Juniorka díky povedenému začátku srazila polskou osmnáctku, Slíž znovu čaroval

11.08.2018, René Chyla

Týden pauzy od zápasového drilu a chuť do bitvy byly na porubských juniorech znát už od úvodního buly, naproti tomu na hostech šla lehce znát únava ze čtvrtečního zápasu ve Frýdku-Místku. Porubští na svého soka vletěli, po první třetině vedli po brankách Jakuba Bukowského, Jana Anlaufa a Michaela Vavříka už 3:0 a vše nasvědčovalo jednoznačné záležitosti. Poláci se ale zakousli, nicméně Ostravané tříbrankový náskok udrželi a i díky parádní teči Tomáše Havlíka z 52. minuty vyhráli nakonec junioři 5:2.

Přípravné zápasy juniorů - přát. pá 10.8.18:15
Polsko "18"
5:2(3:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Bukowski (Morávek), 14. Anlauf (Brodek, Vavřík), 17. Vavřík (Brodek, Macurák), 24. Pitucha (Bukowski, Bořuta), 52. Havlík (Vavřík, Brodek) – 28. Dobosz (Kasperek), 41. Zając (Petryła). Rozhodčí: Smeták – Kořistka, Goláň. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 59. Střely na branku: 24:39 (10:15, 8:18, 6:6). Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Pitucha, Zajíc; Husák, Macurák; Krátký, Havlík – Bořuta, Bukowski J., Morávek – Anlauf, Vavřík, Brodek – Barčák, Pavlík, Rambousek
Polsko "18": Kotuła (od 26. Świderski) – Glazer, Florczak, Wawrzkiewicz, Sobolewski, Petryła, Proczek, Kasperek, Dobosz, Bezwiński, Zając, Bajwenko, Liśkiewicz, Bukowski K., Chabior, Wróblewski, Cuber, Dworaźny, Krzyźek, Augustyniak, Kubiszewski

Marek Slíž (POR) (39 střel, 37 zásahů, 2 góly, 94.87% úspěšnost)
Jakub Bukowski (POR) (1+1)
Michael Vavřík (POR) (1+2)

Chytač Morávek

Přípravné utkání juniorů s polskou osmnáctkou začalo o něco lépe pro hostující celek, který počastoval Marka Slíže pořádnou dávkou střel. Už ve druhé minutě porubskému gólmanovi propadla střela Klaudiusze Cubera, Marek Slíž ale stihl včas ukrýt puk pod lapačkou Naproti tomu domácí z první vážnější situace otevřeli skóre. Michal Morávek zachytil špatnou hostující rozehrávku, přenechal puk Jakubu Bukowskému, který si najel na pravý kruh a pak mezi betony Marcela Kotuły nezaváhal – 1:0.

Parádní akce druhé lajny a Vavříkova drzost

Do dalších šancí se poté dostala dvojice Mateusz Sobolewski s Krzysiekem Petryłou nebo Mateusz Wawrzkiewicz, všechny pokusy ale zastavil porubský brankář. Ve čtrnácté minutě tak opět z ojedinělé akce udeřil HC RT TORAX. Jiří Brodek našel mezi kruhy Jana Anlaufa, který střelou mezi betony uspěl – 2:0. A za tři minuty už to bylo s polskou reprezentací nahnuté. Filip Macurák zachytil puk na útočné modré, poslal jej do brankoviště, kde si kotouč vyměnil Jiří Brodek s Michaelem Vavříkem, který až z několikáté dorážky mohl slavit – 3:0.

Pituchova rána vyhnala jedničku Poláků z brány

Poruba hrála na začátku druhé třetiny téměř minutovou dvojnásobnou přesilovku, využila ale až tu následnou klasickou. Jakub Bukowski našel parádně zpoza branky na vhazování Jakuba Pituchu, jenž zamířil nad gólmanovu lapačku k protější tyči – 4:0. To už bylo pro hostující střídačku příliš a Marcela Kotułu nahradil v bráně Filip Świderski. Ten už si počínal daleko lépe než jeho předchůdce a do konce třetiny nedovolil domácím další gól.

Nádech hostů v přesilovce a trestné střílení Vavříka

To Poláci se probrali v přesilovce pět na tři, kdy střelu Oliwiera Kasperka sice Marek Slíž vyrazil, na dorážku Szymona Dobosze už si ale nesáhl – 4:1. Snižující gól navíc padl těsně předtím, než Michael Vavřík neproměnil nařízené trestné střílení, které si vysloužil po úniku v herní situaci tři na pět. V závěru třetiny se do podobné pozice dostal Mateusz Bezwiński, ten ale adekvátně nezakončil a Marek Slíž opět vynikl.

Zając snížil, tyč Petryły a Havlíkova teč z říše divů

V závěrečné dvacetiminutovce se polská reprezentace pokoušela o rychlý návrat do utkání, což se jí zpočátku také dařilo. Už ve 42. minutě totiž Krzysiek Petryła nahrával zleva v útočném pásmu najíždějícímu Michału Zającovi, jenž prostřelil přesouvajícího se porubského brankáře – 4:2. Poláci měli více ze hry, souhra Mateusze Bezwińského s Michałem Zającem či přesilovkové snažení Krzysieka Petryły, který trefil jen tyč, ke kontaktní brance nevedly. Polský útočník nastřelil v přesilovce tyč, nicméně ještě v téže herní situaci zase ujeli domácí, kdy střelu Michaela Vavříka exkluzivně tečoval za Świderského záda Tomáš Havlík – 5:2. Pátá branka hosty zlomila a ve zbytku utkání se již zápas pouze dohrával.

Karel Suchánek (HC RT TORAX Poruba): K vítězství jsme položili základy už během první třetiny, kdy jsme hráli kombinačně, soupeře jsme přehrávali a po zásluze vedli 3:0. Trošku jsme ale poté od naší hry upustili, věnovali se spíše šarvátkám, měli hodně vyloučených, někteří se nedostali moc do hry a hra tedy poté neměla až takovou plynulost. V poslední třetině jsme se ale vrátili k tomu, co jsme předváděli první třetinu a dle mého názoru jsme zaslouženě vyhráli.