V Porubě jsem prožil krásné roky, říká brankář Čech. Zatrénoval si s Mrázkem

René Chyla, 17.08.2016
Pokud se alespoň trochu zajímáte o porubský hokej, tak jistě víte, že narazit na špičkové hokejisty během letních měsíců v RT TORAX ARENĚ není až tak úplný problém. Zavítáte-li totiž na některé tréninky, můžete vidět na vlastní oči například Radka Faksu (Dallas Stars, NHL), Ondřeje Paláta (Tampa Bay Lightning, NHL) či Tomáše Fleischmanna (Chicago Blackhawks, NHL). Na své si přišla také staronová posila do porubského brankoviště Jakub Čech, jenž s Jakubem Štěpánkem okusil, jaké to je trénovat po boku Petra Mrázka a jeho trenéra z Detroitu.

STATISTIKY & FAKTA: JAKUB ČECH
Věk: 31 let, narozen 13. srpna 1985 v Olomouci Výška: 185 cm Váha: 100 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC Olomouc (do 2001) Další kluby: AZ Havířov (2000-2003; 2008-2010), Sault Ste. Marie Greyhounds (2003-2005), HC Sareza Ostrava (2005-2008), PSG Zlín (2006-2008), HC Tábor (2009-2011), HC MOUNTFIELD České Budějovice (2009-2010), Královští lvi Hradec Králové (2011-2013), Eispiraten Crimmitschau (2012-2013), Orli Znojmo (2013-2014), MHC Martin (2013-2015), Dijon (2015-2016), STS Sanok (2015-2016), Piráti Chomutov (2015-2016) a SK Kadaň (2015-2016) Draftován: v roce 2003 ligou CHL jako 54. volba týmem Sault Ste. Marie Greyhounds (OHL) Úspěchy: nejlepší brankář play-off první ligy v sezoně 2011/2012

Jakub Čech, který za svá záda během dvou přípravných zápasů pustil jediný kotouč, má ohromnou možnost nabrat cenné zkušenosti od talentovaného Mrázka či jeho trenéra. „Je to určitě super příležitost, alespoň člověk vidí, jak ten kluk z NHL pracuje a jakou má péči,“ kvituje jednatřicetiletý brankář. „Je to úplně jiné cvičení než na běžném tréninku a je určitě jen dobře, že má někoho, kdo se mu takhle věnuje,“ hlásí staronová posila.

A proč staronová? Jakub Čech totiž nechytá za Porubu prvně. Je tomu sice více než deset let, ale odchovanec olomouckého hokeje střežil porubskou svatyni ještě v dobách, kdy byla ostravská Sareza na vrcholu – tzn. v první lize. Jak na tehdejší angažmá vzpomíná? „Bylo to super. Tehdy se zde hrála ještě první liga, bylo tady všechno, co jsme si mohli přát, a nic nám nechybělo,“ líčí gólman, který se mohl v té době chlubit téměř 93 % úspěšností zákroků.

„V Porubě bylo na první ligu bezkonkurenční zázemí. V té lize se těžko někdo mohl vyrovnat porubskému hokeji a jeho zázemí, které bezpochyby měl. Vzpomínám na ta léta opravdu rád, byly to krásné roky,“ pěje slova chvály brankář, který se pravidelně v brance střídal s Jakubem Štěpánkem, s nímž po boku Mrázka letos trénuje.

Na porubském zimním stadionu se tedy v kabině objevil znovu po téměř deseti letech, kdy RT TORAX po partnerské dohodě s Vítkovicemi vyhlásil atak na postup. A právě Jakub Čech, jenž má za sebou starty v extralize nebo angažmá na Slovensku, v Polsku, Francii či Rakousku, má být jeden z hlavních strůjců kýženého postupu. „Zatím jsem zde spokojen, ale musíme ještě najít tu správnou cestu, aby si vše sedlo, klapalo, mělo nějaký řád a ať můžeme být na konci sezony spokojeni,“ míní brankář se zkušenostmi ze zámořské OHL.

Kádr prošel od minulé sezony silným zemětřesením a zdá se, že poslední otřesy ještě úplně nedozněly. I přesto ale jednatřicetiletý gólman najde v kabině pár tváří, které mu až tak úplně cizí nejsou. „Ze současného kádru jsem neznal téměř nikoho, jelikož se zde hodně změnilo. Znám jedině Martina Piechu, Flašku (Patrik Flašar, pozn. red.) a Pepu Tichého. Vesměs tu jsou už ale mladí kluci, je to úplně něco jiného,“ uzavírá Jakub Čech, který by měl být od této sezony v brance Poruby jasnou jedničkou.