Poruba znovu doma srazila Draky, rozhodly přesilovky

10.02.2018, René Chyla

Porubští hokejisté slaví. Doma i pošesté v letošní sezoně porazili Draky Šumperk a jsou v semifinále. Na sobotní výhře 5:2 se podílelo hned pět různých střelců, rozhodující trefu má na svědomí Marek Haas.

2. liga – skupina Východ - 44.kolo so 10.2.17:00
HC RT TORAX Poruba 2011
DRACI PARS ŠUMPERK
5:2(1:0, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Káňa J. (Káňa T., Luka), 22. Jaroš (Zachar), 27. Haas (Káňa J., Fojtík), 28. Fojtík (Luka, Káňa J.), 51. Luka (TS) – 23. Cink (Fischer, Hroch), 31. Fischer (Ostřanský, Ďurkáč). Rozhodčí: Škrobák – Vengřín, Rychlý. Vyloučení: 7:7, navíc Fišera (POR) a Půhoný (ŠUM) oba 10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 682. Střely na branku: 29:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Slavík, Janota, Fišera, Hryciow, Puškár, Adam – Haas, Káňa J. – Finsterle, Fojtík, Zachar – Jaroš, Ollender, Káňa T., Luka
DRACI PARS ŠUMPERK: Lakosil (od 28. Svoboda) – Schejbal, Šťáva, Ďurkáč, Bažant, Řezáč, Sedlák – Kovařík, Hroch, Lehečka, Vachutka, Müller, Půhoný, Fischer, Vymazal, Cink, Ostřanský

Hvězdy zápasu

Hynek Kůdela (POR) (36 střel, 34 zásahů, 2 góly, 94.44% úspěšnost)
Radek Fischer (ŠUM) (1+1)
Vladimír Luka (POR) (1+2)

Draci nevyužili úvodní tlak, Jan Káňa trestal z přesilovky

Do druholigového šlágru vstoupili lépe hostující hráči ze Šumperka. Ti na Flašarův výběr vletěli a v prvních deseti minutách si vytvořili nemálo šancí. Za zmínku stojí například přečíslení Jakuba Lehečky s Lubomírem Kovaříkem z deváté minuty, druhý jmenovaný ale trefil pouze skvěle přesunutého Hynka Kůdelu. V jedenácté minutě byl velmi blízko úvodní brance Michal Vymazal, snad ze dvou metrů ale šumperský útočník netrefil prázdnou domácí klec. Za dvě minuty ujeli Draci znovu, tentokrát ale selhala dvojice Jiří Půhoný – Michal Vymazal. Porubské borce nakopla až přesilovka pět na tři ze šestnácté minuty. Domácí příležitostí nepohrdli a už po deseti vteřinách otevřeli gólový účet večera. Lukáš Finsterle nahrával nalevo Janu Káňovi, který přízemní střelou překonal přesouvajícího se Vlastimila Lakosila – 1:0.


Excelentní přesilovky domácích, Cinkovo pláchnutí a smetánka pro Haase

Ostravanům početní převahy prospívaly na maximum, o čemž své publikum přesvědčili domácí borci už při další příležitosti na začátku druhé dvacetiminutovky. David Zachar nahrával na levý kruh Tadeáši Jarošovi, který prostřelil šumperského gólmana mezi betony – 2:0. Za necelou minutu a půl se ale na kontakt dotáhli Draci. Porubská obrana zapomněla na Vladimír Cinka, který lehce upláchl a střelou k vyrážečce překvapil Hynka Kůdelu – 2:1. Za tři minuty se zase protáhl přes posledního obránce Samuel Ollender, v rozhodující chvíli ale nedokázal puk zvednout. To však už neplatilo o další minutě, v níž sice Jan Káňa trestuhodně před prázdnou nedal, s tím se však nehodlal smířit Marek Haas, který doklepl puk do prázdné klece – 3:1.


