Změna havířovských gólmanů nám určitě pomohla, říká Petr Janečka

Vladimír Vronka, 12.11.2006
Sareza Ostrava předvedla v Havířově skvělý výkon. Ve dvou třetinách byli ostravští jasně lepším týmem, pouze ve druhé části hry byli lepší domácí. Trenér Sarezy Petr Fabián mohl být s týmem spokojen. Vladimír Holík, byl na ledě při klíčovém oslabení, které dokázala Sareza ubránit. Jako první v zápase rozvlnil síť Petr Janečka. Týmu pomohla také jistota Jakuba Štěpánka v bráně.

Trenér Sarezy Petr Fabián mohl být po zápase spokojen nejen se třemi body, ale také s předvedenou hrou, neboť Sareza v první a třetí třetině na ledě dominovala. „Myslím si, že jsme první a třetí třetinu jsme byli jasně lepším týmem, měli jsme touhu napadat, vytvářet si šance. Byli jsme na tom lépe bruslařsky. Na začátku druhé třetiny jsme se nechali zbytečně vyloučit a dostali jsme Havířov do hry. Měli jsme hodně vyloučených, hráli jsme oslabení 5 na 3, 5 na 4. Více než polovinu druhé třetiny jsme odehráli v oslabení, to pak nepřehrajete ani Valašské Meziříčí.“ Asi nejtěžší chvíli prožili ostravští mezi devětadvacátou a jednatřicátou minutou, kde hráli celé dvě minuty v oslabení s pouhými třemi hráči proti pětici Havířova. Oslabení dokázali hosté, i díky fantastickému výkonu Jakuba Štěpánka, ubránit a tím utnuli euforii Havířova. „Rozhodujícím momentem bylo, že jsme přežili dlouhé oslabení 5 na 3. Parádně zachytal Kuba Štěpánek, který předvedl extraligový výkon. Což je to, co od něj očekáváme a já mu za to děkuji." Sareza sehrála druhou třetinu z větší části v oslabení a Havířov dokázal trestat. „Havířovští zahráli dobře přesilové hry, vyšel jim volej z těžké nahrávky, což se povede málokdy. Přesilovek měl soupeř tak moc, že nějaký gól jsme z nich dostat museli.“

Vladimír Holík strávil hodně času na ledě. Patřil k jistotám zadních řad. „Zápas byl super. První třetinu jsme začali famózně, nepustili jsme Havířov k ničemu. Měli jsme spoustu brankových příležitostí, které jsme měli proměnit ve více než jeden gól. Havířov by se pak nezmohl na nic a dohráli bychom dvě třetiny v klidu, ale opak byl pravdou. Začali jsme velmi špatně druhou třetinu, šli jsme do oslabení. Dostali jsme první gól, hned nato přišel druhý. Třetina vypadala tak, jak vypadala. Hráli jsme skoro třináct minut v oslabení. Bránili jsme oslabení 5 na 3. Třetí třetinu jsme se dali dohromady, dali jsme do toho všechno a vyšlo nám to, konec byl sice dramatický, ale nakonec máme tři body. Jdeme zápas od zápasu, chceme v každém zápase bodovat. Teď nás v pondělí čeká Ústí, které budeme chtít porazit a získat opět tři body.“ V již zmiňovaném oslabení třech ostravských proti pětici havířovských strávil na ledě pořádnou porci času. Jedním z důvodů dlouhého pobytu na ledě byl jistě fakt, že střídačka je ve druhé části z obranného pásma dále a v oslabení prakticky nebylo přerušení. „To je situace, kterou když si člověk několikrát zažije, tak je zkušenější. Já jsem věděl, že nepůjdu střídat. Hrál jsem ekonomicky, abych na ledě dvě nebo tři minuty vydržel. Ale později to bylo znát. V tom oslabení jsme to vydržel, věděl jsem jak to mám zahrát pozičně, ale potom jsem se trápil celou třetinu, protože jsem se nestačil vydýchat. Tak to v hokeji chodí. Stalo se nám pár náhod. Milan Ovšák měl strhnutou hranu, beci byli vyloučeni, takže jsme museli hrát na dva. Jsme rádi, že jsme to přežili, a že jsme vyhráli."

Ostravský motor gólově nastartoval v první třetině Petr Janečka, který uklízel puk do prázdné brány. „Pomohlo nám, že Havířov musel na začátku vystřídat gólmany. Na první gól mi přihrál parádně Robert Najdek, já jsem to dával do prázdné brány. S Robertem se hraje skvěle. Jako tým hrajeme poslední zápasy dobře, jen nám chybělo štěstí v koncovce. Jsem rád, že nám to tam konečně spadlo.“ Jeden z klíčových momentu zápasu se odehrál v 7. minutě, kdy se Milan Baranyk snažil dostat puk z Novotného lapačky, ale jen za cenu faulu. Novotný však zákrok neunesl a dostal dva deseti minutové tresty a musel jít předčasně pod sprchy, což se v hokeji často nevidí. „Změna havířovských gólmanů nám určitě pomohla, protože Masný udělal dvě chyby a vyhráli jsme. V Havířově je na něj vytvářen tlak, jak znám pana Dobeše. Myslím si, že to nevydržel psychicky. Jsem rád za tři body.“ Dalšími klíčovými okamžiky byla havířovská přesilovka 5 na 3, a také situace z konce utkání, kdy se právě Petr nechal vyloučit a havířovu se naskytla jedinečná možnost k vyrovnání. „Že jsme přežili oslabení 5 na 3, to byl jeden z rozhodujících faktorů. Já jsem se hlavně modlil, když jsem byl dvě minuty před koncem vyloučen, aby z toho nebyl vyrovnávací gól. Kluci to ubránili a jsem za to rád."

Perfektní výkon předvedl ostravský gólman Jakub Štěpánek. Jakub svým výkonem položil základ výhry v derby. Na začátku druhé části sice lovil puk ze své sítě dvakrát, ale pokaždé to bylo v přesilové hře. „První gól jsem viděl dobře, šlo mi to na břicho, ale Patrika Rimmela to kleplo do kalhot, což změnilo směr střely do víka. Druhý gól zahráli dobře, hodili žabku, já jsem nemohl puk chytit hokejkou, možná jsem to mohl chytit, ale nějak mi to procedil pod betonem. Jsme spokojeni, chtěli jsme tři body, máme tři body. Měli bychom vítězství potvrdit doma.“ V 51. minutě předvedl své brankářské umění naplno, šance Přemysla Sedláka zaváněla gólem, ale ostravský gólman byl proti. „Nemůžu nad tím přemýšlet, musím se snažit takové šance chytat. Jsem rád, že jsem je dnes pochytal.“ Dvojnásobné oslabení není pro gólmana nikterak jednoduchou záležitostí. „Je to perná chvíle, ale kluci bránili skvěle. Havířov se nedostal do stoprocentní šance, měli tam jednu nebo dvě větší, ale nedokázali puk zvednou nad beton. Toto oslabení jsme odehráli slušně a byl to klíčový okamžik zápasu, kdyby dali třetí čtvrtý gól, tak bychom to ve třetí třetině asi těžko doháněli.“