Starší dorostenci zaslouženě podlehli Havířovu

07.08.2013, Kateřina Juříková

Po duelech s Třincem čekal porubské starší dorostence další silný soupeř, který je pouze pár kilometrů za Ostravou. Jedná se o Havířov, který do utkání vstoupil velice rychle, a nenechal domácí mužstvo chvíli vydechnout. První branka ovšem padla z hole porubského hráče Michala Václavíka, poté už se puku chopili hosté a domácí tak dlouhou dobu nemohli skórovat, ačkoliv několik parádních šancí měli. Celkem hoši v černém nastříleli pět branek, z toho jednu do zcela odkryté klece v závěru utkání, neboť Poruba odvolala svého gólmana. Druhou porubskou branku za asistence Martina Csomora vstřelil Tomáš Gřeš. Poruba tedy prohrála 2:5 a další utkání sehraje 13. srpna na ledě Havířova.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. st 7.8.12:45
2:5(1:1, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 19. Václavík (Hill), 51. Gřeš (Csomor) – 20. Pořízek (Bednář), 23. Moravčík (Kurovský), 37. Kurovský (Moravčík), 41. Bednář (Fejko), 60. Ďurkáč. Rozhodčí: Golan – Moravec, Rajnoch. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 86. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Filip (Sroka) – Štěpán, Šípek, Široký, Síkora, Ščurek, Šustala, Hranoš, Olsr, Csomor, Mládek, Gola, Csabala, Bartoň, Gřeš, Kurnik, Václavík, Hill, Bialoň, Kovalyov, Boleslavský
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček (Turšner) – Chroboček, Dudek, Ďurkáč, Heinzl, Trombik, Procházka, Kalus, Bednář, Pacas, Kurovský, Strutík, Holeš, Hendrych, Fejko, Cihlář, Polak R., Polak E., Moravčík, Pořízek

Utkání se rozjelo pěkně zostra. Během jedné minuty se puk několikrát dostal z jedné strany na druhou a obě mužstva se o něj prala, co to šlo. O první pořádný tah na bránu se postaral havířovský hráč Hendrych, ale jeho střela v brankovišti neskončila. Domácí se poté na dlouhou dobu usídlili v útočném pásmu, kde se jim ale nedařilo, tak jak by si přáli, neboť havířovská obrana byla velice silná.

Dorostenci v černém se Porubě ubránili, a když se naskytla příležitost, zaútočili. Fejko si pěkně najel ke kruhu před domácí klec, jenomže trefil pouze boční síť branky. Havířovští obsadili útočné pásmo a Fejko se opět pokusil skórovat po objetí brány. Po vhazování v porubském pásmu, vyhráli buly domácí. Mládek se ujal kotouče a dostal se až před havířovského gólmana. Poslal však lehkou střelu, která se odrazila od Šimrčkových betonů.

První porubská přesilovka byla nevyužita, ačkoliv Olsr pálil v posledních sekundách od modré. Nebýt pohotového hráče hostí, který zasáhl svou holí, puk by nejspíš prolétl mezi brankářovy betony. Zanedlouho poté se Fejko pokusil znovu o gól, ale Filipa ne a ne překonat. A aby toho nebylo málo, poslal jej sudí na trestnou lavici za sekání, které provedl krátce po svém útoku na domácí klec.

Václavík, Šustala, Ščurek, Kurnik a Hill tuto přesilovku využili. Tak dlouho si nahrávali před havířovskou klecí, až se nakonec Michal Václavík rozhodl využít chvilku nepozornosti havířovského gólmana. Havířov se ihned oklepal a odvetná branka padla vzápětí z hole Radka Pořízka. První třetina tedy skončila nerozhodným stavem 1:1.

Do druhé třetiny hosté nastoupili v přesile, neboť z předchozí části si musel dopykat trest jeden z porubských hráčů. Jenomže domácí se stále drželi v útočném pásmu. Dlouho hostím trvalo, než se dostali do útoku, ale když se jim to podařilo, Dominik Moravčík vstřelil kotouč mezi Filipovy betony. Poruba se pokusila stav dorovnat, ale Mládkovi se nepodařilo zvednout střelu nad ležícího gólmana.

