Nečekejte hitparádu, spíše show pro diváky, předjímá Marek Pavlačka

Lukáš Bajgar, 21.03.2011
Pomineme-li několik dní, jsou to přesně dva roky, co naposledy dopadl kotouč na ledovou plochu v Porubě při seniorském vystoupení za skandování posledních skalních fanoušků a co se tehdejší HC VOKD, řečeno velmi explicitně, dekovalo z hokejové mapy. Naštěstí jsou tyto časy odváty nejen letošními sněžnými jazyky, ale také zadupány mocnými motory vozů společnosti RT TORAX a ve čtvrtek 24. března se může široká veřejnost těšit na znovuzavedení hokejové tradice. Podvečerního mače se zúčastní také porubská ikona, ve fotbalové terminologii řečený špílmachr Marek Pavlačka, ale také například i jeden z nejlepší forvardů letošní druhé ligy – Petr Grygar.

Marek Pavlačka v Porubě hokejově vyrůstal, prošel si v mládí oblíbenými „Huťo Muťo“, aby se čtrnáctkou na zádech válcoval druholigové soupeře a přivedl tehdejší Sarezu k prozatím největšímu úspěchu – I. hokejové lize. A i když poslední léta trávil především v Novém Jičíně či u našich severních sousedů, překypuje nadšením – byť „jen“ z nastávajícího charitativního utkání: „I když vím, že to nebude lehké utkání, trochu jsem se zranil při fotbale, těším se na samotný zápas. Potkám se s řadou kluků, se kterými jsem hrával.“ A jak by ne – Radim Goláb, Martin Mintěl či Jan Kotásek – to jsou jména, která v minulosti v Porubě bavila diváky.

Na druhou stranu nutno podotknout, že většina čtvrtečního kádru bude jak pro něj, tak pro veřejnost spíše velkou neznámou. „Absolvoval jsem jediný trénink, řadu kluků neznám, ale o to v zápase nepůjde,“ hodnotí své nové spoluhráče a pokračuje: „Hokej v Porubě chybí a bylo by dobré, kdyby se opět vrátil. Vždy jsem říkal, že se chci do Poruby vrátit a ukončit svou kariéru.“

„Budu rád, když se přijdete na hokej podívat. Nečekejte žádnou hitparádu, ale srandu, show pro diváky, kteří navíc uvidí třeba Šebestu či Sochorka. Neublíží vám, když se na zápas podíváte, a možná zjistíte, že vám chyběl,“ zakončil své povídání letos šestatřicetiletý útočník.

Marek Pavlačka v dresu Nového Jičína

Když byste se v Orlové zeptali kohokoliv na jejich ikonu posledních let, určitě by sborově zaznělo - Petr Grygar. Jak se říká – útočník v nejlepších hokejových letech – válčí v modrobílém dresu již nepočítaně let, zažil různé pády, vzestupy, jako jeden z mála ustál letošní obměnu kádru a stále se hřeje na výsluní malého kdysi převážně hornického města.

„Do Poruby hokej vždy patřil, takže bude jen dobře, když se znovu rozjede. Na samotný zápas se určitě těším, bude to takové zpestření po sezóně,“ kvituje orlovský tahoun se zkušenostmi také z místního celku myšlenku sestavit tým na následující ročník. Řada fanoušků hostujících celků bývala a stále bývá příjemně zaskočena zázemím zimního stadionu, vždyť i proto je Petr všemi deseti pro hokej v největším městském obvodu Ostravy: „Zimák v Porubě je výborný, myslím, že mnohé prvoligové týmy nemají takový stadion, jako je tady. Když bych srovnal s Orlovou - zázemí se tam hodně zlepšilo, ale Poruba je pořád o nějaký ten stupeň lepší.“

„Někteří junioři vypadali slušně, ale zatím je asi zbytečné nějak hodnotit tým, když se ještě pořádně neví, kdo tady opravdu bude a kdo ne,“ sumarizuje první dojmy z úvodních společných tréninků s muži RT TORAX Poruby. „Ale pokud by vše klaplo a sešli se všichni, o kterých se mluví, tak by tým určitě měl na to, aby bojoval minimálně o play off.“

A co vzkázat na závěr fanouškům, kteří, ať již dorazí, nebo o tom teprve přemýšlejí? „Doufám, že lidí bude hodně. Je to sice jen přátelák, ale chceme ukázat, že v Porubě se bude hrát dobrý hokej a tímto je nalákat na novou sezónu. Takže tímto bych jim chtěl vzkázat, ať vezmou všechny známé a přijdou se podívat.“

Petr Grygar v dresu Orlové

Foto: Lukáš Bajgar