Odhaněč Fojtík a zvonkohra za Kůdelou

O pár desítek vteřin HC RT TORAX slavil znovu. Vladimír Luka si najel za Lakosilovu bránu, zpoza ní nahrával najíždějícímu Josefu Fojtíkovi, který svou přesně mířenou ranou k levé tyči vyhnal Vlastimila Lakosila z brány – 4:1. Draky výměna gólmanů lehce nakopla a z nakopnutí mohli těžit hosté už o tři minuty později, nad lapačku z vrcholu kruhu zaskočil porubského brankáře Radek Fischer – 4:2. Šumperští byli nejvíce nebezepeční ve druhé třetině až v jejím samotném závěru. Ve 39. minutě vypálil z pravého kruhu Radek Fischer a ten orazítkoval břevno. Porubští šli následně do tří a i tentokrát byla ostravská branka pro Draky malá, břevno totiž pár vteřin před sirénou trefil také Tomáš Sedlák.


Palič Lehečka či Lukovo trestné střílení

Drama mohlo být dokonáno na porubském zimáku ve 47. minutě. Hynek Kůdela špatně rozehrál, načež se kotouč dostal mezi kruhy na hůl Jakubu Lehečkovi, který svou ránu do prázdné velmi podcenil, vyslal jen šourající se projektil, a tak Hynek Kůdela stačil do své brány zase dojet a hokejkou jej uklidit do bezpečí. V 51. minutě se za šumperskou obranu dostal Vladimír Luka, nicméně v úniku byl faulován, a tak rozhdočí nařídil velmi přísné trestné střílení. V něm si porubský kanonýr počínal jako zkušený mazák, Reného Svobodu si položil a zamířil přesně pod víko – 5:2.


Kiks Hrocha, tyč Fojtíka a Jen počkej zajíci v obsazení Fišera – Půhoný

Draci však krátce poté mohli hrát přesilovku pět na čtyři po faulu Tomáše Káni, Daniel Hroch však neudržel v jiném souboji emoce a po odpískání hloupě vysekl Marku Slavíkovi hokejku, což samozřejmě neušlo hlavnímu sudímu. V 55. minutě zvonila tyč i na druhé straně, o vzruch se postaral bekhendem Josef Fojtík. Při závěrečném podávání rukou nastal ještě menší konflikt mezi Janem Fišerou a Jiřím Půhoným, prvně jmenovaný se však ke své oběti přes skrumáž hráčů nakonec neprobojoval. Poruba je už tedy s jistotou v semifinále a bude čekat na soupeře z předkola.


Ostatní zápasy 44. kola

Kopřivnicevs.Hodonín0:2
Nový Jičínvs.Opava5:4 pr.

Ohlasy k utkání

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Na zápas jsme se připravovali a chtěli ho vyhrát, abychom měli trošku více klidu. Věděli jsme, že přijede těžký soupeř. Vyšly nám přesilové hry. Kluci to zahráli jednoduše, plnili taktické pokyny a podali zodpovědný, bojovný výkon. Sehráli dobré utkání, jsem s ním spokojený. Samozřejmě nějaké chyby tam byly, musíme se jich vyvarovat, ale jinak jsme měli utkání plně pod kontrolou. Klukům jsme před ním říkali, že musíme hrát tvrdě, ale čistě, nenechat se vyhecovat. A toho se drželi.

Jozef Zavadil (Draci Šumperk): V prvé řadě musím pogratulovat soupeři k výhře, myslím si, že ale v zápase nebyl až tak dominantní, jak ukazuje výsledek, který je pro nás krutý. Když ale nedáte góly, tak jednoduše nemůžete vyhrát, to je bez debat. Neproměňujeme šance, to je náš hlavní problém, který trvá už delší dobu. Nelze totiž spoléhat pouze na domácí zápasy, ale někdy se musí vyhrát také venku. V této fázi jsme asi již odsouzeni na třetí místo, a i kdybychom domácí utkání s Hodonínem ještě zvládli, tak si myslím, že Drtiči si to už pohlídají. Bude to velmi náročné, protože máme patnáctičlenný kádr a v playoff se série může protáhnout až na pět zápasů. Samozřejmě se ale pobijeme o to, abychom se dostali co nejdále.

Tabulka po 44. kole

mužstvo zápasyskórebody
1.Poruba 37164:10081
2.Hodonín 38162:11574
3.Šumperk 38166:10469
4.Nový Jičín 38102:13152
5.Val. Meziříčí 37121:13249
6.Kopřivnice 38101:15742
7.Opava 3898:17529