Bude to vyhecované, tuší před městským derby Tomáš Jáchym

René Chyla, 22.08.2018
Tým HC RT TORAX Poruba 2011 pod vedením Aleše Flašara a Tomáše Sršně je už prakticky vyladěný, v Chance lize bude za něj nastupovat stejně jako před dvěma lety ve druhé lize i dvaadvacetiletý útočník Tomáš Jáchym. Českobudějovický odchovanec by měl střídavě nastupovat jak za Vítkovice v extralize, tak za Porubu v první lize.

Ostravští hokejoví fanoušci se po dlouhých deseti letech dočkali, ve třetím největším městě republiky se budou hrát hned první dvě nejvyšší české hokejové soutěže. Zatímco extraliga připadá tradičně Vítkovicím, na Porubu připadla derby s Přerovem, Prostějovem, Havířovem nebo taháky jako Kladno, České Budějovice či fenomény Vsetín a Jihlava. Vítkovická Ridera prožila v minulé sezoně nejlepší ročník za posledních několik let, v minulé sezoně jí pomohl také pětadvaceti starty a pěti kanadskými body Tomáš Jáchym. „Mezi Porubou a Vítkovicemi je nějaká spolupráce, ve Vítkovicích je plno zkušených hráčů, takže se v podstatě dalo čekat, že budu mít vyřízeny střídavé starty do Poruby,“ přibližuje svůj příchod do týmu HC RT TORAX.

Za něj přitom nastupoval už před dvěma lety, kdy ovšem Poruba neměla natolik silné mužstvo, aby vyřadila ze hry o postup našlapané borce ze vsetínského Lapače. Tomáš Jáchym se stal po pár zápasech základním kamenem porubských vítězství, průměrně sbíral na zápas nejvíce bodů z celého kádru, předčil i dlouholetého kapitána Davida Zachara. Pak ale přišel zlom, tradičně vyhrocený zápas ve Valašském Meziříčí a zranění tehdy ještě dvacetiletého mladíka, které jej do začátku playoff vyřadilo ze hry. „Určitě to nebyla první vzpomínka, na kterou jsem si v souvislosti s Porubou vzpomněl, mnohem více mně utkvělo v paměti finále druhé ligy se Vsetínem,“ vzpomíná na své dřívější působení.

Odřeknuté úterní utkání s Katovicemi přišlo hráčům jistě vhod. Po minulém týdnu, v němž Porubští sehráli ve čtyřech dnech tři zápasy, mohl přijít před derby s Vítkovicemi zasloužený prodloužený odpočinek. „Je to příprava, více se trénuje, hraje se v únavě, takže je to velmi náročné,“ komentuje nabitý program porubských hokejistů, které čeká ve čtvrtek na ledě Multifunkční haly ve Vítkovicích vrchol přípravy. „Ještě není úplně jisté, za koho nastoupím, ale určitě proběhnou nějaké hecovačky z obou stran,“ pokračuje Tomáš Jáchym.

HC RT TORAX si svou přípravu okořenil nejen extraligovými a zahraničními celky, souboj již svedl ale i proti třem účastníkům Chance ligy – Vsetínu, Přerovu a Frýdku-Místku, v nichž mohl už vyjít najevo pravá tvář porubského týmu. Zatímco Přerov schytal v Ostravě sedmičku, s dalšími dvěma celky hrála Poruba po šedesáti minutách 1:1. „Myslím, že jsme nehráli úplně špatně, cílem bude skončit do osmého místa a postoupit do playoff, což by mělo být reálné,“ komentuje své dojmy ze síly Flašarova a Sršňova výběru. Pro Tomáše Jáchyma pak budou zřejmě vrcholem zápasy proti mateřským Českým Budějovicím, kde s hokejem začínal. „Na všechny zápasy se připravuji stejně. Je ale pravda, že se těším zejména na ty proti českobudějovickému Motoru. Tam je to prostě nostalgie,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ JÁCHYM #79
Věk: 22 let, narozen 24. června 1996 Výška: 193 cm Váha: 80 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Motor České Budějovice Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2012-2017), AZ Havířov (2015-2016), HC Frýdek-Místek (2017-2018) Úspěchy: Liga mistrů CHL (2016), nejlepší nahrávač ELSD (2014), 3. místo ELJ (2015, 2016)