PREVIEW: Další těžká zkouška, do Ostravy míří České Budějovice

Aleš Koubík, 27.11.2018
Návrat bývalých extraligových celků nového tisíciletí na ostravský led bude po 29. kole Chance ligy kompletní. Konfrontace s Kladnem, Ústím nad Labem, Havířovem, Jihlavou, Vsetínem a Slavií má tým RT TORAXU za sebou a nyní jsou na řadě už jen České Budějovice. Aktuálně druhý tým soutěže přijíždí s nelichotivou bilancí, když v posledních pěti zápasech prohrál na domácím ledě s Třebíčí i Frýdkem-Místek po základní hrací době. Střetnutí s Ústím nad Labem a Kladnem prohrál po chybách v sestavě kontumačně, a tak jediné vítězství přišlo z Litoměřic, kde zápas došel až do prodloužení. Poruba se naopak po výsledkové krizi zvedá a zaznamenala tři důležité výhry, když zdolala v domácím prostředí Benátky nad Jizerou a pražskou Slavii a velice cenné tři body dovezla z Přerova. Nestačila jen na Vsetín a Jihlavu, bývalé extraligové celky. Zápas 29. kola Chance ligy mezi HC RT TORAX PORUBA 2011 a ČEZ Motor České Budějovice hostí Ostravar Aréna od 18:00 hodin.

České Budějovice začínají ztrácet na suverenitě, přichází Karabáček

Jihočeský celek se vrátí do Ostravy poprvé od března 2013, kdy s Vítkovicemi vypadl v předkole play-off a následně zmizel z extraligové mapy. Forma soupeře se dá těžko odhadovat. V posledních osmi zápasech vyhráli českobudějovičtí jen jednou v základní hrací době a jednou po prodloužení. Dva zápasy pro chyby v sestavách byly kontumovány ve prospěch soupeře a zbylé čtyři prohráli v základní hrací době. Zvednout týmové akcie má nová posila týmu Václav Karabáček. Dvaadvacetiletý útočník se vrátil letos ze severní Ameriky a po štaci v Brně a Hradci Králové zakotvil v první lize, kde se hned v prvním zápase proti Frýdku-Místku uvedl brankou. Velkou doménou loňského semifinalisty jsou oslabení, kde jim patří druhé místo v celé lize.

Poruba se dotahuje na místa zaručující play-off, ostrými začínají střílet obránci

RT TORAX v posledních pěti zápasech získal cenných devět bodů, když na domácím ledě zdolal Benátky nad Jizerou a knokautoval pražskou Slavii. V minulém zápase uspěl i na ledě přerovských zubrů, kde se na vítězství podíleli především obránci. Daniel Krenželok návrat do porubského dresu oslavil vyrovnávající brankou na 1:1. Marek Slavík v závěru druhé třetiny využil početní výhodu, a jak čas ukázal, jednalo se o vítězný gól zápasu. Vítězství stvrdil ve vlastním oslabení při soupeřově hry bez brankáře Ctirad Ovčačík. Kapitán Poruby tak navázal na dvě branky ze zápasu se Slavií, kde se prosadil ve vlastním oslabení i přesilové hře. Výraznou měrou se podepsal pod vítězství i Daniel Dolejš, který si připsal třiačtyřicet zákroků. Porubskou defenzívu v Přerově vyztužil i vítkovický Tomáš Černý.

Na jihu Čech to byl těžký debakl, jak to dopadne nyní?

Čtrnácté kolo Chance ligy znamenalo pro ostravský celek nejtěžší porážku sezóny, když v Budvar Aréně dostal osm branek. RT TORAX sice od šesté minuty zásluhou Vojtěcha Tomiho vedl, ale byla to poslední gólová radost. Pod vítězstvím se pěti body podepsal Martin Novák nebo čtyřmi body Lukáš Endál. Tadeáš Dvořák a Hynek Kůdela shodně čtyřikrát inkasovali v zápase. Poruba bude mít doma daleko větší šance uspět, když České Budějovice od konce října přivezly body jen z Litoměřic. Naprázdno vyšly dokonce i v Benátkách nad Jizerou.

POSLEDNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

14. kolo Chance ligy - 15. října 2018

ČEZ Motor České Budějovice - HC RT TORAX Poruba 2011 8:1 (2:1, 4:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Endál (Fillman, Novák M.), 15. Gilbert (Novák M., Endál), 24. Novák M. (Plášil, Pýcha), 27. Doležal (Šimánek), 34. Endál (Gilbert, Novák M.), 37. Šimánek (Heřman, Pavlin), 43. Novák M. (Endál, Babka), 50. Kachyňa (Beránek) – 6. Tomi (Kanko, Matějíček). Rozhodčí: Wagner, Valenta – Štofa, Beneš. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5655. Střely na branku: 45:20.

ČEZ Motor České Budějovice:Strmeň – Kachyňa, Fillman, Pýcha, Plášil, Vydarený, Pavlin – Novák M., Gilbert, Endál – Beránek, Dančišin, Babka – Heřman, Šimánek, Doležal – Hrubec, Doktor, Novák P.

HC RT TORAX Poruba 2011:Dvořák (od 27. Kůdela) – Adam, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Dundáček, Slavík – Káňa J., Hudeček, Illéš – Vymazal, Zdeněk, Pytlík – Toman, Ollender, Jankovský – Kanko, Tomi

NEJLEPŠÍ HRÁČI OBOU TÝMŮ

HC RT TORAX PORUBA 2011

Nejproduktivnější hráč: 22 bodů - Jan Káňa (9+13)