariéry, je porubská ikona Marek Pavlačka. Služebně nejstarší a nejproduktivnější forvard v dějinách Poruby nedávno oslavil čtyřicátiny a brusle pověsil, jak se říká, na hřebík. "Marek se aktivně zapojil do trenérské činnosti mládeže," přibližuje generální manažer HC RT TORAX Poruba 2011 Pavel Hinner. A jakoby chtěl samotný bývalý hráč prokázat pravdivost oněch slov, rázoval si to v době rozhovoru na úvodní setkání s rodiči nastávajících talentů.

V novodobé historii klubu, pod hlavičkou RT TORAX, se nejvíce prosadil a diváky do tribun nalákal stroj na kanadské body jménem Luděk Krayzel. Druhý čtyřicátník, jenž se již v dresu Poruby nepředstaví. "Luděk byl opravdovou oporou mužstva, obdržel však nabídku trénovat mládež ve Vítkovicích," pokračuje generální manažer, "upřednostnil ji před možností pokračovat právě u nás."

"V obraně již nebudeme moci využívat služeb Miroslava Javína, který se bude naplno věnovat své práci," vyjmenovává další jména. "Adam Červenka není naopak schopen skloubit práci s hokejem na úrovni, která je u nás potřeba. Chce se bavit hokejem v domovské Kopřivnici. Také Dalibor Mihal ukončil hokejovou činnosti vzhledem k zaměstnání, otazník tak visí jen nad Jakubem Hulvou, s nímž vedeme potřebná jednání. Všem hráčům, kteří ukončili svou bohatou hokejovou dráhu, přeji mnoho úspěchů na jejich dalších životních cestách."

"Trenérské a i gólmanské složení zůstává beze změn," ujišťuje Pavel Hinner. "Brankáře doplní junior Richard Šrámek." A jak tomu bude na ostatních postech? V obraně se představí: Buček, Ovšák, Peslar, Puškár, Slavík, Vajda. "Tyto zkušené beky doplní junioři Baca, Pobuta a Ryška," vyjmenovává hlavní stratég. "V jednání máme ještě dva zkušené beky, ale ti by se připojili k týmu případně až v srpnu."

"A i když tým hodně oslabil odchod Luďka Krayzla, myslím si, že budeme mít kvalitní útočné formace," těší porubského manažera. V týmu zůstávají: Chaloupka, Kilnar, Sedlář, Seidler, Schwarz, Vaněk, Vrána a Zachar. "Útočné řady posílí také hráči, kteří působili v juniorce Poruby či Vítkovic," a okamžitě jmenuje. "Ballner, Česlík, Gelnar, Kasperlík (z Karviné) a Kysučan."

Přípravná utkání

Hráče čeká od 18. května dvakrát týdně trénink na ledě, jinak budou využívat prostory mimo zimní stadion, například fitcentrum, hřiště v Krásném Poli a v neposlední řadě se dočkají i několika náročných cyklovýprav. To vše skončí s posledním červnovým týdnem a po necelé měsíční pauze naskočí RT TORAX definitivně na led. "Chtěli bychom ke konci července stabilizovat kádr a doplnit o pár jmen," nastiňuje plány ostravského klubu Hinner. "Máme v plánu osm přípravných utkání a samozřejmě turnaj O pohár RT TORAX. Již nyní mohu navnadit na utkání s celkem z KHL. Vše je zatím v jednání, ale na dobré cestě. Na turnaji se pravděpodobně představí reprezentační výběry dvacetiletých, například Slovenska, Polska či Běloruska. A také celek z ruské ligy. O definitivním složení týmů však není zcela zatím rozhodnuto."

4. 8. Soupeř v jednání
 6. 8. Soupeř v jednání