Do Kravař přijede Jihlava již s novým koučem

Jan Škarpa, 02.10.2007
První liga má na programu první odvety v rámci skupin a tak se Sareza podruhé střetne s celkem Jihlavy. Utkání však Ostrava nebude hrát na svém stadionu, ale v nedalekých Kravařích, kde bude úvodní vhazování připraveno na 18:00. Autobus odjíždí od Zimního stadionu v Ostravě - Porubě a bude přistaven v 16:30. Zápas je na programu ve středu 3. října, pokud se nemůžete do Kravař dopravit, můžete jej sledovat prostřednictvím online přenosu.

Po poslední porážce s Havířovem na vlastním ledě měnila v pondělí 1. října Dukla trenéry. Odvolaného Aleše Tomáška vystřídal dosavadní kouč jihlavské juniorky Karel Dvořák. Vedení Jihlavy si od této změny určitě slibuje zlepšení výsledků, v dosavadním průběhu soutěže získala Dukla totiž jen 6 bodů za 2 vítězství a krčí se na předposledním místě.

To Sareza Ostrava může být s první částí soutěže spokojena, z 21 možných bodů získala 15, devět z nich na hřištích soupeře. V posledním utkání hrála Ostrava doma s Olomoucí a po vítězství 3:1 se ujala vedení ve východní skupině první ligy o skóre před Havířovem.

Nejproduktivnějším hráčem Jihlavy je s 8 body za branku a 7 asistencí Tomáš Čachotský, nejvíce gólů naopak nasbíral Ladislav Rytnauer – 5. V obraně se nejvíce bodově daří Bedřichu Ščerbanovi se 4 přihrávkami. Další obránce, Martin Balčík je naopak nejtrestanějším hráčem týmu, když obdržel již 36 minut. V bráně se zatím střídá Řehoř se Zgraggenem, švýcarský brankář zatím nastoupil k pěti utkáním a drží si průměr 3,19 branek na zápas.

Letošní vzájemné utkání

1. kolo: HC Dukla Jihlava – HC Sareza Ostrava 2:6 (2:2, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Ježek (Balčík), 4. Kuchyňa (Čachotský, Říha) - 2. Pavelek (Rimmel), 17. Mocek D. (Boháč, Šebesta), 25. Pavelek (Mocek D., Ovčačík), 37. Gelačák (Tesařík), 43. Boháč (Šebesta, Ovčačík), 46. Boháč (Ovčačík).

Poslední kolo obou týmů

HC Sareza Ostrava

4. kolo: HC Sareza Ostrava – HC Olomouc 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Ovšák (Mocek D.), 37. Šebesta (Ovšák), 38. Řípa (Najdek, Hubáček) – 25. Ministr (Žajgla, Janečka).

HC Dukla Jihlava

4. kolo: HC Dukla Jihlava – HC Havířov 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Kolarz (Sikora, Giesel), 13. Strapáč (Škoda, Prokop), 23. Huhto (Velecký, Rozum), 53. Zdráhal (Kolarz, Prokop).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním utkání

Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Mocek, Rimmel, Holík, Tesařík, Vnenk - Šebesta, Boháč, Bokroš - Hubáček, Najdek, Řípa - Pavelek, Sochorek, Červenka - Grygar, Novák, Glas.

Jihlava: Řehoř - Ščerban, Staněk, Duben, Míka, Martinka, Balčík - Krupka L., Bakus, Rytnauer - Říha, Hradecký, Holuša - Ježek, Kubát, Nekvasil - Hanzal.

Ligová bilance HC Sareza Ostrava - HC Dukla Jihlava

Sareza – Jihlava Výsledky Bilance
2005/2006 I. liga 2:5, 0:1, 2:1, 2:5 1 – 0 - 0 - 0 – 3 6:12
2006/2007 I. liga 6:4, 6:4, 5:3, 2:3 3 – 0 – 0 - 0 - 1 19:14
2007/2008 I. liga 6:2 1 – 0 – 0 – 0 – 0 6:2
Celkem 5 – 0 - 0 - 0 – 4 31:28

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA DUKLA JIHLAVA
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE - SKUPINA
1. místo (15 bodů) - Východ 7. místo (6 bodů) - Východ
SKÓRE
BILANCE
5 – 0 – 0 – 2 2 – 0 – 0 – 5
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
9:0 (Šumperk) / 2:5 (Havířov) 7:3 (Prostějov) / 2:6 (Ostrava), 0:4 (Brno)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 9 (2+7) Tomáš Čachotský 8 (1+7)
STŘELEC
Boháč, Pavelek oba 5 Ladislav Rytnauer 5
NAHRÁVAČ
Pavel Šebesta 7 Tomáš Čachotský 7
NEJLEPŠÍ V +/-
D. Mocek, Šebesta +6 Ščerban, Staněk, Rytnauer +3
NEJTRESTANĚJŠÍ
Vladimír Holík 35 Martin Balčík 36
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Štěpánek 95,95% Kaspar Zgraggen 87,83%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Štěpánek 1,67 Kaspar Zgraggen 3,19

Z historie jihlavského hokeje

Od roku 1956, kdy vzniklo hokejové mužstvo HC Dukla Jihlava, uběhlo mnoho let. Vojenský klub v prvních letech své existence hodně těžil z přílivu mladých a talentovaných hráčů z celého Československa a tak není divu, že v 60. letech, ovšem i díky výborné práci trenérů Stanislava Neveselého a Jaroslava Pitnera. Dukla převzala od Brna žezlo zaručující hokejovou nadvládu a k šesti po sobě jdoucím titulům z let 1967 - 1974 přidala v následujících letech dalších šest, poslední v roce 1991 ještě ve společné lize.

Armádní klub slavil řadu úspěchů také na mezinárodní scéně - například dokázali Jihlavané pětkrát zvítězit na prestižním Spenglerově poháru. Hráči Jihlavy v minulosti tvořili základ reprezentace. Lví podíl na úspěších Dukly měla armáda, neboť spousta nejlepších hráčů si zde odsloužila základní vojenskou službu a mnozí z nich již Dukle, potažmo armádě, zůstali. Pro Duklu byla „Sametová revoluce“ začátkem chudých let. Nejlepší hráči již nemuseli chodit sloužit svou službu do Jihlavy, a tak musela Dukla začít hledat hráče i jiným způsobem.

Od zisku posledního titulu šel jihlavský hokej každoročně níž a níž. Jeden rok Duklu v lize zachránila úspěšná baráž, podruhé rozšíření ligy. V sezóně 1998 – 1999 již Jihlava opustila extraligu, když Dukla podlehla v sedmizápasové baráži Znojemským Orlům. Jihlavští dokázali postup do nejvyšší soutěže v sezóně 2003 – 2004 vybojovat, když porazili tým Českých Budějovic. Jihlavským se v extralize nedařilo a vrátili se po jedné sezóně zpět do I. ligy. V baráži nestačila Dukla na posilami nabité České Budějovice, které se tak pomstily za předchozí baráž. Následující dvě sezóny dokázala Dukla v I. lize vybojovat play-off, ale dále než do čtvrtfinále se nedostala.