Poradí si Sareza s nováčkem II. ligy Karvinou?

Lukáš Bajgar, 09.08.2007
Hokejisté ostravské Sarezy v úterý potvrdili vítězstvím 4:3 nad účastníkem slovenské extraligy Žilinou, že se jim proti týmům ze země východního souseda daří. Obrovskou zásluhu na vítězství měl dvojnásobný střelec a novic v týmu Ctirad Ovčačík. Zda a jak se mu povede nadále, a nejen jemu, zjistíte nejlépe v pátek 10. srpna od 16:30, kdy hráče All reds hostí nováček II. ligy skupiny Východ SK Karviná na svém ledě. Utkání se mělo původně sehrát v 18 hodin, ale termín byl posunut blíže k poledni.

Tým SK Karviná poslední roky marně navazoval na starou slávu a urputně bojoval v krajském přeboru, až v právě ukončeném ročníku suverénně svou skupinu ovládl a baráž o druhou ligu se nakonec stala banalitou. Historického úspěchu dosáhl celek v sezóně 1969/1970, kdy zvítězil ve II. národní lize s náskokem čtyř bodů před Vítkovicemi a přes kvalifikaci o účast v I. lize (tehdy nejvyšší československé) mohl zamířit mezi elitu. Jenže na rozjeté České Budějovice, které druhou nejvyšší soutěž ve skupině A bez prohry zvítězily, nestačil. Novodobá historie zaznamenává pouze jediný výrazný úspěch – v době, kdy HK Poruba vybojovala prvně třetí nejvyšší soutěž, podařilo se totéž pátečními soupeři, jen o ligu výš. Karvinský dres tehdy oblékal mimo jiné i Dalibor Sochorek či Radovan Glas, jenž i první ligu před přestupem do Poruby okusil.

V první lize se mančaft dlouho neohřál a ještě nějaký čas sváděl boje o soutěž níž, kde se – mimochodem – pravidelně střetával s modrožlutými Porubany. Naposledy se tak událo v sezóně 1998/1999. Pakliže by se měl jmenovat jediný hráč, který stojí snad za znovuobnovením lesku klubu, byl by to jistě Sareze dobře známý Vladimír Luka. Dle oficiálních statistik Moravskoslezského krajského svazu ledního hokeje v předešlém ročníku ovládl kanadské bodování krajského přeboru se ziskem 79 bodů o dvacet bodů před druhým Davidem Komínkem z Uničova a dokonce o jedenačtyřicet bodů před druhým nejaktivnějším borcem Karviné, Ladislavem Opravilem (pátým v lize). Vladimíru Lukovi se tak po postupu se Sarezou a Prostějovem podařila další úspěšná baráž a k tomu přidal také jeden postup s hokejbalovým týmem Karviné.

Novým lodivodem SK Karviná se stal Josef Halouzka, jenž trénoval A-tým Sarezy před dvěma sezónami a jenž uplynulý ročník dokončil jakožto kouč třetích tříd Ostravy. Asistentem mu je Petr Vaštík. V letním období přestoupilo do Karviné nejvíce hráčů z Orlové či Třince – gólman Marek Wolf, beci Tomáš Fendek či Tomáš Szuszka a útočníci Petr Škatula nebo Daniel Kraft. Posledně jmenovaný válčí v přípravném období právě v ostravském dresu o místo v základní sestavě; naposledy dres s duhovým pukem na prsou oblékl ještě v druhé lize a také za juniorku.

Týmu SK Karviná začala zápasová příprava ve středu 8. srpna na ledě nově vzniklého Slezanu Opava. Trenér Halouzka do zápasu nasadil několik mladých hráčů (mezi nimi i ostravského Martina Mlčáka) a zkušené včetně Vladimíra Luky nechal odpočívat, a tak SK podlehl Opavě 2:3.

Poslední přípravné utkání obou týmů

SK Karviná

HC Slezan Opava - SK Karviná 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Kovalovský (Fišera), 13. Dudáš (Černý), 53. Suchánek (Měch) - 17. Brem (Křivák), 35. Fendek (Zakutanský)
více o zápase

HC Sareza Ostrava

MsHK Žilina - HC Sareza Ostrava 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Krajčí (Kontšek, Kusovský), 36. Drábek, 50. Kontšek (Krajčí) - 2. Kraft (Janečka), 11. Ovčačík (Mocek D., Boháč), 27. Svačina (Boháč), 47. Ovčačík (Boháč, Mocek D.)
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním utkání

SK Karviná: Maslonka - Kytka, Milch, Bürgel, Fendek, Komendir, Mlčák - Opravil, Hublík, Planovský, Merta, Vaštík, Zakutanský, Brem, Kraizel, Křivák

HC Sareza Ostrava: Štepánek – Holík, Dudáš, Rimmel, Mocek D., Flašar, Ovšák, Tesařík, Ovčačík – Boháč, Valušiak, Buček, Červenka, Řípa, Grygar, Svačina, Novák, Janečka, Kraft, Bokroš, Mocek I.