Nezalekli se nastaveného trendu, děkuje svým svěřencům Pavel Leksovský

Lukáš Bajgar, 11.10.2015
Mladší dorost HC RT TORAX Poruba prochází soutěží prozatím jako pověstný nůž máslem. Z šesti možných utkání jich všech šest vyhráli a na kontě mají ztrátu jediného bodu z ledu Černých Vlků. Skóre 61:9 hovoří jasnou řečí, mladí talenti se hrou baví, je tu ale jedno velké ALE. Sobotní utkání v Brumově-Bylnici přineslo hned šestici zraněných bojovníků ostravského týmu. "Celý model ligy mladšího dorostu je velký paskvil," nebojí se konfrontace trenér Pavel Leksovský.

Mělo se jednat o další poklidné utkání, v němž byla Poruba papírovým favoritem a v němž se měly oba týmy těšit ze hry jménem "lední hokej". "Zápas byl z naší strany tím nejlepším, co jsme od začátku soutěže odehráli," chválí výkon svých svěřenců lodivod Pavel Leksovský, "a to jak po taktické stránce, tak i té bojovné. Nemám, co bych vytknul." Ono i konečné skóre 4:0 hovoří jasnou řečí.

Kamenem úrazu a černou skvrnou mistrovského utkání je kolonka zranění hostujícího celku, tedy RT TORAX. Mateusz Wawrzkiewicz skončil s otřesem mozku a Tomáš Vojtášek se zlomenou klíční kostí, oba skončili v nemocnici a namísto potěchy ze hry zažívali krušné chvíle v péči lékařů. Výčet tímto nekončí, další čtveřice Porubských si ze zápasu odnesla nějaký ten šrám – František Gajdoš, Jan Anlauf, Daniel Šolc a Ondřej Nagy zřejmě nebudou na klání v Brumově-Bylnici vzpomínat právě s láskou. Za zmínku stojí, že na domácí straně není zaznamenáno žádné zranění. Podivné? "K samotnému zápasu se nebudu vyjadřovat, mohu říci jen to, že zranění k hokeji patří," praví mírně rozlazený kouč po, řekněme, podivném mači na Valašsku. Další zvláštností je i fakt, že kdo vsítil Brumovu-Bylnici branku, má nějaký šrám. Výše zmíněný Mateusz dopadl nejhůře. Další střelci – Gajdoš a Anlauf s poraněním levého či pravého boku.

Kolonka zranění domácí vs. hosté po utkání

Kde se tedy stala ona pověstná chyba, že nejen rodiče bojovníků na ledě zažívali pocity strachu? "Myslím si, že bychom se měli ptát především těch, kteří povolili tento model ligy mladšího dorostu," řečnicky pokládá dotaz Leksovský. "Bylo povoleno nasadit v této soutěž hráče ročníku 1999, tedy o dva roky starší, než odpovídá dané kategorii. V Porubě máme kupu ročníku 2001, jsou logicky menší a neoplývají silou o dva roky starších protihráčů. Jedná se o hokejový paskvil," nebere si trenér servítky.

"Věřím, že ti, kteří o tomto modelu rozhodli, v lize mladšího dorostu své syny či vnuky nemají," pokračuje, "jinak by toto nepovolili. A dalším nesmyslem je i fakt, že tito hráči ligy mladšího dorostu bojují o postup pro kategorii staršího dorostu! Dovedete si představit, že by mladší dorost Poruby vyhrál ligu dorostu a tím zajistil staršímu dorostu extraligu?"

Mírně jiného názoru je generální manažer porubského HC RT TORAX Pavel Hinner, jenž navazuje na trenérova slova: "Víte, vždy je to o lidech. Snažili jsme se nalézt model, který by mohly hrát všechny kluby a ve kterém bychom nehráli dokola ve čtyřech pěti klubech. I proto jsme uvolnili sedm hráčů ročníku 2000 jak do extraligy staršího dorostu, tak do extraligy mladšího dorostu, aby právě tyto zápasy ligy mladšího dorostu byly důstojné a nekončily dvoucifernými výsledky. Jestliže toho někdo zneužije a nabádá děti k zákeřné hře, tak to k hokeji nepatří."

Jak se daří oběma marodům, kteří již zápas nemohli dohrát? "Oba jsou již v domácí péči. Mateusze čeká minimálně klid a rekonvalescence bez fyzické a i jakékoliv zátěže. Kdy se ukáže zase na zápase, nedokážu říct. Totéž se týká Tomáše, zlomenina si vyžádá nějaký ten herní týden klidu. Bohužel se jedná o klíčové hráče," ujal se opět slova trenér mladšího dorostu. Představte si, že máte doma syna, jehož radostí a náplní volného času je nazutí bruslí, výstroje a střílení branek, nebo naopak jejich lapaní. A pak se zúčastní ligového zápasu v mládežnické kategorii a prožije doslova a do písmene peklo, nemůže takový zápas mladého muže poznamenat? "Nedokážu posoudit, vše ukáže až čas. Možná ano, možná ne. Ty, co přežili, co zápas zažili, to možná nabudí," uvažuje Leksovský.

"Na druhou stranu jsme spadli z extraligy a myslím, že zvláště pro prvoročáky může být tato soutěž přínosná. Do sobotního utkání jsme sehráli pět zápasů, a to včetně náročného boje s Kopřivnicí, a nic se nestalo," hodnotí hokejový přínos budoucím talentům. "Často nastupují ještě žáci osmé třídy, kteří jsou nesmírně šikovní. Jen ještě nemají muskulaturu či váhu na úrovni extraligových týmů. A pro ně je liga mladšího dorostu výborná, minimálně se po všech směrech zdokonalí."

"Otázkou je, co s nimi takový zápas udělá," pomalu uzavírá nešťastný souboj z Brumova-Bylnice. "Musím všem hráčům ohromně poděkovat. Nezalekli se nastaveného trendu, ač byly body vykoupeny velice draze."

Hokejový klub HC RT TORAX Poruba přeje všem zraněným hráčům brzké uzdravení a ať se nenechají odradit jedním tvrdším utkáním. Co vás nezabije, to vás posílí!