V kabině panuje skvělá nálada, hokejem se bavíme, přiznává junior Tomáš Rataj

Adam Bagar, 05.01.2015
Už loni porubští junioři skvělými výkony bojovali o sladký návrat mezi elitu. Neúspěšně. Letos mají znovu nakročeno k postupu do baráže, jenže je tady jedno velké "ale". Vedení soutěže zavedlo divácky atraktivní play-off, které všechnu předchozí snahu může během chvíle rozprášit jako po mávnutí kouzelným proutkem. To si však RT TORAX, který v dosavadním průběhu sezony ztratil pouhá tři utkání, vůbec nepřipouští. "Baráž už máme v hlavách," přiznává šikovný útočník Tomáš Rataj, jenž je momentálně druhým nejproduktivnějším hráčem ofenzivní ligové mašiny. Nejlepší porubský nahrávač nastřádal v sezoně už 44 bodů.

V základní části ztratili junioři pouhá dvě utkání, obě před zraky vlastních fanoušků. Nejprve padli se Vsetínem po samostatných nájezdech a následně těsně nestačili na skvěle bránící Přerov. A výborně si vedou i v nadstavbě, v níž zatím padli pouze v Hradci Králové, který souboru kouče Miroslava Bahníka uštědřil vůbec první porážku na cizím ledě v sezoně. "Myslím, že zatím můžeme být s naší hrou i výsledky spokojeni. Věřím, že to tak pošlape dál," velí devatenáctiletý Tomáš Rataj.

V porubské juniorské kabině tak zatím najdeme jen úsměvy na rtech jednotlivých hráčů. "Panuje tady dobrá nálada a podepisuje se to pak na výsledcích. Žádné stresy, všichni se hokejem bavíme a zatím to nese své ovoce," prozrazuje útočník Poruby. Ta si zatím drží fantastický průměr téměř sedmi vstřelených branek na zápas. To se však ne vždycky vyplácí. "Když nás to táhne do útoku, pak vznikají chyby vzadu. Někdy na to doplatíme, ale většinou nás vynikající gólmani podrží," chválí brankáře.

Nejen tyto situace nejsou optimální pro nervovou soustavu trenéra Miroslava Bahníka i jeho asistenta Petra Trojana. Někdy dochází také k překombinování slibně rozvíjejících se akcí. Junioři to zkrátka chtějí za rozhodnutého stavu dávat tradičně až do kuchyně. "To se asi nelíbí žádnému trenérovi na světě, když to chcete hrát do prázdné kasy, ale tak už to prostě chodí," culí se Tomáš Rataj, jehož tým už musí mít ve společné kase pořádný balík. "Právě, že moc ne, nikdo to nechce dávat."

A za co všechno vůbec junioři platí? "Taková klasika, je tam třeba čisté konto, stý gól, narozeniny, hattrick nebo desátý gól v zápase," prozrazuje Rataj. A právě poslední zmíněná položka už přinesla jednu kuriózní situaci během zápasu. "Někdo se při desáté trefě chytal za hlavu, nikdo to dávat nechce," směje se autor nejvíce nahrávek. "Nyní už vážně. Myslím, že každý ten gól i stovku rád dá. Velké částky tam nejsou. Sice máme pěkné smlouvy, ale kilečko i tak stačí," culí se od ucha k uchu.

I na jeho slovech je patrné, že v juniorce panuje výborná nálada, ale i určitý zdravý respekt z toho, co na mladíky čeká. "Baráž už máme v hlavách, ale je tam ještě play-off a to bude dost těžké. Hraje se na dva vítězné zápasy a v nich se může stát cokoliv. Ale jsme pro vyřazovací boje, je to výborný nápad, každý se na to těší," přiznává hráč se skvělou technikou. "Právě technická stránka je velkou předností našeho týmu, naopak nejdou nám přesilovky, snad je ještě doladíme," zakončuje Rataj.