Měl jsem dvakrát půl brány prázdné, takže nic těžkého, hlásí po obratu Jan Káňa

R. Chyla, A. Bagar, 10.04.2018
Vítězství s velkým V, ale především excelentní zmrtvýchvstání porubských hokejistů, kteří ještě v 57. minutě prohrávali, nakonec však ale brali výhru 5:4 a zejména veledůležité tři body do kvalifikační tabulky, kterou po polovině baráže vede právě ostravská Poruba. Nebýt ale bratří Káňů, zápas mohl dopadnout i jinak. Tomáš Káňa totiž ve třetí třetině proměnil trestné střílení, v závěru jeho bratr Jan během 143 sekund přidal dvě trefy, které vzaly Havlíčkovu Brodu vítr z plachet.

JAN KÁŇA NA HRAD! PORUBSKÝ STŘELEC OTOČIL BITVU S BRUSLAŘI V ČASE 59:05, PORUBA JDE DO ČELA! »

Ostravské mužstvo slaví, v pondělí na domácím ledě porazilo Havlíčkův Brod 5:4 a nyní vedou s náskokem tří bodů kvalifikační tabulku. Porubská mašina se přitom dvěma brankami ve 13. minutě dostala bleskově do vedení 2:0, s Bruslaři to bylo ale nahnuté hned na začátku, HC RT TORAX hrál totiž téměř minutu a půl přesilovku pět na tři. „Bylo to hned ve druhé minutě, jejich tým byl ještě plný sil, takže tam po nás hodně rychle chodili, nedařilo se nám a přesilovka nám nevyšla. Ono se říká, že kdo nedá v zápase pět na tři, tak prohraje, ale my jsme to změnili,“ těší Jana Káňu.

Havlíčkův Brod se ale ve druhé části vzchopil, dvěma trefami vyrovnal a ve třetí třetině se muselo rázem začínat znovu od nuly. „Žádná bouřka v kabině ani nebyla, ale něco jsme si říkali,“ přibližuje situaci ze zákulisí po druhé třetině. A co se v prostřední části vlastně stalo? „Byla tam nějaká hluchá pasáž, celá druhá třetina nám jaksi vůbec nevyšla. Pokryli si naši rozehrávku a nemohli jsme se vůbec dostat do pásma, měli skvěle pokryté střední pásmo. Srovnali to na 2:2, ale hraje se šedesát minut a my zápas vyhráli, to je hlavní,“ pokračuje ve vyprávění.

Poslední tercie měla nakonec přinést rozuzlení a v podstatě se čekalo na jedinou chybu, která rozhodne. Závěrečná část pondělní bitvy ale nabídla nakonec celkem čtyři branky. Na proměněné trestné střílení Tomáše Káni zareagovali Bruslaři dvěma góly v rozmezí 34 vteřin, RT TORAX ARENA bleskově ztichla. Co se ale přihodilo poté, nečekal ani snad ten největší optimista. Ke slovu se dostal Jan Káňa, který v časech 56:42 a 59:05 nachytal Čeňka Nováka v nedbalkách a porubský zimák řval radostí – 5:4! „Sám nevím, co se to strhlo na konci, nejsou to ale žádní nazdárci, ale skvělí hokejisté, co mají něco odehrané. Ale to i my. Sešlo se to a prostě tam napadaly v závěru góly,“ říká jednoduše.

Poruba slavila, doma přemohla nejlepší celek ze skupiny Střed a vykročila vstříc WSM lize. „Euforie to je, ale je to zase jen jedna důležitá výhra pro nás. Jsem rád, že nás nezlomilo ani to, že jsme prohrávali pár minut před koncem zápasu o gól, semkli jsme se, šli jsme do toho naplno a vyhráli jsme. Opravdu důležitá výhra,“ kvituje agilní útočník. Že by ale měli Ostravané nějaký přehnaný respekt vůči našlapanému soupeři, odmítá. „Spíše to byl takový zdravý respekt, ale my máme taky spoustu kluků s velkými zkušenostmi, takže určitě jsme se nebáli.“

Bruslaře po celou sezonu táhne v podstatě jediná lajna, která se dokázala prosadit i proti ostravské Porubě. Byly tedy nějaké speciální fígle na rozjetá havlíčkobrodská esa? „Říkali jsme si, že mají jednu dobrou lajnu, ale také jsme si řekli, že tým s jednou dobrou lajnou nás prostě nesmí porazit. Uhlídali jsme je po celý zápas, jen v závěru nám dal Lukáš Endál gól, tam vznikla chyba po buly, byl špatně převzatý hráč a sešlo se to tak, že dal gól. I přesto si myslím, že to byl jeden z nejtěžších soupeřů, proti kterému jsme letos nastoupili, ale porazili jsme ho, to je hlavní,“ hlásí střelec, který se sám stal na konci hrdinou a pořádně rozparádil domácí fanoušky.

„Flin (Lukáš Finsterle, pozn. red.) to obehnal kolem mantinelu, já jsem si to v rohu vzal a Hasák (Marek Haas, pozn. red.) tam dobře zablokoval beka, takže jsem mohl vyjet před bránu a z mezikruží jsem prostřelil gólmana na lapačku. Nechal mi půl brány prázdné, takže to nebylo moc těžké,“ směje se, když popisuje svou dle něj velmi lehkou trefu, která znamenala v 57. minutě vyrovnání na 4:4. Jan Káňa se ale s remízou nespokojil a dále šlapal jako urvaný z řetězu. „Tam jsme se domluvili s Hasákem, že zkusíme to, co každý zápas, naštěstí se všechno sešlo v tomto zápase a v nejlepší možnou chvíli. Jednoduše – vyhrané buly, střela a gól. Z mého pohledu tam bylo zase půl brány prázdné, takže nechápu, kde ten gólman stál. Za stavu 4:4 jsme byli rádi, že jsme vyrovnali a hlavně jsme si říkali, že to nesmíme posrat, protože jsme mohli zápas klidně prohrát, ale sešlo se tam to krásné buly a byl z toho gól na 5:4,“ říká s úlevou spasitel porubského stroje.

Poruba má první zápasy s Jabloncem a Havlíčkovým Brodem za sebou, nyní už musí zbrojit na odvety. „Havlíčkův Brod byl určitě víc hokejovější, než Jablonec, aspoň pro mě. Hlavně Jablonec hrál na svém malém hřišti, takže to byl úplně odlišný hokej. Když to srovnám s Jabloncem, tak tady máme letiště. Jablonec měl v tom výhodu, je to odlišný soupeř,“ tvrdí útočník. Tři body s Jabloncem jsou pro oba týmy povinností a zřejmě rozhodně až nedělní utkání na Vysočině, kde Poruba nesmí prohrát, případně pak jen o jednu branku a jen za výsledku 6:5, 7:6 atp. „Určitě tam bude hrát roli skóre, ale důležitá je pro nás teď hlavně výhra a tři body do tabulky,“ uzavírá.