Hráli jsme na číhanou, směje se hlavní strůjce obratu Michal Sztefek

René Chyla, Lukáš Bajgar, 15.03.2017
Vedli 1:0, poté znovu prohrávali 1:3, ale znovu také dokonali famózní obrat. S jedinou změnou – RT TORAX to zvládl dokonce na horkém ledě šumperských Draků a navíc v základní hrací době! Domácí výběr znovu potvrdil, že přesilovky má doslova smrtící, když jejich obrat byl dirigován pouze z početních výhod. „Celou tuhle sérii rozhodují přesilovky,“ je si vědom takřka rozhodujícího faktoru semifinálové série Michal Sztefek.

STATISTIKY & FAKTA: MICHAL SZTEFEK #81
Věk: 29 let, narozen 10. května 1987 Výška: 182 cm Váha: 88 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: AZ Havířov Další kluby: HC Frýdek-Místek (2001-2002, 2008-2010), SVG Burgkirchen (2007-2008), HC Oceláři Třinec (2014-2015) Úspěchy: postup do II. ligy (2009), postup do WSM ligy (2013), 2. místo TELH (2015)

Druhé semifinále se přemístilo z moravskoslezské metropole po dvou dnech do podhůří Jeseníků a zraky všech druholigových fanoušků tak směřovaly na horký led loňského účastníka WSM ligy do Šumperka. Kdybyste měli najít pár rozdílů mezi prvním a druhým zápasem, asi byste nejprve hledali jen velmi těžko. Poruba znovu ztratila jednobrankové vedení, pak ale vymazala dvougólový náskok Draků, aby opět mohla slavit triumf po famózním obratu na 5:4. „Měli jsme to dobře rozehrané, vedli jsme 1:0. Celou tuhle sérii ale rozhodují přesilovky, které mají Draci velmi dobré, a my jsme se zase nechali několikrát vyloučit, což Šumperk opět potvrdil a stav otočil. Jsme ale rádi, že jsme to v poslední třetině zvládli a nakonec otočili zápas ve svůj prospěch,“ připomíná doslova smrtící početní převahy třetího nejlepšího celku základní části.

Draci totiž využili ve druhé třetině hned tři z nich a do kabin tak odcházeli se slušivým náskokem. RT TORAX ale na začátku posledního dějství vstřelil kontaktní gól z hole Martina Piechy a byl velmi rychle na dostřel. Bohužel jen asi půl minuty. Pak Hrochovu nabídku exkluzivně tečoval Vladimír Cink a na koni tak byli znovu domácí Flašarovci. „Kouč nám říkal, ať nepanikaříme a hrajeme pořád stejně. Je to divoká série s mnoha góly, takže se zápas může prakticky otočit v několika okamžicích, což se nakonec také potvrdilo. Myslím si tedy, že jsme nesložili hlavy a dále jsme je napadali. Takhle jsme ale zřejmě měli hrát od začátku zápasu, který by se poté možná vyvíjel trochu jinak,“ mrzí trochu havířovského odchovance.

FANTAZIE! PORUBA PO SKVĚLÉM OBRATU LOUPILA V ŠUMPERKU A JE KROK OD FINÁLE »

Za stavu 4:2 pro domácí ale Šumperk musel do čtyř. Toho výtečně využili svěřenci Tomáše Sršně a Romana Kotaly a znovu vykřesali pro ostravský tým naději na úspěch. „Velmi dobře tam zapracoval Honza Dresler, který puk nahodil o buzer. Ten se pak odrazil před branku, kde jsem do toho chtěl hned bouchnout. Pak se to odrazilo ke mně podruhé, tak jsem bouchl podruhé a naštěstí to tam nějak k bližší tyčce spadlo,“ líčí akci z 53. minuty, kdy Michal Sztefek našel z ostrého úhlu malinkou skulinku u bližší tyčky.

Byl to ale znovu on, kdo vymazal o čtyři minuty náskok Draků a nekompromisně srovnal. A co více, vyrovnávací gól padl v oslabení po hrubé chybě domácího brankáře Hynka Kůdely. „Trenér nám říkal, ať nějak číháme na šance i v oslabení, tak jsme trochu hráli na číhanou. Se štěstím se kotouč odrazil k nám, vyhodili jsme jej a výborně to tam udělal Slovis (Ondřej Slováček, pozn. red.), ke kterému se to odrazilo od gólmana, a ten mi to pak už dával parádně do prázdné brány. Já jsem jen trnul, abych proměnil,“ usmívá se devětadvacetiletý sympaťák, jenž odehrál v Porubě před třinácti lety i jednu sezonu za ostravský starší dorost.

Michal Sztefek jako zakladatel akce, po níž Poruba vyrovnala v oslabení na 4:4!

Když už se zdálo, že i druhý zápas Poruby se Šumperkem rozhodne prodloužení či nájezdy, udeřil Dominik Kafka a nepopsatelně rozjásal porubskou střídačku i své fanoušky. „Já osobně jsem v hlavě už prodloužení měl, ale zaplaťpánbůh, že to tam ke konci ještě z přesilovky padlo. Domů tak jedeme s mnohem větším klidem a s čistými hlavami,“ přiznává krátce po rozhodující brance, která padla v čase 59:45! RT TORAX tak vede již 2:0 na zápasy, na hře je ale stále ještě co zlepšovat. „Máme neustále mnoho vyloučených. Ať hrajeme doma nebo venku, pořád je to stejné. Často faulujeme zbytečně v útočném pásmu, někdy také v obranném, když nebruslíme dostatečně s jejich hráčema. Stačí někdy jen, abychom je vystínovali, obkroužili a nepustili do předbrankového prostoru,“ přemýšlí útočník, který má na kontě i dva extraligové starty v třineckém dresu.

„V rohu si klidně mohou kroužit, jak chtějí, ale bohužel vždycky tam někdo z nás strčí hůl, podrazí hráče a z většiny oslabení pak inkasujeme. Měli bychom se ale velmi rychle poučit, protože ještě stále není nic rozhodnutého. Šumperk přijede teď k nám, my jim dáme zbytečnými fauly zase tři čtyři přesilovky, z čehož mohou dát tři čtyři góly a vracíme se zase zpátky,“ dodává ostražitý forvard, který tuší, že infarktový závěr Draky nezlomí a zvládnout poslední krok na domácím ledě bude velká dřina. „Draci k nám určitě nepřijedou prohrát. Oni už nemají vůbec co ztratit a bude to jen na nás. Sérii již máme ve svých rukou, musíme ale ve čtvrtek dobře začít, dát první dva góly. Tím je uzemníme a můžeme hrát svou hru. Jak se s nimi ale budeme déle trápit, budeme zase faulovat, tak kdo ví, jak to nakonec dopadne,“ polemizuje na závěr Michal Sztefek.

Michal Sztefek se trefil již v sérii proti Novému Jičínu a v playoff tak již nasbíral parádních šest bodů.