Domácí byli neustále u puku, který jim hosté občas ukradli a vyjeli si do útočného pásma. Dvě dlouhé minuty se Poruba držela před havířovskou klecí, ale další přesilovou hru využít nedokázala. Také Havířov měl příležitost stav navýšit, když se dostali do přesily 5 na 4, ale před domácí bránou se jim nedařilo a ke všemu jim ještě Boleslavský ujel a pokusil se vsítit.

Gřeš a Bartoň sehráli parádní akci v havířovském pásmu, ale ani jednomu se nepodařilo brankáře překonat. Největší šanci měl Gřeš, jenomže kotouč skončil na gólmanově hrudi. Tři minuty před koncem druhé části hosté navýšili stav na 1:3. Daniel Kurovský si najel mezi kruhy před porubskou klec, vyjel si doprava a poslal puk mezi beton a tyč brankové konstrukce. Za domácí se o gól pokusil Csomor, který pálil od modré. Neuspěl.

Uběhlo 43 vteřin poslední třetiny a útočícímu Havířovu se podařilo opět skórovat. Lukáš Bednář poslal lehkou střelu směrem k porubskému brankáři. Puk se doslova po ledě plahočil, ale i tak skončil ve škvíře mezi betonem a tyčí. Domácí se sice pokusili několikrát napadnout soupeřovu klec, ale neuspěli s žádnou svou střelou.

Havířov se neustále držel v útoku a svého soupeře pustil do šancí málokdy. Pokud se tomu tak stalo, stačili hosté včas zareagovat a vzít si černý poklad zpět. Jednou ovšem hosté své soupeře neuhlídali. Při jednom porubském výjezdu Tomáš Gřeš překonal ležícího brankáře a snížil tak stav na 2:4. Polak R. se také dostal do šance, když si najel do útočného pásma, ale jeho střela orazítkovala pouze břevno.

Domácí se dostali do akce, kterou však nedokázali dotáhnout do konce. Obratem se o to samé pokusila další pětka, která se uvelebila před havířovskou klecí. Jelikož se domácí dostali do přesily, měli větší šanci vstřelit gól, ale Csomor neuspěl. Ani tuto přesilovou hru Poruba nedokázala využít. Začalo přibývat soubojů u mantinelu a boje o puk neustávaly. Rychlejší na ledě byl ale Havířov. Poruba v závěru třetiny odvolala brankáře, ale ani šest hráčů nedokázalo překonat jak obranu, tak ani gólmana Šimečka. Zbývalo několik sekund do konce utkání, když Jakub Ďurkáč poslal kotouč do zcela prázdné klece. Havířov tedy zvítězil na půdě svého soupeře 2:5.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Dneska jsme zaslouženě prohráli. Myslím si, že Havířov byl celé utkání aktivnější. Když to vezmu z té stránky, že jsme z pěti dní nebyly tři dny na ledě, tak si myslím, že se to na výkonu projevilo a nelíbil se mi celkový přístup všech našich hráčů v utkání. Oproti Třinci to dnes nebylo v tom pravém světle, ale určitě to je z toho důvodu, že kluci o víkendu měli volno a den před zápasem také nebyli na ledě. Ti kluci potřebují být neustále v tréninku a nějakém tom drilu.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Myslím si, že to byl docela slušný zápas. Trošku se projevila naše šikovnost, hlavně první lajny. Hodně mě překvapila mladá třetí lajna, kde máme dva kluky ročníku ’98. Se zápasem jsem spokojen, škoda jen, že si hráči neumí pořádně užít gólových příležitostí a dle mého názoru těch branek mohlo padnout trochu víc. Nicméně máme rezervy v obraně a Poruba nám ukázala, že nebude v extraligové soutěži hrát žádné druhé housle. Pokud budou hrát poctivý hokej, tak si myslím, že mají řadu nebezpečných hráčů, na které si musíme dávat pozor.