Vrátí Sareza Kometě porážku?

Jan Škarpa, 17.11.2006
Po prohře na nájezdy v Prostějově, kdy Sareza ani jednou neprohrávala a nakonec prohrála čeká na ostravský celek jeden z aspirantů na postup, brněnská Kometa. Ta si v minulém kole poradila doma s Jihlavou 9:2. Souboj sedmé Ostravy a čtvrtého Brna začíná v sobotu 18. listopadu tradičně v 17:00. Zápas můžete sledovat také prostřednictvím online přenosu, odkaz na něj naleznete na našich stránkách.

Základní info

Brněnská Kometa patří v posledních dvou letech ke stálicím první ligy a letos se netají chutí vrátit se po letech zpět do extraligy. Po letitých peripetiích začíná v Brně město opět pohlížet na hokej jako na sport vhodný k podpoře a tak není divu, že nejen fanoušci Komety myslí na postup do elitní soutěže.

V minulém kole byli sobotní soupeři střídavě úspěšní, Brno rozdrtilo doma Jihlavu 9:2, ačkoli již ve 3. minutě prohrávalo 2:0. Sareza získala na ledě Prostějova jeden bod za prohru po samostatných nájezdech. Tato disciplína se ostravskému celku zatím příliš nedaří, z pěti možných bonusových bodů z této „závěrečné disciplíny“ získala Sareza pouhý jeden v zápase s Kadaní.

Z prvního letošního měření sil si Sareza z Brna po porážce 5:0 neodvezla ani bod. Trenér Petr Fabián přesně věděl, kdy se zápas rozhodoval: „Tři slepené góly ve druhé třetině v rozmezí čtyř minut málokterý tým unese. Přesvědčil jsem se, že mančaft Sarezy to neunesl a už se s tím nevyrovnal do konce zápasu.“ Sareza tak má v sobotu šanci vrátit Brnu porážku a připsat si další důležité ligové body.

Nejproduktivnějším hráčem Brna je s 21 body za 9 branek a 12 asistencí Miroslav Barus. Pověst kanonýra si stále drží David Appel, který i díky 2 brankám proti Jihlavě vede pomyslnou soutěž o nejlepšího střelce v dresu Komety. Posila obranných řad Petr Martínek vede kanadské bodování mezi obránci se sedmi (2+5) body, ale zároveň je nejtrestanějším hráčem týmu. Jistotou v bráně je pro Brno již třetím rokem Pavel Maláč, který si drží počet inkasovaných branek jen těsně nad 2 za zápas.

Letošní vzájemné zápasy

10. kolo: Kometa Brno - Sareza Ostrava 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Černý, 22. Moskal (Černý, David), 22. Appel (Hruška, Šúrek),25. Moskal (Hodek), 39. Brančík (Hodek, Moskal).

Poslední kolo obou týmů

Sareza Ostrava

22 kolo: HK Jestřábi Prostějov - HC Sareza Ostrava 6 : 5 (1:2, 3:2, 1:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Sedlák (Hlouch), 24. Bartošek (Škoda), 26. Sedlák (Všetečka, Hlouch), 37. Doseděl (Říha, Bartošek), 51. Pavelek (Sedlák), rozhodující s.n. Hlouch - 1. Boháč (Baranyk), 10. Rimmel (Baranyk, Mocek J.), 22. Brincko (Najdek), 36. Badžo (Gelačák), 43. Bokroš (Klimek, Pavlačka).

Kometa Brno

22. kolo: Kometa Brno – Dukla Jihlava 9:2 (3:2, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 4. Moskal (Černý), 14. Hruška J. (Sojčík, Martínek), 18. Černý (Lhotský, Moskal), 25. Martínek (Vyhlídal, Staněk), 33. Appel (Martínek), 42. Hruška R. (Barus), 45. Appel (Staněk), 53. Hruška R. (Hodek, Barus), 59. Sojčík (Obdržálek) - 2. Dušátko (Hanzal), 3. Kaňkovský (Řípa).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Sareza Ostrava: Čech - Rimmel, J. Mocek, Brincko, Ovšák, Vnenk, Holík, Buček - Najdek, Janečka, Gelačák, Badžo, Glas, Tesařík, Valušiak, Pavlačka, Bokroš, Šebesta, Baranyk, Klimek.

