Juniorka srdnatě vzdorovala extraligovému Havířovu, v závěru rozhodl exporubský Benka-Rybár

01.08.2018, René Chyla

Porubská juniorka vstoupila stejně jako dorost do přípravných utkání na ledě Havířova. Zatímco jejich mladší kolegové měli před sebou velmi okleštěnou sestavu a s chutí si zastříleli, tak junioři už čelili podstatně silnějšímu výběru Havířova, ač stále nebyl v plné sestavě. Domácí AZ měl po většinu zápasu mírně navrch, srdnatě bojující Suchánkovi svěřenci ale v čele s fantastickým Markem Slížem drželi s favoritem krok po celý zápas. V něm dokonce od 35. minutě vedli, Havířovští ale otočili, rozhodující gól měl na svědomí exporubský forvard Alex Benka-Rybár. Poruba prohrála v Havířově 1:2.

Přípravné zápasy juniorů - přát. st 1.8.13:45
2:1(0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 40. Rybnikár (Bochnak W.), 54. Benka-Rybár – 35. Béreš (Bořuta). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 106. Střely na branku: 36:20 (17:6, 10:4, 9:10). Průběh utkání: 0:1, 2:1.
AZ Heimstaden Havířov: Ludvík – Grygar, Dabrowski; Topolanský, Thiel; Holub, Koubek; Macurák – Kuluris, Byčkov, Bochnak W. – Adámek, Tomeček, Stodůlka – Čempel, Rybnikár, Benka-Rybár – Mastič
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Pitucha, Zajíc; Husák, Kroček; Krátký, Havlík; Sztefek – Béreš, Bukowski, Bořuta – Morávek, Vavřík, Anlauf – Barčák, Pavlík, Rambousek

Marek Slíž (POR) (36 střel, 34 zásahů, 94.44% úspěšnost)
Dominik Ludvík (HAV) (20 střel, 19 zásahů, 95.00% úspěšnost)
Viliam Béreš (POR) (1+0)

Havířov měl navrch, ztroskotával ale v zakončení

Havířov začal podle papírových předpokladů náporem. Už v šesté minutě se k dorážce v bezprostřední blízkosti branky dostal Matěj Čempel, jeho pokus ale vychytal Marek Slíž. Domácí měli i nadále navrch, za pět minut se do přečíslení dostal Wiktor Bochnak, ten ale nakonec špatně zakončil a ostravská střídačka si mohla oddechnout. Poruba se nachomýtla k ojedinělé šanci až v úplném závěru první dvacetiminutovky, kdy se do úniku dostal Jakub Bukowski, ten ale v rozhodující chvíli puk nezvedl a Dominik Ludvík udržel čisté konto.

Marné čekání na gól

Jak první třetina skončila, tak také druhá začala. Znovu se tedy do šance dostal Jakub Bukowski, v rozhodující chvíli mu ale puk sjel z čepele hole a havířovský gólman žádnou práci neměl. Zanedlouho se činil také AZ. Do velké příležitosti se dostal Lukáš Adámek, Marek Slíž však znovu vytáhl svůj klenot a udržel naděje svého týmu nad vodou. Domácí se v koncovce trápili, a ač měli optickou převahu, tak v zakončení tápali, což 31. minuta jen potvrdila, kdy svou šanci zmařil Matěj Čempel a po něm také Ondřej Grygar.

Béreš poslal HC RT TORAX do vedení, těsně před sirénou srovnal Rybnikár

Ve 35. minutě šli do vedení překvapivě Porubští. Po neodpískaném faulu na domácího hráče se puku ujal Richard Bořuta, který si dvakrát vyměnil puk s Viliamem Bérešem, který prostřelil přesouvajícího se Dominika Ludvíka – 0:1. Ve 40. minutě se naplnilo do puntíku nepsané pravidlo nedáš – dostaneš. Poté, co Michal Morávek neproměnil nařízené trestné střílení, vložil do střely Wiktora Bochnaka hokejku Ondrej Rybnikár, který ranou mezi betony těsně před sirénou srovnal stav – 1:1.

Favorit otočil po brance exporubského útočníka

Závěrečnou třetinu otevřela šance Michaela Vavříka, který se dostal k puku jako slepý k houslím, z bezprostřední blízkosti ale neuspěl. Na druhé straně o pár minut později tak opět hrozil Matěj Čempel, v tutové šanci ale havířovský útočník mířil mimo. V 54. minutě bylo dílo dokonáno. Alex Benka-Rybár se dostal k několikáté dorážce v porubském brankovišti a povedenou přízemní střelou otočil v přesilovce skóre – 2:1. Ostravané hráli v závěru ještě dvě přesilovky, odvolali i výborně chytajícího Marka Slíže, nicméně na vyrovnání to nestačilo, a tak Poruba podlehla extraligovému celku jen těsně 1:2.

Tomáš Potěšil (AZ Residomo Havířov): Bylo to pro oba týmy první utkání v nové sezoně, my jsme postavili zejména mladší ročníky, které zkoušíme, takže to bylo z obou stran spíše bojovnější, ale to se čekalo. Nám trenérům to určitě ale něco dalo, což je také účelem v přípravě.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): Jak už říkal kolega, tak to byl první zápas. My jsme na začátku chybovali v obraně, neobsazovali jsme si hráče a nebyli agresivní. Havířov si tedy vypracoval šance, které mohl proměnit. Poté se naše hra zlepšila, neproměnili jsme několik přečíslení ani nájezd, po kterém jsme mohli vést 2:0. Nedali jsme a prakticky ihned jsme inkasovali vyrovnávací branku. Poslední třetina byla už vyrovnaná z obou stran, na závěr jsme ale hráli přesilovku i power-play, ty jsme ale nesehráli podle představ. Havířov ale vyhrál zaslouženě a je třeba dále pracovat. Loni jsme hráli útočný hokej, nicméně pokud chceme pomýšlet na vyšší příčky, musíme se soustředit také na obranu.