Starší dorostenci si dokázali i přes svou únavu poradit s Žilinou

28.08.2013, Kateřina Juříková

Porubský starší dorost v předešlých dnech sehrál náročný čtyřdenní turnaj, a ačkoliv měli hoši jeden den volno, stále bylo na nich patrné, že jsou ještě unaveni. Do zápasu však porubští dorostenci vstoupili lépe než jejich soupeř. Během první třetiny se domácí do žilinské klece strefili celkem třikrát. Poté se jim v jejich střeleckých výkonech přestalo dařit. Do konce utkání skórovali po střelách Miroslava Knoppa a Jonáše Mládka ještě dvakrát a Žilina vstřelila pouze jednu branku. Dominik Sroka, ačkoliv určitě ještě vyčerpán z turnaje, vychytal nulu. Jeho kolegyně Klára Peslarová pustila za svá záda jen jeden gól. Domácí tak vyhráli svůj poslední přípravný zápas 5:1 a už v pátek 6. září sehrají první extraligové utkání proti Vítkovicím.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. st 28.8.14:30
MsHK Žilina
Branky a nahrávky: 7. Štěpán (Šustala, Mládek), 12. Mládek, 19. Knopp (Síkora, Široký), 38. Knopp (Bartoň, Nardelli), 58. Mládek (Bartoň, Knopp) – 55. Paliesek (Cisarik, Prášil). Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 66. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka (31. Peslarová) – Štěpán, Šustala, Široký, Síkora, Olšer, Halška, Boháč, Csabala, Mládek, Bartoň, Kurnik, Nardelli, Boleslavský, Knopp, Václavík, Němec, Dyba, Kovaljov, Krupa, Hranoš.
MsHK Žilina: Minárik – Korenčík, Surak, Cisárik, Supej, Coma, Ondruš, Štefani, Honsa, Váňa, Surček, Paliesek, Szijjákto, Kriváček, Prášil, Leitman, Kačer, Turian, Rier, Macek, Holúbek.

Utkání mezi Porubou a slovenskou Žilinou začalo velice vyrovnaně. Macek a Ševčík ohrozili Sroku, když jej napadli. Ale ani jeden své dorážky a střely ovšem nedokázal dostat za obratného gólmana. Na druhé straně se o gól pokusil Kovaljov, ten však také neuspěl. Jeho snahy protlačit kotouč mezi beton a tyč byly marné.

Dlouhou dobu se domácí drželi v útoku a pořádně Žilinu trápili. Do brány se poté strefil Matěj Štěpán. Macek a Ševčík to opět zkoušeli a sehráli parádní akci. Když Macek posílal puk na svého kolegu, porubský obránce strčil svou hůl do přihrávky a jejich plány zhatil.

Žilinští neustále napadali porubskou klec a pokoušeli se vstřelit branku. Sroka byl však neoblomný. Ve chvíli, kdy se na led vracel z trestné lavice domácí hráč, vstřelil Jonáš Mládek rychlou druhou branku. To hosty nabudilo. Ondruš zkusil své štěstí a vypálil z mezikruží na domácí klec. Odjel z pásma bez úspěchu.

Ondruš vypálil rychlou střelu za jízdy a Cisarik zkusil kotouč dorazit, ale ani tentokrát žilinští hráči nevstřelili gól. V závěru první třetiny hráli hosté dvě přesilové hry po sobě. Ačkoliv se snažili, jejich střely v porubské bráně neskončili. Zato minutu a půl před koncem první třásti domácí svou přesilovku využili. Miroslav Knopp po Síkorově nahrávce jel kolem žilinského gólmana a poslal mu puk přesně mezi betony.

Dominik Sroka stále držel čisté konto, i když na něj několikrát hosté zaútočili. Vždy puk odrazil, nebo jej zachytil do své výstroje. Ale jeho kolegům se přestalo dařit. Přihrávky nebyly až tak přesné a často ztráceli pásmo, dokonce i v přesilových hrách.

V oslabení se o gól pokusil po nahrávce Cisárika Coma, jenomže se špatně strefil do kotouče, který nabral jiný směr letu, což uchránilo porubského gólmana od inkasování branky. Domácí se přesunuli před klec hostí, kde z rohu modré vypálil svou střelu Štěpán. Puk se odrazil od Bartoně směrem na Minárika, ale žilinský gólman byl pohotový a kotouč okamžitě zachytil do lapačky.

Poruba se na čas usadila v útočném pásmu, kde rozehrála svižný a střelecký hokej. Kotouč létal všemi směry, ale v bráně neskončil. Na malou chvíli hosté zaútočili na Sroku, který se musel v brankovišti otáčet, jak nejrychleji to uměl, neboť žilinští hráči byli dobře rozmístěni a nahrávali si velice rychle.

Obě mužstva hrála ve druhé části velice vyrovnaně a gólmani měli plno práce ve svých svatyních. Jednomu se však svou klec uchránit nepodařilo. Miroslav Knopp vystřelil prudkou střelu, po které se ozval jen dunivý zvuk brankové konstrukce a žilinský brankář se jen se smutným výrazem poohlédl za své rameno, kde kotouč skončil.

Od třicáté první minuty byla v kleci domácí brankářka Klára Peslarová, která svědomitě strážila svou svatyni. Síkora a Boleslavský ohrozili Minárika, ale ani jednomu se nepodařilo překonat ležícího gólmana. I Němec zkoušel své střelecké štěstí a pálil z prostorů kruhů. Brankář hostí puk odstavil.

Na delší dobu domácí obsadili útočné pásmo, kde svého soupeře ustavičně uháněli. Poruba se v útoku ale trápila, neboť ani jeden z několika pokusů o vstřelení gólu nevyšel. Štefani si najížděl v prostoru kruhů na Peslarovou, ale byl podražen, takže svou akci nemohl dotáhnout do konce. Zato Mládek jel velice pomalu, jako by mlel z posledního, na soupeřovu klec a poslal kotouč směrem na Bartoně. Do přihrávky ale strčil hůl žilinský obránce, a Bartoňova střela letěla mimo.

Dlouhou dobu Žilina porubskou gólmanku, až se jim nakonec podařilo skórovat. Po nahrávce Cisárika poslal kotouč do klece Ondrej Paliesek. Porubští v předešlých dnech sehráli několik zápasů v turnaji, takže na nich bylo patrné, že ještě nejsou zcela v pohodě. Ale i tak dokázali předvést svou typickou útočnou hru a vstřelili i pátou branku, o kterou se postaral Jonáš Mládek. Domácí tak nad Žilinou zvítězili 5:1.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Určitě přetrvává únava, neboť jsme od minulého čtvrtku hráli každý den dva zápasy až do neděle. Hodně kluků je zraněných a ti, kteří bojují o místo v sestavě, se měli ukázat, ale nepředvedli se tak, jak bychom chtěli. Ačkoliv jsme vyhráli, nejsem se zápasem moc spokojen. Kluci nehráli, tak jak měli.

Marian Meluš (MsHK Žilina): Přijeli jsme, abychom si napravili reputaci, neboť v domácím zápase jsme prohráli velice vysoko. Máme velmi mladý tým a musíme na všem zapracovat. S dnešním výkonem jsem spokojený, protože hoši podali oduševnělý výkon. Myslím si, že nechali všechno na ledě.