První derby letošní sezony je tady! Poruba na domácí půdě vyzve Havířov

Pavlína Vítková, 21.10.2021
V rámci 14. kola Chance ligy se v RT TORAX ARENĚ odehraje první derby letošního soutěžního ročníku – Poruba v sobotu přivítá rivaly z Havířova. Start klání je naplánován na 17 hodin.

Vzájemné zápasy v sezoně 2020/2021

Poslední zápasy Havířova

Havířov je na tom po 13 kolech ještě hůře než Poruba, s 12 body okupuje 16. příčku prvoligové tabulky. V dosavadním průběhu soutěže zapsal 4 výhry a 8 proher. Dvě vítězství nicméně přišla v posledních třech kolech, a to proti Kadani (4:0) a Jihlavě (5:3), dá se tedy mluvit o jistém výsledkovém zlepšení.

Produktivitě zatím kraluje v Ostravě dobře známý Jan Hudeček, který má na kontě 13 bodů (6+7). Za ním následují Vlastimil Dostálek (6+4) a Jakub Doktor (5+5) s 10 body. V hodnocení plus/minus je na tom nejlépe dvojice Antonín Pechanec a Lukáš Bednář (oba +5). Největší množství trestných minut si vykoledoval Hudeček. Nejvíce času na ledě pak tráví obránce Alex Rašner, v průměru 23:59 na zápas.

Soupiska Havířova

V ofenzivě může AZ spoléhat například na Antonína Pechance. Tento třicetiletý útočník, který se do havířovské sestavy vrátil po necelých pěti sezonách, se totiž sedmkrát v řadě v základní části dostal přes hranici třiceti bodů. Na soupisce ho doplňují třeba Lukáš Bednář, Jakub Doktor, Jakub Mrva či Matouš Hrubec. A výraznou posilou je samozřejmě i exporubský Jan Hudeček.

Obranné řady obsahují jména jako Tomáš Valenta, David Chroboček, Jaroslav Mrowiec nebo další v Porubě známý borec – Tomáš Pastor. Ivan Lytvynov, v prvoligové sezoně 2019/2020 druhý nejlepší hokejista ve statistice plus/minus, je aktuálně zraněný.

Havířovskou bránu chrání mladíček Marek Štipčák (zatím s úspěšností 91,02 %), Tomáš Fučík (76,67 %) a Michal Kořének (84,38 %).

Shrnutí loňských havířovských výsledků

AZ loni obsadil 13. místo. Zapsal 43 bodů za 14 výher a 20 proher. Z týmových statistik vyplývá, že měli Havířovští mimo jiné problémy s přesilovkami, využili jich pouze 13,77 % (což znamenalo až 17. příčku). V oslabení na tom však byli o poznání lépe, ubránili jich 86,57 % (a skončili v tomto ohledu čtvrtí).

V kanadském bodování vynikal Ondřej Procházka s 25 body (14+11). Za ním skončili Jakub Doktor (11+12) a Radek Prokeš (10+13), kteří nasbírali 23 bodů. V hodnocení plus/minus dopadl nejlépe Martin Adamský (+9).

Poslední zápasy Poruby

Porubský A-tým nyní se 13 body drží 15. místo, je tedy jen pozici nad Havířovem. V posledních čtyřech zápasech jsou Ostravané bez výhry, ve třech pak úplně bez bodů.

Produktivitu táhne Tomáš Guman s 10 body (2+8) a je zároveň nejlepším porubským nahrávačem. V závěsu za ním je se 7 body trio Bitten (4+3), Jenyš (4+3) a Szathmáry (0+7). Střeleckým statistikám kraluje rovnou čtveřice, konkrétně Bitten, Jenyš, Toman a Stloukal (všichni vstřelili shodně po 4 gólech). V hodnocení plus/minus je na tom nejlépe Jakub Husa (+2). Zároveň je však nejtrestanějším hráčem kádru (14 minut). Nejvíce prostoru na ledě dostává Šimon Szathmáry, průměrně 22:24 na zápas.

Z týmových statistik stojí za zmínku snad jen hra v oslabení. Porubané jich totiž zvládli přečkat 88,10 %, což aktuálně znamená druhou pozici mezi prvoligovými celky.

Výměna trenéra

Na porubskou lavičku se opět po nějaké době postaví trenér Karel Suchánek, který tak vystřídá odvolaného Jiřího Šejbu. Vedení tímto krokem reaguje na nedobré výsledky týmu. Pan Suchánek vedl Porubu i v minulé sezoně, jeho příchod byl ohlášen 1. března tohoto roku. Tehdy nahradil Martina Janečka. Ostravany tedy koučoval od 32. kola uplynulého ročníku, poté s týmem došel do semifinále playoff. Poruba pod jeho taktovkou zaznamenala 10 vítězství a 4 prohry.