Junioři udolali Šumperk v nájezdech, které rozsekl Filip Hlaváč

11.12.2022, Gabriela Juříková

Dvaadvacáté kolo Ligy juniorů svedlo k souboji na porubském ledě domácí juniory HC RT TORAX Poruba 2011 a Mladé Draky Šumperk. Utkání bojovné rychlé bruslivé, ale s mnoha nepřesnostmi v nahrávkách dospělo až do samostatných nájezdů. Junioři Poruby dodrželi výsledkové střídaní a po prohře v Přerově s Šumperkem zvítězili, když v osmé sérii nájezdů rozhodl Filip Hlaváč, jenž zařídil i první vyrovnání skóre.

Liga juniorů - 22.kolo ne 11.12.13:40
HK Mladí Draci Šumperk
3:2sn(0:0, 1:2, 1:0 – 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Hlaváč (Moravec, Koudelný), 58. Prokeš (Hlaváč, Koudelný), rozh. náj. Hlaváč – 23. Jeřábek (Křivohlávek, Slováček), 35. Minařík (Ševčík, Šlahora). Rozhodčí: Pavel – Klimek, Voznička. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 55. Střely na branku: 51:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Slíž – Fišara, F. Hlaváč, Černý, Kosina, Ševčuk, Řepa, Kalužík – Elze, Halata, L. Stasiuk – Gnap, Moravec, Koudelný – Konečný, Skřipčák, Prokeš – Šrubař
HK Mladí Draci Šumperk: Ryšavý – Šlahora, Netolický, Minařík, Mudrák, Křivohlávek – Lichner, Slováček, Ševčík, Szabó, Slabý, Miškovský, Jeřábek, Křemen, Najman, Haas

David Moravec nastřelil pravou tyč. Slíže prověřila střela až ve čtvrté minutě, kdy od střídaček pálil Minařík. O minutu později se přes dva hráče doslova prodral Křivohlávek. Trefil ale jen boční konstrukci. První přesilovka se domácím juniorům nezdařila dle představ. Kotouče odskakovaly z holí a Mladí Draci dokázali vždy dostat hru až ke Slížovi. Až úplně v samém závěru si RT TORAX vytvořil tlak a Ryšavý zasahoval u pravé tyče proti střele Kalužíka už v plném počtu hráčů. Druhá přesilovka v polovině třetiny vypadala již lépe. Střela Moravce z mezikruží skončila gólmanem sražená až za ochrannou síť a Hlaváčovo nahození na bránu tečoval před brankářem Prokeš. K zakončení se již v plném počtu dostali i Mladí Draci. Lichner spolu se Slováčkem připsali Slížovi zákroky. Průnik Haase poté, co Ryšavému zazvonila tyč, skončil na brankářské výstroji. A Slíž si poradil i se střelou Slabého z pozice obránce. Ve zbývajících pěti minutách se týmy přetlačovaly a jen sporadicky vyslaly puk na brány.

Krátce po začátku druhé třetiny dostali přesilovku Mladí Draci. Polovinu oslabení zvládli porubští junioři výborně, když donutili soupeře zahrát zakázané uvolnění a dál pokračovali ve vyhazování puků z pásma. Když zbývalo do konce Moravcova trestu jedenáct vteřin, propálil vše před sebou po ose hřiště Dominik Jeřábek. Slíž se jen podíval za sebe, proč puk zazvonil o dolní konstrukci brány. Měl za to, že kotouč lapil. Gól hosty nabudil a Slíž měl rozhodně více práce než v prvním dějství. Samostatný únik Slováčka likvidoval levým betonem, a když puk sebral v oblouku Černý, dostal nahrávkou spoluhráče do protiútoku. Ryšavý zakročil proti střele Gnapa. Fišara v druhém oslabení skvěle zastavil Mudráka, když dorážel svou střelu. Po vhazování před Slížem se chopili puku domácí. Ryšavého ale nepřekonala ani střela Koudelného. Hosté se dostali do čtyř špatným střídáním a to je stálo vedení. První kombinace Porubanům nevyšla, Ryšavý puk vyrazil před sebe, ale Moravec před brankou puk odrazil do rohu, kde jej vzal Koudelný, křižně nahrál Moravcovi a ten rychle poslal pas na osu hřiště Filipu Hlaváčovi, který stejně jako jeho protihráč propálil vše před sebou. Do konce trestu zbývala víc jak minuta. Jenže pak přišlo porubské oslabení, které z větší míry domácí odehráli defenzivně dobře až na střelu Tomáše Minaříka z levého kruhu, kterou si dojel dorážet tak dlouho, až puk přeskočil Slížovou lapačku. Žádný z obránců jej od gólmana neodstrčil. Do kabin šel Šumperk s vedením 2:1.

