Poruba předvedla fantastický obrat! Skvělý zápas s Jihlavou rozsekla Gumanova paráda

15.01.2022, David Kubatík

Hokejisté klubu HC RT TORAX Poruba 2011 měli před sebou další zápas o veledůležité body. A soupeřem jim ve třicátém sedmém kole nebyl nikdo jiný, než silná jihlavská Dukla. Po první bezbrankové třetině se hosté rychle ujali dvoubrankového náskoku a zdálo se, že si z Poruby v poklidu odvezou všechny tři body. Proti této variantě se ovšem tvrdě postavili Tomáš Guman s Pavlem Jenyšem, kteří v průběhu třetí části svými přesnými zásahy skóre vyrovnali a vynutili si prodloužení. V něm i přes porubské oslabení gól nepadl a v nájezdech rozhodli o dvou důležitých bodech Tomáš Guman se Samuelem Bittenem.

CHANCE LIGA - 37.kolo so 15.1.16:00
HC Dukla Jihlava
4:3sn(0:0, 1:3, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 30. Bitten (Voráček, Carter), 42. Guman (Réway), 48. Jenyš (Gřeš, Korkiakoski), rozhodující nájezd Guman – 26. Helt (Lichanec), 34. Harkabus (Skořepa, Čachotský), 37. Čachotský (Havránek, Skořepa). Rozhodčí: Sýkora, Vrba – Hanzlík, Konvička. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 657. Střely na branku: 36:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 4:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Muštukovs – Szathmáry, Voráček, Žovinec, Urbanec, Houdek – Stloukal, Korkiakoski, Hrníčko – Jenyš, Vachovec, Gřeš – Guman, Hajný, Réway – Carter, Toman, Bitten.
HC Dukla Jihlava: Žukov – Zeleňák, Valenta, Mareš, Rutar, Bilčík, Kachyňa, Kowalczyk – Čachotský, Skořepa, Havránek – Helt, Lichanec, Illéš – Cachnín, Zadražil, Brož – Harkabus, Seman, Houška.

Úvodní perioda tohoto, pro Porubu důležitého, zápasu žádný gól nepřinesla. To ovšem neznamená, že by se snad při předváděné hře měli návštěvníci RT TORAX ARENY nudit. Právě naopak. Aktivnějším týmem byli navíc domácí. Už ve čtvrté minutě měli dobré šance ke skórování Toman se Stloukalem, v desáté minutě se pak krásně až před Žukova prokličkoval Bitten a ve třinácté měl jihlavský gólman co dělat s dělovkami Cartera a Stloukala. Největší šanci této dvacetiminutovky měli ale i hosté. Tři a půl minuty před sirénou totiž nastřelil Mareš tyčku a při dorážce netrefil prázdnou branku Skořepa. V poslední minutě se pak nechali Ostravané dvakrát vyloučit, a tak druhou část začínali Jihlavští dvojnásobnou přesilovkou.

Druhá část, oproti té předchozí, už góly divákům nabídla. Po pěti a půl minutách se sami před Muštukovsem ocitli Filip Helt s Peterem Lichancem a první jmenovaný zakončil jejich krásnou souhru pohodlnou střelou do odkryté branky. Neuběhly ani čtyři minuty a skóre bylo srovnáno. Voráčkovu bombu od modré dorazil za Žukovova záda Samuel Bitten. Nerozhodný stav ale v Porubě vydržel jen další čtyři minuty. Potom se totiž dokázal na pravém kruhu s pukem otočit a následně najít mezírku nad Muštukovsovým levým ramenem Tomáš Harkabus, který vrátil hostům vedení. Za další tři minuty dorazil Havránkovu ránu do porubské branky Tomáš Čachotský, a tak hosté z Vysočiny nastupovali do třetí třetiny s pohodlným dvoubrankovým náskokem.

Ostravané ve třetí třetině ukázali, že se nepříjemné ztráty nezalekli a od prvních minut se vrhli do útoku. A vyplatilo se jim to. Po minutě a půl poslal Réway výbornou přihrávku na volného Tomáše Gumana a ten se nemýlil – 2:3. Ve čtyřicáté osmé minutě už byl jihlavský náskok ten tam. Postaral se o to Pavel Jenyš, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži před Žukovovou brankou a překonal jihlavského brankáře potřetí. Od té doby se role na ledě otočily a jihlavská obrana měla co dělat, aby neinkasovala počtvrté. V posledních minutách přece jen znovu došlo k ohrožení Muštukovse. Žádný gól už ale na jedné či druhé straně nepadl, a tak se šlo do prodloužení.

Prodloužení nezačalo pro Porubu moc dobře. Už po necelé minutě putoval na trestnou lavici za podrážení Dušan Žovinec. Porubští se ale semkli a nepříjemné oslabení tři proti čtyřem bezchybně zvládli. Nastavený čas dospěl do svého konce a na řadě byly samostatné nájezdy.

V nájezdové loterii byli jediní dva úspěšní střelci oděni do porubských barev. Konkrétně se jednalo o Tomáše Gumana a Samuela Bittena.

Porubští si tak na své konto připsali důležité dva body, které se určitě budou v závodě o umístění v první desítce hodit. Příští zápas pak Ostravany čeká příští sobotu, kdy se od 16:00 střetnou v RT TORAX ARENĚ s týmem přerovských Zubrů.

Jiří Režnar (HC RT TORAX Poruba 2011): Byl to těžký zápas. Jihlava hraje výborně do defenzivy, ze které hned rychle útočí a přečísluje. První třetina byla z naší strany výborná, ale ve druhé nás zabrzdily fauly z konce první části, kdy jsme šli do tří. Pak jsme udělali z přemíry snahy zase nějaké hloupé chyby, po kterých soupeř šel do vedení 3:1. Ve třetí třetině jsme zkorigovali sestavu do tří lajn, vytvořili si tlak, dali nějaké góly a poslali zápas do prodloužení a následných samostatných nájezdů. Ty už jsou potom vabank, výborně je odchytal Ervins Muštukovs. Dva body bereme.

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): První třetina byla z naší strany absolutně bez pohybu, jen díky gólmanovi Žukovovi skončila bez branek. Ve druhé části jsme byli zase podle mě lepší my a zaslouženě jsme ji vyhráli 3:1. Třetí část mi přišla podobná jako ta první. Odšpuntovala to chyba na útočné modré čáře, kdy nezpracujeme jednoduchý kotouč, pustíme soupeře do přečíslení a ten toho využije. Pak byl Poruby plný led. Ale to bylo jasné, že nemají co ztratit a půjdou do nás. Bohužel vyrovnali, potom jsme špatně naložili s přesilovkou v prodloužení a nájezdy byly možná trestem. Zatímco my neproměnili ani jeden, domácí to udělali hezky.