Když budeme hrát, co umíme, postoupíme do finále, hlásí nájezdový žolík Michal Gleich

Lukáš Bajgar, 05.03.2014
Úděl brankářské dvojky není vždy nejsnadnější, nejenže musí být vždy připraven naskočit do utkání, ale především musí být velmi silný po psychické stránce a byl i z hráčské lavice pro hráče jistotou. Do této role byl v letošním ročníku pasován Michal Gleich, jenž však svými čísly dával Radku Tihlářovi pořádně najevo, že by si zasloužil spíše označení druhé jedničky v kase. Pondělní utkání v Hodoníně přineslo zajímavý a zřejmě klíčový moment nejen prostředního dějství: Radek Tihlář přepustil své místo mezi třemi tyčemi právě Michalu Gleichovi, aby čelil nařízenému trestnému střílení. Ten nezklamal. "Soupeře to rozhodilo," usmívá se mladý brankář.

Psala se sedmadvacátá minuta utkání Hodonína s Porubou, když sudí Kopeček zkřížil nad hlavou ruce a nařídil tak již druhé trestné střílení v neprospěch hostí během celé čtvrtfinálové série. Na časomíře svítily dvě čtverky a případný úspěch mohl teoreticky znamenat i návrat na porubský led v podobě pátého utkání. Radek Tihlář, který do té doby nevynechal jedinou minutu na ledě, náhle vyjel z brány a zamířil si to na střídačku. Vstříc mu jela dvojka daného utkání, Michal Gleich. Na půli cesty se poplácali, obdrželi pokyny kapitána Javína a Špok už netrpělivě vyhlížel puk na středovém kruhu.

"Pro gólmana je to nelehká situace, ale od toho jsem tady. Trenér potřeboval, abych něco změnil," popisuje netradiční situaci čtyřiadvacetiletý Michal Gleich. "Dostalo se hodně gólů a najednou bylo nařízeno trestné střílení. Trenér se rozhodl mě dát do brány. Jedná se o změnu, hráči si řeknou, že je v bráně někdo jiný a jak bylo vidět, opravdu to Špoka rozhodilo."

Vrátíme-li se o pár vteřin nazpátek, co se vlastně událo? Hodonínský Martin Špok vyrazil do zteče. Domácí tribuny bouřily. Porubská střídačka se držela za ramena jako hráči v památném naganském turnaji a někteří se slabšími nervy raději zavřeli oči. "Vytlačil jsem ho tak, že jen lehce vystřelil na beton," rozklíčoval Michal Gleich celou situaci. "Asi by to šlo vedle, dobře to dopadlo."

"Utkání bylo vyrovnané. Hodonín byl těžký soupeř hned na začátek, což je pro nás i dobře, protože jsme si vyzkoušeli, jaké to je hrát těžká utkání," hodnotí vítězné střetnutí. S utkáním musel být nadmíru spokojen, ač se z pohledu časomíry na ledě vlastně ani neukázal, udržel čistý štít v nejdůležitějším momentu. "Jsme velmi rádi, že nám zápas vyšel, protože teď máme větší sebevědomí. Hlavně tím, že Hodonín byl opravdu těžký soupeř a že můžeme postoupit dále."

Už v pátek začíná na domácí půdě první semifinálové utkání. "Můžeme očekávat především bojovnost. Hraje se play-off, i s Hodonínem se bojovalo. O tom to vše je, o nasazení," předesílá náročnou sérii v semifinále, kterou mají porubští hráči před sebou. "Zápasy s Hodonínem se musely líbit divákům. A pro semifinále bude důležité plnit to, co máme. A když budeme hrát, co umíme, myslím si, že nebude problém postoupit," uzavírá Michal Gleich.