Bude to dobré, myslí si Fabián

Lukáš Bajgar, 25.08.2006
Sareza Ostrava podlehla regionálnímu soupeři ve svém devátém zápase letošní přípravy havířovským Panterům 6:3. Po prohrách 1:3 s extraligovými Vítkovicemi a 2:3 s účastníkem nejvyšší slovenské soutěže Zvolenem vyšel ostravský celek poprvé naprázdno s týmem sobě minimálně rovným. Zápas jako úspěšný nakonec hodnotí manažer týmu Petr Fabián (na obrázku), i když více důvodů k radosti musel mít jeho protějšek Jiří Režnar, jenž do zápasu nastupoval s cílem vyhrát.

„Ještě včera nebo předevčírem jsme si nemysleli, že to budeme schopní odehrát, protože máme hroznou marodku, ale nakonec se dala řada na poslední chvíli do kupy,“ smutně krčí rameny Petr Fabián nad nepříjemnou patálií. „Někteří stejně zůstali doma – Ovšák, Brincko či Valušiak jsou doma na antibiotikech. Mančaft jsme nakonec poskládali.“ Tříbranková porážka možná i proto pro něj nebyla až tak nepředpokládaná: „Čekal jsem to, protože jsme v úplné únavě a ještě nás přepadla nemoc, zřejmě nějaký vir, který jsme si přivezli ze Slovenska. Na druhou stranu je tento výsledek ještě přijatelný.“

Převážná část poslední třetiny byla zcela v režii číslice „tři“, neboť ostravští hráči se často nechávali vyprovokovat k faulům a mnoho minut strávili ve dvojnásobné nevýhodě, čili o třech. „Čekal jsem, ve kterém okamžiku to přijde. Hráči jsou v únavě více podráždění, hlava nepracuje, jak má, jsou stále o krok později v soubojích, takže to byl následek únavy a zdravotního stavu, v jakém se nachází a to vždy přináší průšvihy s oslabením a pak se již kluci nedají dohromady. Ještě za stavu 3:5 se chtěli o výsledek poprat, jenže rozhodla první třetina, kdy jsme měli čtyři vyložené šance a nedali jsme,“ vyjmenovává důvody častého zvedání pravice sudího Mikuly.

Když už se hráči nedočkali ani pomyslného bodu za remízu, pořádně si prozkoušeli a nacvičili již zmiňované oslabení o třech. „Přesně tak, po zápase jsem klukům v kabině říkal, že se hrálo sedm nebo osm minut ve třech a že je odehráli přesně tak, jak se mají hrát, nepustili je ani do pořádné šance nebo střely. Pak naskočili do čtyřech a trochu polevili a hned nás soupeř trestal. Nejsem na ně zlý a do třináctého září máme hodně času. Musíme zlepšit zdravotní stav, ubrat tréninků a myslím si, že to bude dobré,“ přemítá Fabián.

V bráně Sarezy se opět představil Jakub Čech, který leckterými zákroky podržel tým nad vodou a Fabián jeho nástup bere velmi pozitivně. „Jsem rád, že přijel Kuba Čech do brány, byl se na něj podívat i trenér Bokroš ze Zlína. Myslím si, že nezklamal, protože má velkou zásluhu na tom, že jsme dostali tak málo gólů. De facto pustil pět, protože jedna byla do prázdné brány,“ připomíná Zdráhalovu technickou branku, které fyzicky nedocílil. „Dohoda mezi Zlínem ohledně Čecha a Vítkovicemi ohledně Štěpánka nabývá určitých rozměrů. Budeme určitě vycházet v dobrém a budou přínosem,“ přeje si manažer Sarezy.

Z trenéra Panterů Jiří Režnara čišela po utkání spokojenost s vítězství: „Samozřejmě každé utkání se hraje na to, aby se vyhrálo a my jsme do utkání šli s cílem vyhrát. Hrajeme doma slušné utkání a myslím si, že to, co jsme chtěli, se nám podařilo. Sareza hraje aktivní hokej, má řadu zkušených hráčů a řadu mladých hráčů a my jsme se první třetinu nechali zbytečně vyprovokovat tou aktivní hrou, že jsme šli čtyři pětkrát do oslabení a Sareza nás dostala pod tlak v prostřední části první třetiny. Dostali jsme se z toho, ale hráčům chybělo hodně sil. Naštěstí přišel konec první třetiny a začala druhá třetina, kdy si hráči odpočali a řekli jsme si, že budeme od počátku hrát aktivně a podařilo se nám dát dva góly. Kluci hráli, a hráli dobře.“

„Chyb se člověk nevyvaruje ani při mistrovských utkáních, ale my jsme točili čtyři řady, mladí hráli celé utkání,“ hledá klady a zápory hry Havířova. „Do přesilovek již samozřejmě zasáhly formace, které hrají přesilovky, protože doteď hrály všechny lajny. Nyní máme dvě řady, které je budou hrát. Mladí se tak dostávali méně do hry, ale záměr je hrát na čtyři útoky,“ přeje Režnar havířovskému mládí v dresech s pantery na prsou.

Tak jako Fabián připomněl, že v zápase si mohl vyzkoušet několikrát hru ve třech proti pětici či čtveřici borců soupeře, měl i Jiří Režnar radost ze hry svých oveček v přesilovkách, neboť tři v zápase využily. „Teprve dnes jsme začali cvičit přesilovky pět na tři, protože je stále čtrnáct dní do soutěže. Je-li to zkušený hráč, tak to ani nemusíte, protože některé věci se řeknou a buď je na ledě udělá nebo ne. Můžete to všechno nacvičit a jednomu skočí kotouč a je po celém nácviku. Hráči si to musí na tréninku zkusit, ale v samotné hře je x věcí, které se mohou stát. Minulý týden jsme začali dělat přesilovky a dnes pět na tři, takže máme pořád čas do soutěže,“ uzavírá kouč Havířova.