Nesmíme se nikdy uspokojit, nabádá tahoun Martin Piecha

René Chyla, 16.10.2016
Porubští hokejisté vstupovali do zápasu na ledě Kopřivnice v roli jasného favorita. Zatímco proti našlapaným celkům z čela tabulky Ostravané dominují, proti papírově slabším soupeřům už nejednou zaváhali. Další nezdar se ale nekonal, RT TORAX nakonec po přestřelce v první třetině vyhrál jasně 6:3 a neustále se pronásleduje na čele ambiciózní Vsetín. „Jsme rádi, že jsme odčinili nezdar z Brna,“ oddechl si krátce po zápase Martin Piecha.

STATISTIKY & FAKTA: MARTIN PIECHA #10
Věk: 35 let, narozen 16. ledna 1981 Výška: 182 cm Váha: 85 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Oceláři Třinec (do 2001; 2005-2006 a 2008-2009) Další kluby: HC Orlová (2000-2003 a 2013-2014), HC Kometa Brno (2003-2004), HC Sareza Ostrava (2003-2005), AZ Havířov (2003-2004 a 2008-2010), LHK Jestřábi Prostějov (2004-2008 a 2009-2010), BK Mladá Boleslav (2006-2007), EHF Passau Black Hawks (2010-2012), EV Regensburg (2012-2013), Saale Bulls Halle (2013-2014), Chelmsford Chieftains (2014-2015), HC Frýdek-Místek (2015-2016) Úspěchy: postup do 1. ligy (2004, 2005, 2016), 1. místo NIHL South (2015)

Minulou sobotu načala druhá hokejová liga skupiny Východ svou druhou pětinu. V ní se RT TORAX měl představit na ledě Kopřivnice. Ačkoliv Ostravané ve městě automobilů v přípravě vyhráli 3:1, v prvním kole se právě hráči v modrožlutých dresech postarali na ledě Poruby o překvapení, když brali dva body za výhru po samostatných nájezdech. „Před tímto zápasem jsme si žádné video ale neprocházeli. Nicméně čas od času se stane, že nám na něm trenéři ukazují, kde jsme udělali chybu,“ popírá speciální rozbor úvodního zápasu v tomto ročníku před sobotním duelem.

Domovský stánek Kopřivnice se v posledních dvou zápasech stal dějištěm hotových přestřelek. Nejprve Kopřivnice padla 6:7 se Šumperkem a o týden později padli domácí stejným výsledkem i s Technikou Brno. S jedinou výjimkou. Stalo se tak až po samostatných nájezdech. A i v zápase s Porubou se k podobnému brankostroji schylovalo, když po první třetině zářil na světelné tabuli stav 2:2. „Já se někdy ani nedívám na ty výsledky, jak kdo hraje. Věděli jsme, že Kopřivnice je někde dole na chvostu tabulky, že hodně branek dávají, ale také hodně dostávají. Měli jsme sice trošku obavy z toho zápasu, ale máme kvalitní mančaft, který zabral a nakonec získal tři body. Jsme moc rádi, že jsme tady dokázali zvítězit a odčinili tak nezdar z ledu Techniky,“ říká spokojeně pětatřicetiletý kanonýr porubského kádru.

PORUBA ZVLÁDLA ODVETU, KOPŘIVNICI VYPLENILA ŠESTI GÓLY »

RT TORAX šel právě zejména jeho zásluhou do vedení. „Objížděl jsem nějak bránu, dvakrát jsem se tam otočil a pořád hledal kluky. Nakonec se tam objevil Slavíček (Ondřej Slováček, pozn. red.), který vystřelil a propálil to,“ líčí akci ze čtvrté minuty, kdy Ondřej Slováček dostal parádní nahrávku a gól v podstatě jako na zlatém podnose. Kopřivnice ale dokázala stav utkání otočit, poté srovnal Jan Puškár a na začátku druhé třetiny si strůjci prvního porubského gólu role prohodili. „Dostal jsem nahrávku mezi kruhy a trefil se k tyči,“ popisuje zase moment, ve kterém dostal Martin Piecha Porubské do průběžného vedení 3:2.

GÓÓÓL! Martin Piecha strhává vedení na porubskou stranu! Čas 23:33 // Kopřivnice – Poruba 2:3!

Martin Piecha je pro postup jako dělaný. Vždyť z druhé do první ligy vytáhl již tři mužstva. V roce 2004 se tak zadařilo v dresu tehdejší ostravské Sarezy. Jaký je podle něj největší rozdíl od dob slavné éry Sarezy a současné Poruby? „Určitě jsem byl o hodně mladší než teď,“ směje se. O rok později zase pomohl o ligu výše prostějovským Jestřábům a minulý rok dotlačil k postupu do první ligy i Frýdek-Místek. „Rozdíl oproti loňskému roku je obrovský. Ve Frýdku to byl opravdový extrém, všichni jsme byli profíci a jeli jsme bomby. Tam to bylo nastavené tak, že se prostě musí za každou cenu postoupit, což se nakonec povedlo,“ vypráví o svém předešlém angažmá.

Poruba po nečekaném pádu na Technice přibrzdila rozjetý Hodonín, ve středu smetla Nový Jičín šesti góly na jeho ledě a stejný počet nasázela také v Kopřivnici. V obou případech se v domácí brance vždy protočili oba gólmani. „Je tady určitě taková psychická pohoda, ale nesmíme se nikdy uspokojit a musíme hrát pořád naplno i nadále,“ burcuje své spoluhráče.