Kometa Brno: Maláč - Malena, Lhotský, Špelda, David, Martínek, Vyhlídal, Karlíček - Moskal, Brančík, Černý - Barus, Hruška R., Hodek - Sojčík, Hruška J., Appel - Staněk, Šúrek, Obdržálek.

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA KOMETA BRNO
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
7. místo (30 bodů) 4. místo (47 bodů)
SKÓRE
BILANCE
8 – 1 – 4 – 9 12 – 4 – 3 – 3
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
5:1 (Prostějov) / 0:5 (Brno) 9:2 (Jihlava) / 1:3 (Hradec), 0:2 (Jihlava)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 15 (8+7), Milan Baranyk 15 (6+9) Miroslav Barus 21 (9+12)
STŘELEC
Pavel Šebesta 8 David Appel 13
NAHRÁVAČ
Milan Baranyk 9 Daniel Hodek, Miroslav Barus oba 12
NEJLEPŠÍ V +/-
Dušan Brincko, Michal Holuša, Robert Najdek všichni +2 Miroslav Barus +9
NEJTRESTANĚJŠÍ
David Mocek 52 Petr Martínek 71
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Štěpánek 92,47% Pavel Maláč 93,5%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Štěpánek 2,82 Pavel Maláč 2,04

SAREZA OSTRAVA KOMETA BRNO

Z historie brněnského hokeje

Jeden z nejvýznamnějších týmů české hokejové historie vznikl v roce 1953 a prakticky už od začátku své existence klub patřil k tomu nejlepšímu v republice. Pod hlavičkou Rudá hvězda Brno také záhy vyhrál první titul. Psala se sezóna 1954/1955 a Rudá hvězda se radovala poprvé. Později se ze zisku titulu radovala ještě celkem desetkrát. Čtyři tituly získala pod názvem ZKL Brno, poslední v roce 1965/1966, což byl také poslední titul v historii klubu. Kometa tedy za svou historii získala celkem jedenáct titulů. V sezóně 1966/67 převzala nadvládu nad hokejem v republice Dukla Jihlava. Pomyslné žezlo Jihlava předala v sezóně 1974/75 Kladnu. V 80. letech přišly problémy, které znamenaly první pády Brna do nižší soutěže.

Kometa hrála druhou nejvyšší ligu pravidelně od roku 1996. Poté následovaly problémy, které znamenaly pád do II. ligy, kde se Kometa setkávala i se Sarezou. V sezóně 2002/2003 jsme s ní odehráli tři utkání, ve kterých jsme jednou vyhráli a dvakrát prohráli. Ke čtvrtému utkání již Kometa nenastoupila, koupila totiž prvoligovou licenci od Žďáru nad Sázavou. Brno svou II. licenci prodalo do Vyškova, který odehrál čtvrté utkání místo Komety. Vyškov měl vysoké ambice. Mezi nejvýraznější hráče patřil nynější gólman Prostějova Martin Vojtek. Od té doby je Kometa účastníkem I. ligy. Kometa však bojovala dva roky po sobě v baráži o I. ligu, ve kterých vždy dokázala svou příslušnost udržet. Baráž v sezóně 2003/2004 znamenal postup i pro náš tým. Střetli jsme se však jen jednou, jelikož druhé utkání, které se mělo hrát v Brně bylo zrušeno, oby týmy již totiž měly postup(udržení) jistý. Sareza Kometu v baráži porazila 4:3 v prodloužení a od té doby svádí své souboje v I. lize.