Sarezu prověří další extraligista, tentokráte ze Vsetína

Lukáš Bajgar, 20.08.2006
Již osmé utkání sehraje Sareza Ostrava v rámci letošní přípravy a po třech zápasech na hřištích soupeřů a dvanácti dnech k tomu opět na Zimním stadionu v Ostravě – Porubě. Hostem bude Vsetín, tým, s nímž se Ostravští v kalendářním roce 2006 již jednou setkali, který se po úspěšné baráži nechal podrobit kompletní přestavbě a s novými tvářemi jistě bude pomýšlet na umístění do desátého místa zaručujícího extraligové play-off. K tomu by mu měly dopomoci i zelenožluté dresy, se kterými slavil největší úspěchy své historie a se kterými si jej všichni příznivci ledního hokeje spojují. Zápas jako tradičně můžete sledovat také online na webu Sarezy od 17 hodin, kdy je na programu úvodní bully.

Vsetínský celek před sezonou opustil gólman Sasu Hovi, jenž si během jediného roku získal srdce nejednoho fanouška valašského celku a jenž zamířil do bratislavského Slovanu. Dokonalou náplastí v kase by se měl stát další Fin, jmenovitě Simo Vehviläinen. Další citelnou ztrátou pro klub je jistě odchod Martina Jenáčka do Litvínova. Do Vsetína sice přišel ze Zlína, kde dlouhé roky hrával, až v průběhu loňské sezony, ale herně zářil a s 20 kanadskými body v základní části dokonce opanoval špici valašského týmu. Mančaft posílili také jiní cizinci, krom Vehviläinena italský brankář Michel Favre na zkoušku, bekové Henri Laurila z Finska a Lotyš Guntis Galvinš. Na soupisce nalezneme také sedm hráčů ze Slovenska. Trenérské duo Rostislav Vlach - Břetislav Kopřiva zůstává, jen si navzájem prohodilo post hlavního a asistenta.

Zajímavé je také porovnání průměrných věků, vah a výšek obou soupeřů, přičemž ke srovnání byly použity údaje internetových stránek obou klubů. Vsetín je s průměrem 23 let na hráče o dva roky mladší nežli Sareza (a to i přesto, že vsetínskému Stantienovi bude letos již dvaačtyřicet let!), se 183 centimetry také převyšuje Ostravu, byť jen o jediný, ale váha je na straně domácích – průměrnému ostravskému borci ukáže ručička váhy 86 kilogramů, vsetínskému o dvě kila méně, což lze přičítat právě mladší skladbě mužstva. Nejtěžší domácí Libor Polášek má o 15 kilogramů více nežli nejtěžší "Valach" Henri Laurila.

Za zelenožluté nastupují v letošní přípravě dva hráči, kteří oblékali dres Ostravy – Lukáš Duba a novojičínský talent David Květoň. V táboře hostitele mají zkušenosti s dresem šestinásobného vítěze české extraligy Dušan Brincko, Libor Polášek, Dalibor Sochorek, kapitán Pavel Šebesta či v mládežnických výběrech Jakub Štěpánek, který prozatím do přípravy vzhledem k vytížení ve Vítkovicích nezasáhl.

Oba celky se setkávaly v rámci jedné ligy v minulosti poměrně často (ale především v krajských soutěžích). Až ročník 1977/1978 přinesl boje o body v neregionální či nekrajské soutěži, nýbrž rovnou ve II. lize. A to s vyrovnanou bilancí dvou výher a dvou porážek - 0:3, 1:3, 4:3 a 2:1. Poslední měření sil z jara 2006 vyšlo pro Sarezu s ostudnou porážkou 3:11, zatímco Vsetín se na vlastním kluzišti připravoval na baráž, měli Ostravané již skoro měsíc po závěru ligy.

14.3.2006 Vsetín - Sareza Ostrava 11:3 (3:1, 5:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Stantien (Augusta, Valko), 15. Dubec, 20. Dubec (Sakrajda), 25. Stantien (Květoň, Jenáček), 27. Jenáček (Květoň, Stantien), 30. Jenáček (Květoň, Stantien), 34. Jenáček (Stantien), 39. Valko (Duba), 47. Hruška (Hrabal, Květoň), 53. Sakrajda (Dubec, Rob), 60. Hruška (Kučný, Květoň) - 2. Boháč (Ovšák), 26. Holuša (Bokroš), 52. Ovšák (Boháč).
Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 80.
Sestava Vsetína: Kučera – Hrabal, Kučný, Ponomarev, Spitzer, Augusta – Jenáček, Stantien, Dubec, Rob, Janeček, Demel, Sakrajda, Květoň, Hruška, Duba, Valko
Sestava Ostravy: Čech (od 30. Štěpánek) – Holík, Kubala, Ovšák, Mocek, Vnenk, Dudáš, Rosypal, Kramný – Glas, Sochorek, Badžo – Polášek, Boháč, Dostál – Bokroš, Holuša, Gelačák – Minařík, Novák, Foltýn – Vajda

Jakub Čech

Zda se proti Vsetínu do brány opět postaví Jakub Čech, ví snad jen trenéři