Polské reprezentantky vyzvaly porubské mladší dorostence, musely překousnout vysokou porážku

30.03.2014, Gabriela Juříková

Na nedělní podvečer si domluvili trenéři polské ženské reprezentace přátelské utkání s porubskými mladšími dorostenci, kterým stačili vzdorovat pouze první třetinu. V té nastříleli svěřenci trenéra Martina Smetáka pouhé dvě branky, ale po přestávce proměnili útočné pásmo ve střelnici a mezi tři tyče zamířili hned sedmkrát. Až po druhé výměně stran se prosadily i polské ženy. Jinak byly nuceny se po celé utkání jen bránit, a když Poruba přidala sedm branek i ve třetí třetině, podlehly RT TORAXu vysoko 1:16. Tři góly a tři asistence si připsal Michal Dang, hattrick si vystřílel i Daniel Timura a pět bodů zaznamenal Ondřej Veselý. Pondělní odvetu se rozhodli polští trenéři zrušit.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. ne 30.3.18:15
Polsko - ženy
16:1(2:0, 7:0, 7:1)
Branky a nahrávky: 1. Timura (Veselý, Pažický), 15. Malát (Holub), 23. Klíma (Dang), 23. Dang, 25. Veselý (Stach), 30. Timura (Konečný), 31. Stach (Veselý), 35. Timura (Konečný, Veselý), 36. Voznička, 48. Dang, 49. Holub (Plachý), 49. Veselý (Prokeš), 52. Malát (Dang), 53. Voznička (Dang), 56. Konečný (Timura), 56. Dang – 47. Tokarská (Wieczorek). Rozhodčí: Šeděnka – Rajnoch, Rožánek. Diváci: 57. Průběh utkání: 9:0, 9:1, 16:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Remiáš (30. Lamla) – Prepsl, Herejk, Pažický, Stach, Balcárek, Prokeš – Konvička, Voznička, Žídek – Timura, Veselý, Konečný – Dang, Malát, Klíma – Plachý, Holub.
Polsko - ženy: Rybalková (30. Fiyotová) – Chrapeková, Sforaová, Poźniewská, Piórová, Crapliková, Strzelecká, Malinowská, Biezasová, Wieczoreková, Tokarská, Cyganová, Kosakowská, Bigosová, Crarnecká, Kulasová, Kiercová, Kasprzycká, Byczkowská, Berecká, Szewczyková.

Mladší dorostenci se museli v utkání s polskými ženami oprostit od hry tělem, na kterou jsou ze své soutěže zvyklí. Celkem lehce se dostali před gólmanku Rybalka a v padesáté minutě Daniel Timura po přihrávce Veselého otevřel skóre. Následně se o sólovou akci pokusil David Malát, ale hostující brankářka si dobře ohlídala pravou tyč. Remiáš si sáhl na kotouč až v začátku třetí minuty, kdy ujela po levém křídle Pavlína Kulas a vyslala na bránu slušnou dělovku.

Polky s úspěchem odrážely porubské útoky a dobře si hlídaly před brankový prostor. Neprosadil se Dang a v dalším střídání pohořel Holub. V deváté minutě hrál RT TORAX přesilovku, když podrážela Agnieszka Pióro. Únik Karoliny Poźniewske v oslabení zdárně zastavili Balcárek s Prokešem. Poruba nedokázala udržet přesilovkové postavení a nebezpečná byla jen střela Vozničky, který si jel i pro dorážku. Polské ženy po dobře ubráněném oslabení, pak sledovaly ve své třetině kombinační kolotoč nahrávek a brankářka Oliwia Rybalka úspěšně odrážela puky vystřelené Malátem, Balcárkem nebo Prokešem.

V patnácté minutě se v polském brankovišti vytvořila nepřehledná situace, z které vytěžil David Malát druhou porubskou branku. Kapitánka u sudího Šeděnky protestovala, ale gól byl uznán. V závěru třetiny si zahrály přesilovku polské ženy, na Remiáše vystřelila dvakrát Agnieszka Pióro, ale větší část přesilovky, musely holky bránit porubskou čtveřici a čelit jejich střelám. Po přestávce navýšil RT TORAX své vedení ve třetí minutě dvěma góly. Bleskovou akci zakončil pukem v polské síti Kamil Klíma a po vyhraném středovém vhazování rozvlnil zadní síťku Michal Dang.

