Zadák, nebo střelec? Jsem zvyklý na obojí, prozrazuje Martin Buček

René Chyla, 08.10.2017
B-mužstvo má za sebou první domácí vítězství před svými fanoušky. V dohrávce čtvrtého kola krajské ligy dorazil do Ostravy loňský vicemistr z Bohumína, v jehož sestavě nechyběly ani ikony jako Marek Ivan či Miroslav Javín. Ani na druhé straně ovšem nebylo nouze o zajímavá jména, v rámci střídavých startů se představil znovu v porubském drese Patrik Gola, k výhře pomohla také útočná trojice z A-týmu a po ročním hostování právě v bohumínském klubu se v neděli hlásil ke startu také fanouškům známý Martin Buček. „Jsem tady asi teprve čtrnáct dní, ale pocity jsou jen dobré. Sice jsou se mnou v kabině samí mladí kluci, ale já jsem jen rád, že tady můžu být a můžu si s nimi chodit zahrát,“ usmívá se dřívější dlouholetá opora porubského áčka Martin Buček.

SKALP VICEMISTRA! B-TÝM ROZHODL O DŮLEŽITÉ VÝHŘE V POSLEDNÍ PĚTIMINUTOVCE »

B-mužstvo se před nedělním zápasem nacházelo se čtyřmi body až na osmém místě tabulky, díky lepšímu skóre byl Bohumín sedmý, a tak se čekala velmi napínavá, ale také velmi důležitá bitva. O tom svědčila také první třetina, která byla na větší šance skoupá a skončila nerozhodně bez branek. „Myslím si, že se setkaly v krajském přeboru dva velmi kvalitní celky. Bohumín má ale daleko zkušenější mužstvo, mají tam pár starších borců, kteří v tom už nějaký ten pátek chodí. S nimi to prakticky bylo jen o bruslení. Čím více se bruslí, tak tím dříve se vždycky oni unaví,“ je si vědom slabin většiny celků v krajské lize.

Pravdou je, že Porubští jsou v lize úplnými nováčky, kdy B-mužstvo alespoň částečně nahrazuje zrušenou juniorku, a tak zkušenosti hráčů budou zřejmě předností většiny porubských soupeřů. Jen pro porovnání: tři nejstarší hráči porubského kádru z nedělního zápasu mají dohromady 83 let (Martin Buček – 31, Michal Poláček – 27 a Martin Vidlák – 25). Když se ale podíváte na soupisku Bohumína, tak součet tří nejstarších činí neuvěřitelných 128 let (Miroslav Javín – 49, David Mikšan – 40 a Lukáš Zátopek – 39). „V Porubě jsem teprve asi čtrnáct dní, ale pocity jsou jen dobré. Sice jsou se mnou v kabině jen samí mladí kluci, ale já jsem jen rád, že tady můžu být a můžu si s nimi chodit zahrát,“ těší porubského hráče.

Martin Buček v sezoně 2015/2016 za porubský A-tým.

Právě Martin Buček je jedním z těch, kteří ještě v loňské sezoně brázdili vody krajské ligy v dresu Bohumína. „Žádné tipy jsem ale klukům nedával. I když tam hodně hráčů znám, tak ani žádná hecování před zápasem neproběhla, v téhle lize se to už tak nějak ani nebere,“ usmívá se. S ním do Poruby přišel z Bohumína také Vojtěch Černín, Robin Gola, Jakub Gelnar nebo Jakub Hudec. V týmu však nenarazil pouze na známé tváře, se kterými se v loňské sezoně coby hráč potkával. B-mužstvo vede od této sezony s Karlem Suchánkem i bývalá dlouholetá opora Poruby Marek Pavlačka, s nímž před třemi lety ještě hrával v jednom týmu.

Teď se jejich cesty znovu potkaly, ač již na odlišných pozicích. „Samozřejmě si ještě vzpomínám na ty časy, kdy jsme hráli spolu. Teď jsou ale role trochu jiné, a i když se teprve Marek jako trenér v seniorském hokeji učí, tak z něj určitě bude jednou velmi kvalitní trenér,“ věří. Martin Buček je unikátní zejména v tom, že dokáže bez jakýchkoliv problémů zaskočit jak v obraně, tak zabrousit i do útoku. Zatímco loni v Bohumíně pálil v útoku jako o život, v neděli se za B-tým představil v obranné dvojici po boku teprve devatenáctiletého Michala Dvořáka. „Spíše jsem čekal, že budu zase hrát v útoku. Nicméně přišla lajna z áčka, navíc i Patrik Gola z Kopřivnice, takže jsem se trochu musel přizpůsobit. Nemůžu říct, že by mě to netáhlo dopředu, ale tím, že už jsem kdysi hrával i na pozici obránce, tak mně to vůbec nevadilo,“ pokračuje dále.

Martin Buček hýří zkušenostmi z druhé ligy, ale také z polské extraligy.

V zápase se na jeho práci mohli všichni hráči z týmu spolehnout, směrem dozadu byl bezchybný a byl také u dvou domácích branek. Jeho tým ale v zápase prohrával, když se hosté prosadili už po dvaceti vteřinách druhé třetiny, a i potřetí v této sezoně museli na svém ledě dotahovat. „Inkasovali jsme hned z prvního střídání, kde jsme udělali chybu v předbrankovém prostoru. Nemyslím si ale, že by něco do druhé třetiny změnili nebo na nás vletěli, protože pak už jsme hráli svou hru a přineslo to úspěch,“Martin Buček. Porubští ale ještě do pauzy stav otočili a po zásluze se ujali vedení 2:1. „Ty první dvě třetiny byly sice takové slabší, ale v té poslední už šlo hodně znát, že s námi nestíhají bruslit, takže si myslím, že jsme i vyhráli zaslouženě,“ hlásí krátce po výhře 5:2.

Nedělní výhra tak svěřence Karla Suchánka a Marka Pavlačky posunula už na čtvrté místo, které budou mladíci hájit v sobotu, kdy jedou podruhé v sezoně na venkovní kluziště, konkrétně do Krnova, který sice naposledy padl v Polárce, nicméně kolo předtím doma porazil mistrovskou Orlovou 3:2. „U takových týmů jako je Krnov a Horní Benešov, to není tak moc o hokeji, ale spíše o tom, že hrají hodně do těla. Bude také záležet hodně na tom, zda udržíme nervy. Pokud ano, tak bychom vyhrát měli,“ předvídá na závěr.

STATISTIKY & FAKTA: MARTIN BUČEK #17
Věk: 31 let, narozen 7. května 1986 Výška: 186 cm Váha: 97 kg Post: obránce, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera Další kluby: HC RT TORAX Poruba, Portland Winter Hawks/WHL (2004-2005), SK Horácká Slavia Třebíč (2006-2007), HC Orlová (2006-2007), Unia Osvětim (2007-2010), KTH Krynica (2010-2011), SHK Hodonín (2011-2012), HC BOSPOR Bohumín (2016-2017) Úspěchy: postup do ELJ (2007), postup do PHL (2009), draft v 1. kole na 28. místě týmem Portland Winter Hawks/WHL