V sobotu zajíždí Sareza na led Olomouce

Jan Škarpa, 21.10.2005
V patnáctém kole zavítá Sareza letos podruhé na zimní stadion na Hané, po vítězné premiéře v Prostějově nás nyní čeká horký olomoucký led. V prvním letošním střetnutí Sareza „Kohouty“ doma porazila a tak se dá očekávat, že Olomouc bude mít dostatek motivace Ostravě porážku 3:2 vrátit. Utkání je na programu v sobotu 22. října od 17:00. Pokud se do Olomouce nevydáte, máte možnost sledovat utkání v rámci online přenosu.

Hanáci letos načali svou třetí sezonu v 1. lize v novodobé historii klubu a nevedou si zatím vůbec zle. Po 14. odehraných kolech patří našemu nejbližšímu soupeři sedmá příčka s 21 body. Avšak v minulosti byli „Kohouti“ mnohem úspěšnější - v roce 1994 se dokonce stali historicky prvními českými mistry. Po tomto velkém úspěchu však pomalu nastávala hubená léta, která vyústila v roce 1997 k převodu extraligové licence do Karlových Varů. Ani to však nebylo pro olomoucké fanoušky vše.

Po ztrátě extraligy se "Kohouti" nadlouho neohřáli ani v 1. lize a po převodu licence do Mělníka v roce 1999 z hokejové mapy mužský olomoucký celek vymizel. Hokej v Olomouci svou klinickou smrt přežil a po dvou letech nečinnosti mužského týmu se v Olomouci začalo opět chodit na "muže". Po dvou letech ve 2. lize, již současná "Mora" v roce 2003 slavila vítězství v třetí nejvyšší soutěži, stejně jako o pár týdnů později také úspěch v baráži o 1. ligu. V následující sezoně Olomouc využila tzv. nováčkovské euforie a probojovala se do vyřazovacích bojů. Loni se však Olomouci tolik nedařilo, což vyústilo v konečné 11. místo v tabulce po základní části a tak pro Olomouc poslední sezona skončila předčasně.

V loňské sezoně jsme měli s Olomoucí aktivní bilanci, když jsme svého soupeře dokázali dvakrát porazit, a to 6:2 v Olomouci, 8:2 doma, kdy se třikrát prosadil Dalibor Sochorek. Při prvním zápase v druhé nejvyšší soutěži si Olomouc odvezla z Ostravy jeden bod za remízu 3:3. Až na čtvrtý pokus se mohli hráči „Mory“ radovat z vítězství 2:1.

K prvnímu letošnímu měření sil nastoupili Sareza s Olomoucí na ostravském ledě. Ke spokojenosti domácích fanoušků Sareza uspěla v poměru 3:2. Za domácí se postupně trefili Šebesta, Heřman a Janeček, na straně Olomouce byli střelecky úspěšní Karný s Ministrem. V tomto zápase poprvé nastoupil v letošní sezóně v brance Štěpánek.

Nejproduktivnějším hráčem olomouckých je Ministr s 12 body za 7 gólů a 5 asistencí. Se sedmi góly je také nejlepším střelcem. Nejlepším obráncem v kanadském bodování je Kříž 6(2+4). Zlým mužem v týmu je Varakas, jenž na trestné lavici strávil 28 minut.

V posledním utkání nastoupili Hanáci v Mladé Boleslavi, kde místnímu klubu podlehli 4:1. Jedinou branku Olomouce vsítil v druhé třetině Ministr. Zato Sareza byla stoprocentně úspěšná, doma porazila Chomutov 1:0, když Čech vychytal svou letos třetí nulu, jedinou branku utkání střelil 11 minut před koncem Baranyk po skvělé příhře Ovšáka.

Poslední sestavy:

HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Šafařík, Varakas, Světlík, Vlček, Bartoň, Faltýnek, Protivný - Smejkal, Ministr, Slaninák - Metlička, Najdek, Kreuzman - Vaškovič, Hradecký, Šimo - Žajgla, Čuřík, Bouz.

HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Štefanka, Kramný, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík - Šebesta (od 14. Gelačák), Mleko, Janeček - Polák, Boháč, Heřman - Baranyk, Badžo, Polášek