O účast v extralize: V Šumperku shořely devítce naděje o udržení extraligy

05.04.2023, Gabriela Juříková

V Šumperku ve středu 5. dubna hrála devítka HC RT TORAX Poruba o reálnou šanci udržet extraligu pro další ročník. Po první třetině vedla 2:0, což dávalo naději na kýžený výsledek a na začátku třetí třetiny srovnala stav na 3:3. Mladé Draky ale nedokázala porubská obrana držet na distanc od brankoviště a při snaze srovnat stav v power play shořely šance na extraligu. Odvetné páteční domácí utkání s Šumperkem už bude jen povinnost, stejně tak i nedělní výjezdový mač ve Zlíně.

Žákovská liga ČR - 9. třída - OP6 st 5.4.17:00
HK Mladí Draci Šumperk
5:3(0:2, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 27. Zahálka (Vogl, Slováček), 27. Slováček (Veselý), 39. Březinová (Pospíšil), 45. Vogl (V. Novák, M. Novák), 60. Vogl – 13. Kolebáč (Šebesta), 20. Žídek (Šebesta), 41. Kubečka (Centkowski). Rozhodčí: Přecechtěl – Doležel, Kašpar. Diváci: 83. Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 5:3. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 5:3.
HK Mladí Draci Šumperk: Jurečka – Petržela, Kupčík, Veselý, V. Novák, Holub – Pejcha, Leier, Březinová, Slováček, Zahálka, Pospíšil, M. Novák, Reichl, Gildainová, Vogl.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Planka, Šima, Pelikán, Sobolová, Schoffer, Poloch, Lamacz – Kolebáč, Kubečka, Centkowski – Stryczek, Šebesta, Žídek – Lýsek, Pěnčíková, Šipula – Fišer

Láryše prověřila z úhlu Gildainová, ovšem přes utěsněnou levou tyč puk neprotlačila. Na druhé straně trefil boční síť Šebesta. Hosté získali v 6. minutě početní výhodu, kterou až na malé zaváhání, kdy pro kotouč museli k vlastní bráně, odehráli v útočné třetině. V přesilvce měl asi největší šanci Stryczek, trefil ale masku domácího gólmana. V 8. minutě pálil z pravého kruhu Slováček a o pár vteřin později dostal Vogl dlouhou nahrávku na útočnou modrou, kde stál nehlídán a Láryše mohl prostřelit z prostoru levého kruhu. Neuspěl ani Veselý z pravého křídla. Skóre se měnilo až ve 13. minutě kdy si Hugo Kolebáč vyjel od mantinelu poté, co si puk vyměnil s Šebestou a vystřelil nad gólmanovo rameno. RT TORAX následně ustál oslabení. Láryš zachytil pokus Zahálky a na zteč tak vyrazil Žídek. Jeho blafák Jurečka vystihl. V závěru třetiny se hosté vymanili z tlaku a Kolebáč s Žídkem vyvezli kotouč až do útočné třetiny. Porubané zamotali šumperské obraně hlavu a na konci celého kolotoče nahrávek se Jakub Žídek radoval z gólu. 30 vteřin před přestávkou vyhrála hostující pětice přetlačovanou v před brankovém prostoru.

Do druhé třetiny vstoupili Draci podstatně lépe. Hodně bruslili a v útočné třetině měli výborný pohyb. Tím dostávali soupeře víc a víc pod tlak. Na začátku sedmé minuty nevzdali ani souboj před brankou, kdy několik dorážek Láryš zlikvidoval. Stejně tak i Voglovu střelu z levé strany. A jen málo scházelo, aby dorážku Jana Zahálky z druhé strany taktéž vykryl. Po středovém buly měl RT TORAX šanci vzít si dvoubrankové vedení bleskově zpět, jenže se na kotouči nedokázali porubští hráči udržet a Mladí Draci po 26 vteřinách skóre srovnali střelou Jakuba Slováčka. Následoval únik Jakuba Lýska a brzy na to se ke střele dostal Leon Stryczek. Trefil jen boční síť Jurečkovy brány. Ani Novákova střela stav neměnila. Početní výhodu získali i domácí, jenže více dramat se odehrávalo u Jurečky. Židek vyvezl kotouč až do útočné třetiny, kde v rohu pod tlakem obránců nahrál na modrou a Šima na ose hřiště gólmanovi jen připsal úspěšný zákrok. Porubě se podařilo opět vytáhnout hru z obranné třetiny a na zteč se vydal Kubečka. Láryšovi zavařili Novákové. Václav pobídl Matěje, ale porubský gólman si prostor u pravé tyče hodně dobře utěsnil. Strhnout vedení na svou se snažil v každém střídání Leon Stryczek. Jurečka měl štěstí i při blafáku, kdy porubský forvard naznačil projetí brankoviště a nakonec vystřelil k první tyči. Domácí brankář ve skluzu k pravé tyči se rychle natáhl lapačkou na levou stranu a skákavý puk vytěsnil za bránu. Co se nepovedlo Porubě, povedlo se Mladým Drakům. Z rychlého protiútoku otočila stav utkání na šumperskou stranu Dana Březinová po nahrávce z pravé strany okamžitě pálila a Láryš, byť měl rychlý přesun brankovištěm, kotouč stejně někudy prošel.

Do třetího dějství vstoupili s vervou Porubané. Po pár vteřinách pálil Stryczek. Hosté zůstali v útočné třetině a neposedný puk poslal z otočky na bránu Centkowski. Kotouč ale skončil na zadním mantinelu, kde si pro něj Centkowski dojel, vyhrál souboj a vybídl Davida Kubečku střílet. Po dvaceti vteřinách hry bylo vyrovnáno. S tím se domácí tým nehodlal smířit a doslova okupoval útočnou třetinu. Láryš nepustil střelu Veselého a ani několik dorážek Pospíšila. RT TORAX se na chvíli vymanil z tlaku, rychle vystřídal a čelil dalšímu útoku. Z toho už domácí vytěžili druhé vedení. V před brankovém prostoru byli opět důslední, nenechali se odstavit a skákavý neposedný puk za levý beton a nastavenou lapačku dostal Samuel Vogl. Vyrovnání měl ve svých rukou Kubečka, jen se mu nezdařilo v rychlé jízdě dostat do střely potřebnou razanci, takže si s ní Jurečka lehce poradil. Šima vyhrál souboj v levém rohu a jelikož neměl komu nahrát, vzal to na sebe. Projel lehce středním pásmem a zakončil. Ani tato akce nebyla vyrovnávací, stejně tak Schofferova dělovka od modré. Když střílel z velké vzdálenosti Pospíšil, vyžádal si Láryš přerušení hry, aby si upravil masku. Do konce základní hrací doby zbývalo něco málo přes minutu a domácí se provinili špatným střídáním. Toho využili trenéři Poruby, vzali si oddechový čas a hráli bez brankáře. Porubské obraně ale puk sjel z hokejek, což využil Samuel Vogl a jen do puku plácl. Aby jej dostal za modrou čáru. Jenže se doklouzal až za brankovou čáru porubského pásma a navíc mezi tři tyče, takže Šumperští slavili pojištění výhry v oslabení. Prohrou už nemá porubská devítka ani reálnou šanci setrvat v extralize.