Sareza zdolala Olomouc po tuhém boji

10.09.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava se dočkala vítězství ve 2. kole nad Olomoucí v poměru 3:2. Vítěznou branku docílil Martin Janeček, který se spoluhráči Šebestou a Sochorkem trápil hosty nejvíce.

- 2.kolo so 10.9.17:00
HC Olomouc
3:2(1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 18. Šebesta (Sochorek), 26. Heřman (Mleko), 43. Janeček - 25. Karný (Bartoň), 28. Ministr (Smejkal, Kříž). Rozhodčí: Venglář - Ondra, Lipina. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Diváci: 600.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Kramný - Janeček, Sochorek, Šebesta - Polák, Boháč, Baranyk - Polášek (od 23. Šebesta), Badžo, Holuša - Gelačák, Mleko, Heřman
HC Olomouc: Tihlář - Kříž, Šafařík, Faltýnek, Světlík, Bartoň, Varakas, Protivný - Smejkal, Ministr, Bouz - Šimo, Kárný, Hebar - Žajgla, Najdek, Malkus - Hradecký, Slaniňák

V derby dvou moravských celků hostila Sareza Ostrava regionálního soka z Olomouce. Oba týmy v 1. kole podlehly svým sokům shodně 1:3 a do utkání šly s touhou získat první ligové body. Nástup do zápasu se lépe povedl hostím. Již v první minutě odvracel domácí Štěpánek Bouzovu ránu. Chvíli nato posílá svou první vizitku zápasu Jiří Hradecký, jemuž šanci přichystal velmi aktivní Najdek. První pětiminutovku domácí ustáli a obrátili kartu ve hře. Milan Baranyk a po něm i Milan Ovšák svá sóla nedotáhli do konce. První opravdovou gólovou akci vymyslel Janeček se Šebestou, jejichž snahu kombinovat ukončila až obrana hostí. V 17. minutě se po dlouhé odmlce zahrál také někdo jiný než Radek Tihlář. Na Štěpánka se vyřítil Martin Malkus, ale střele chyběla patřičná razance. Blížil se konec první části a diváci v porubské hale marně čekali na branku. Jakoby si toho všiml domácí kapitán Pavel Šebesta, popadl Sochorkem vybojovaný puk, obelstil obránce a nasměroval kotouč mezi Tihlářovy betony - 1:0.

Pakliže se v první třetině daly šance obou týmů počítat, obrazně řečeno, na prstech jedné ruky, nemohl si nikdo ve druhé části stěžovat. Třetinu načal agilní Robert Najdek jízdou přes celé kluziště, bohužel si dnes nevybral svůj střelecký den a Štěpánek se nemusel příliš ohánět. Co nedokázal on, bohatě napravil Tomáš Karný, který, přestože mu v akci 2 na 1 sekundoval Andrej Hebar, zvolil namísto příhry střelu a srovnal tak stav utkání. Již o minutu později zvýšil naděje domácích Jan Heřman pohotovou dorážkou Mlekova prudkého nahození za Tihlářova záda. Sareza obdržela v prvním kole na ledě Chomutova všechny branky v oslabení a i dnes si soupeře v této pozici neuhlídala. V čase 27.11 potěšil hrstku olomouckých fanoušků Milan Ministr. Pakliže by v této třetině padlo dalších 6 branek, nemohl by se nikdo divit. Útok vítězil nad obranou a tak Smejkal, Najdek či Malkus za hosty či Polák ve spolupráci s Baranykem z domácích mohli jen litovat svých nepřesných mušek nebo obdivovat gólmana soupeře. Střelecké hody korunoval Milan Ovšák, jež nastřelil Tihlářovu tyč. Do kabin se šlo za vyrovnaného skóre 2:2.

Třetí část načala Sareza přesilovou hrou a byl to Martin Janeček, který po Sochorkově asistenci upravil na konečných 3:2. Šancí ubylo. Na dlouho převládla taktika nad touhou vsítit branku. Štěpánek pochytal všechny pokusy Žajgly, Hradeckého či Najdka a stejně si vedl Tihlář s pokusy Poláka - jen na duo Šebesta - Sochorek byl krátký. Domácí kapitán si jej vytáhl z brány, naznačenou střelou položil na led, poslal Sochorkovi puk, ten ale minul zcela odkrytou bránu. V poslední minutě se hosté odvoláním gólmana snažili ještě alespoň srovnat krok, jenže se nedostávali do střeleckého zakončení a Sareze tak podlehli 2:3.

Josef Halouzka (Sareza): Myslím si, že jsme v první třetině hráli velmi dobrý hokej. Ani čtvrtá pětka je nepustila z pásma, ale ležela na nás velká zodpovědnost, protože jsme museli. Po druhé třetině jsem musel zvýšit v šatně trochu hlas, každý si dělal, co chtěl. Až na malé výjimky. Do třetí třetiny jsme šli s touhou vstřelit gól. A betonovat zápas do tříbodového konce.

Aleš Tomášek (Olomouc): Bohužel jsme udělali více chyb a hráli jsme takový ustrašený hokej více než Sareza. Nevím z jakého důvodu, ale zápas nebyl, jak jsme si jej představovali. Taky jsme jej prohráli 3:2.