Ulevilo se nám, prozrazuje dvoubrankový Marek Haas. Šumperk ve finále nečekal

René Chyla, 23.03.2018
Poruba je po roce znovu ve finále. Velkou zásluhu na klíčovém obratu v pátém duelu s Valašským Meziříčím měl také třicátník Marek Haas, který dvě branky dal, na další pak ještě nahrál. Ostravané po velké bitvě slavili a měli také proč. Vyřadili totiž jediný tým, který měl s Flašarovou družinou pozitivní bilanci v základní části. „Je jedno, kdo ty branky dává. U té první odvedl velký kus práce Honza Káňa, ta druhá byla už z toho šťastnějšího soudku,“ usmívá se spokojeně po úspěšném odemčení finálových bran.

PORUBA TO ZVLÁDLA! PŘEHRÁLA BOBRY A PO ROCE SI ZNOVU ZAHRAJE FINÁLE »

Pocity porubských fanoušků, hráčů i funkcionářů byly více méně po závěrečné siréně ve čtvrtek před půl devátou večer obdobné. Nejdřív neskutečná radost, až poté ale uvědomění si, že měla Poruba namále a hrobníkovi z lopaty utekla tak tak. „Je to úleva. Věděli jsme, že bude Valašské Meziříčí velice silný soupeř, už to prokázali i v sezoně, měli s námi lepší bilanci. My jsme s nimi sehráli sedm zápasů a čtyři z nich prohráli. Teď jsme si spolu zahráli už dvanáctý zápas, takže alespoň jsme tu bilanci vyrovnali na 6:6,“ mumlá s lehkostí střelec, který se probral v nejlepší možný okamžik.

„Je pravda, že v playoff je to něco jiného než v sezoně. Ta hra je pak víc disciplinovaná a víc po taktické stránce. Nám se hlavně nedařilo dávat góly, dostávali jsme navíc takové smolné. To pak člověka ubíjí, ztrácí síly, ale pořád si myslím, že v našem týmu je síla,“ věří Marek Haas, který byl spolu s celým týmem necelou půlhodinku od vyřazení, Bobři vedli v Porubě dlouho v pátém zápase 1:0. „Naštěstí nás to nezlomilo, pořád si jdeme za tím, co chceme. Oni ví, že v našem týmu je síla v útoku, jim nic jiného nezbývalo, než aby to pořádně zabetonovali a hráli pořádně do defenzivy. Myslím, že po fyzické stránce jsme byli lépe připraveni, takže náš cíl byl je ubruslit, přestřílet, přehrát, vyhrát,“ těší porubského sympaťáka.

HC RT TORAX se ale vzepjal a na pracně vydřenou vedoucí trefu Bobrů a precizně bránící obranu našel recept až ve druhé půli utkání, kdy využil jejich menšího zaváhání a nekompromisně propálil Dušana Šafránka třikrát během 97 sekund. Na dvě slepené trefy zareagoval přesně mířenou ranou pod břevno právě Marek Haas, jenž vyvolal explozi na tribunách potřetí. „Myslím, že tam trošku vypadli, trošku jsme je rozhodili, nás to ale určitě nakoplo. Pak jsme ale zase polevili, dostali jsme gól ještě do třetiny, což vypadalo, že kdo ví, co z toho ještě vznikne. V závěru už jsme se to snažili hlídat a povedlo se,“ oddychuje stále. Marek Haas ale prožil ještě šťastnější večer, po gólu na 3:1 přidal ještě uklidňující branku na 6:3 a bylo hotovo.

„Je jedno, kdo dává góly, hlavně ať vyhráváme. U prvního gólu odvedl výbornou práci Honza Káňa a u druhého jsem chtěl vymýšlet, Josefovi nahrát a oni si to srazili do brány, takže šťastný gól,“ říká skromně. Porubu tedy třetí výhra v sérii poslala do finále, kde čeká další nelehký soupeř – Draci Šumperk. A jak je spokojen se soupeřem právě porubský forvard? „Já jsem to ani nečekal, že půjdeme na Šumperk. Budou to techničtí hráči, budou chtít hrát hokej a nebudou takoví urputní jako třeba Valašské Meziříčí. Může to být zajímavá podívaná,“ tuší Marek Haas. Vzájemné utkání s Draky byly ale stejně jako i loni pořádně vyhrocené, nic jiného se od playoff prakticky ani čekat už nedá.

Radost Marka Haase po brance na 3:1.

„Asi to bude vyhrocené, je to play off. Je dobré, že jsme hráli zápasy, že jsme byli v zápasovém tempu. Po základní části jsme čtrnáct dní stáli, sice jsme trénovali dvoufázově, ale zápas je zápas, takže dva dny není dlouhá přestávka. Potrénujeme, rychle se dáme do kupy, zregenerujeme a v neděli jdeme do stejného koloběhu,“ odkrývá nejbližší plány porubského áčka, které má „volno“ pouhé dva dny, pak už celá finálová série vypukne. Poruba ji začne na domácím ledě, pak jede do Šumperka a třetí či případně pátý zápas bude muset vzhledem ke kolizi s další sportovní akcí v RT TORAX ARENĚ odehrát v azylu na tréninkové hale.

Tam už se v letošní přípravě jednou utkání s Draky odehrálo, Poruba jej vyhrála stejně jako všechna ostatní letošní vzájemná s tímto soupeřem na domácím ledě. Draci přijedou do Ostravy v této sezoně už posedmé. „Je to trošku takové na nic, jelikož nás bylo sedm týmů, takže se strašně moc opakovalo a přešlo to do stereotypu, ale playoff je jiná soutěž,“ ujišťuje s úsměvem od ucha k uchu, jelikož se právě do kabiny prodírá pokřivený David Ballner, který se prohýbá pod nánosem plných táců a tašek jídla. „Žádná žranice to není. Myslím, že to padne velmi rychle. Vesměs vždycky něco máme po zápase, ale nic extrémního. Kdo neřídí, tak určitě i nějaké pivko dá, to je dobré k regeneraci,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK HAAS #31
Věk: 30 let, narozen 21. ledna 1988 Výška: 177 cm Váha: 79 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC AZ Havířov 2010 Další kluby: HC Oceláři Třinec (2003-2007), HC Orlová (2008-2009), Draci Šumperk (2009-2016) Úspěchy: stříbro ELSD (2005), stříbro ELJ (2006), postup do I.ligy (2011)