RT TORAX byl hodně blízko vyrovnání v páté minutě třetí třetiny. Ryšavý reagoval na hráče s kotoučem a šel rychle do lehu, což ale Stasiuk nevyužil a nahrávka na osu hřiště prošla Halatovi pod hokejkou, takže nemohl zakončit do úplně prázdné brány. Útočné akce soupeře zvládali Porubané likvidovat v samém zárodku, anebo hráče na puku vybruslovali mimo bránu. Domácí nevyužili zmatku před Ryšavým, kdy ani obrana neměla ponětí o pozici puku. Na druhé straně vykryl Slíž střelu Netolického a následně si poradil i s dorážkou Haase. Dobře odehrál RT TORAX oslabení kvůli špatnému střídání. Slíž vytěsnil střelu Jeřábka i Šlahory. O přesilovku se Porubané připravili hrou v šesti, ale na herním projevu to nebylo znát. Ani doba hry ve čtyřech. Pořád se hodně bruslilo od brány k bráně, se ztrátami kotouče na obou stranách. Dvě a půl minuty před koncem, kdy se Poruba zdržovala v útočném pásmu, a hostující brankář přerušoval hru zákroky, si vzali domácí trenéři oddechový čas. Poté zůstala porubská brána prázdná. Buly před Ryšavým RT TORAX vyhrál a střela Filipa Hlaváče byla před brankovištěm tečována Markem Prokešem. Šumperský gólman nadskočil, protože chtěl letící puk lapit, ale ten spadl těsně před něj a mezi betony doletěl a doklouzal za brankovou čáru. Protesty, že byl puk zasažen vysokou holí, Šumperku nepomohly. Rozhodčí se nějaký čas radili před trestoměřiči, gól ale neodvolali. Závěr třetiny odehráli domácí v početní převaze, kterou ve střelecké ofenzívě nevyužili, a utkání dospělo do prodloužení.

Domácí drželi puk na hokejkách, ale nikam se bezhlavě neřítili. Dokonce zajeli několikrát za svou branku, v klidu vystřídali a pokračovali v hledání cesty ukončení zápasu. V polovině prodloužení si role prohodili se Šumperkem. Ale ani Drakům nebylo dopřáno střílet přesně mezi tyče. Trojice hostujících hráčů musela zůstat na ledě pro vyhození přes všechny čáry. Jejich únavu domácí junioři nevyužili. Průnik Netolického končil střelou jednoruč. Puk prošel Slížovi brankovištěm a jen těsně minul pravou tyč. Koudelného střela padla Ryšavému přímo do lapačky. A hned poté zazněl konec prodloužení.

Nájezdy rozhodla až osmá série. Moravcovu přesnou trefu ve druhé sérii srovnal ve třetím nájezdu na Slíže Miškovský a až do osmé nájezdové loterie se nikomu nepodařilo puk dopravit do brankové sítě. Až Filip Hlaváč nic nevymýšlel, žádnou kličku a stahovačku, ale prostě jednoduše střelu pod horní tyč a získal pro RT TORAX bonusový bod.