Polské ženy nestíhaly pokrývat hráče v obranné třetině a brzy lovila gólmanka puk z brány po páté, když ji kotouč po střele Ondřeje Veselého propadl mezi pozdě sklapnutými betony. Špatná rozehrávka Eweliny Crarnecké a Sandry Kosakowské znamenalo další potrestání v podobě puku v polské bráně. Kotouč sebral ještě v útočné třetině Daniel Timura, brankářku si položil na led projetím brankoviště a pak zavěsil pod horní tyč. Přerušení hry využili oba trenéři k výměně gólmanů a brzy byla nová strážkyně smutná, když jí propadl kotouč do brány po střele Jakuba Stacha – 7:0.

Polky se před nového strážce porubské brány Kryštofa Lamlu nedostávaly. Ztrácely kotouče po projetí útočné modré čáry. Hra holí jim nešla tak, jako porubským borcům. Neustále se bránily a nestačily na dorážky a náhlé změny směrů porubských mladíků. Osmý porubský gól znamenal pro Daniela Timuru dovršení hattricku a když vsítil po minutě gól Marek Voznička, vedla Poruba již 9:0. Renata Tokarská střílela na Lamlu od červené čáry a pak si dojížděla pro odražený kotouč, ale k puku se dostali dříve domácí a Polky se musely rychle vrátit do obrany.

Po druhé přestávce se musel mít Lamla na pozoru. Trojice Poźniewska, Pióro a Craplik se dostaly na dostřel, ale gólu se ještě polské ženy nedočkaly. Porubští kluci se hokejem opravdu bavili, ale než vsítili desítku, tak Lamla přišel v sedmé minutě třetí třetiny o čisté konto. Polky hrály přesilovku, kterou v poslední vteřině využily. Střelu Kamily Wieczorek stačil Lamla vytěsnit, ale Renata Tokarska dokázala puk ve vzduchu trefit a poslat jej přes Lamlovy betony.

O dvě minuty se již domácí radovali z desátého gólu, jehož autorem byl Michal Dang. V devětačtyřicáté minutě se prosadil po nahrávce Plachého Matyáš Holub a po šestnácti vteřinách překonal Katarzynu Fiyot Ondřej Veselý. Další gólový příděl přišel po třech odehraných minutách. Podruhé se v utkání prosadil kapitán Poruby David Malát a za necelou minutu se autorem čtrnáctého gólu stal Marek Voznička.

Při současném vyloučení Žídka a Craplik za potyčku před polskou bránou vsítil při hře čtyři na čtyři patnáctou branku Ondřej Konečný a v téže minutě, tedy 56., dovršil hattrick Michal Dang. Holky se v závěru utkání snažily vsítit ještě jednu branku, ale Kosakowská s Bigos nedokázaly puk do brány protlačit. Polské ženy se v tomto utkání přiučily v obranné hře a v odrážení důrazných hráčů před brankou. Porubští kluci si s chutí zastříleli a hlavně zabruslili a nad Polskou ženskou reprezentací vyhráli vysoko 16:1.

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba): Kluci nemohli hrát do těla, ale to už znali ze začátku sezony, kdy jsme se v zápasech potkávali s karvinskými holkami, takže jim to problém nedělalo. První třetina z našeho pohledu nebyla dobrá, kluci si nenahrávali, hru drželi v rozích a nechodili do brány. Od druhé třetiny to bylo už lepší. Zvýšili důraz před brankou a zúročovali to góly. Byl to nakonec pohodový zápas, kluci si ho užívali a bylo to dobré zakončení letošní skvělé sezony.

Grzegorz Klich (Polsko – ženy): Hráli jsme s velice dobrým týmem a nemohli jsme se ničemu novému naučit. První třetinu holky zvládaly bruslit, dobře bránily, ale jak zápas postupoval, ubývalo nám sil. Holky se musely hodně soustředit na obranu a hlídání brankového prostoru a tam jsme se možná mnohé naučili. Porubský tým je opravdu moc dobrý, lépe bruslil, měl dobrou práci s holí, dobré střely a rozhodl jsem se, že zítřejší zápas hrát nebudeme. Zkusíme najít slabšího soupeře, aby si moje svěřenkyně mohly zahrát vyrovnanější zápas. Kdyby se to nepovedlo, zatrénujeme si.