Vítkovice vyhrály i třetí městské derby, Poruba nevyužila šance a padla rozdílem čtyř branek

23.08.2018, René Chyla

Porubští hokejisté vstoupili do první dvou třetin daleko aktivněji než domácí tým, nicméně na rozdíl od Vítkovic Porubští své šance nevyužili a po dvou třetinách prohrávali už 0:5, čímž se nebezpečně přibližovala repríza loňského derby, kde HC RT TORAX padl o osm gólů. Závěrečná třetina však vyzněla lépe pro Porubské, kteří snížili po brankách Jana Hudečka s Václavem Jankovským na konečných 2:6. Jan Káňa a Ctirad Ovčačík navíc nastřelili během zápasu tyč.

CHANCE LIGA - přípravné zápasy - přát. čt 23.8.17:00
HC Vítkovice Ridera
6:2(2:0, 3:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Schleiss (Trška, Výtisk), 12. Szturc (Šidlík), 31. Zdráhal (Stránský, Szturc), 33. Mahbod (Olesz), 37. Tybor (Mahbod, De La Rose), 57. Roman (Tybor, Květoň) – 47. Hudeček (Illéš, Káňa J.), 54. Jankovský (Horák). Rozhodčí: Fiala, Koziol – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 700 (vyprodáno). Střely na branku: 46:25 (18:13, 20:4, 8:8). Průběh utkání: 5:0, 5:2, 6:2.
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – De la Rose, Šidlík, Výtisk, Trška, Černý, Krenželok D. – Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Jáchym, Schleiss – Kucsera, Mahbod, Dej – Szturc, Stránský Š., Zdráhal
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela (od 33. Dvořák) – Dundáček, Ovčačík; Horák, Matějíček; Dresler, Čypas; Urbanec, Adam – Káňa J., Hudeček, Illéš – Toman, Vymazal, Rubner – Jankovský, Zdeněk, Štumpf – Fojtík, Baláž, Ollender

Radoslav Tybor (VIT) (1+1)
Samson Mahbod (VIT) (1+1)
Rostislav Olesz (VIT) (0+1)

Tyč Ovčačíka a odpověď Schleisse se Szturcem

A-tým Poruby mohl ve Vítkovicích rychle prohrávat, když Hynek Kůdela nevyhodnotil dobře situaci za brankou, čímž dostal lehce k puku Rostislava Olesze, jenž zpoza brány našel najíždějícího Rastislava Deje, toho ale vychytal rychle přesunutý porubský brankář. V sedmé minutě naopak mohli jít hosté do vedení, když dostali k dispozici téměř dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku. Jakub Illéš nejprve nebezpečně tečoval v předbrankovém prostoru, blízko vedoucímu gólu byl ale Ctirad Ovčačík, jenž nastřelil z pravého kruhu tyč. Porubští nedali, a tak favorizovaný celek uštědřil svému rivalovi pořádnou lekci z produktivity. První střelu Petera Tršky v desáté minutě sice Hynek Kůdela vyrazil, na dorážku Jana Schleisse z opačné strany si už ale nesáhl – 1:0. A za dvě minuty to bylo už o dva góly, když se z dorážky v brankovišti prosadil Roman Szturc – 2:0.

Káňovo sólo při oslabení a vítkovická převaha vyústila v další tři góly

I do druhé třetiny vstoupili lépe červenobílí, nicméně postupně jim rychle docházely síly, což se brzy projevilo na skóre. Ve 25. minutě ale ještě nebezpečně pálil Jan Hudeček a o tři minuty později nastřelil dokonce Jan Káňa při oslabení v úniku tyč, poté už to byla ale jednoznačná záležitost vítkovické Ridery. Ve 31. minutě ujel porubské obraně Patrik Zdráhal, který mířil nad beton k pravé tyči – 3:0. Za dvě minuty se pak vyražené střely ujal Samson Mahbod, který pohotově navýšil náskok domácích – 4:0. V tu chvíli zaveleli porubští trenéři ke střídání a Hynka Kůdelu nahradil v brankovišti Tadeáš Dvořák, který se už po pár vteřinách vyšvihl parádním zákrokem, když zastavil střelu Jana Schleisse do prázdné branky. Pátému gólu ale stejně nezabránil, v přesilovce si totiž s Porubskými pohrál Radoslav Tybor, jenž zasunul kotouč do odkryté branky – 5:0. V závěru se Vítkovičtí dostali do další šance, Šimon Stránský ale rozezvonil jen tyč.

Ťukes první lajny, premiérová trefa Jankovského a výstavní trefa Romana

Porubu děsil strašák nuly stejně jako před rokem, nakonec se ale porubští příznivci, kteří své borce hnali dopředu neúnavně po celý zápas, přeci jen dočkali. V přesilovce se excelentně sehranou akcí blýskla první lajna, v níž nakonec při přečíslení nahrával Jakub Illéš napravo před branku Janu Hudečkovi, který pokazil Danielu Dolejšovi sny o čistém kontu – 5:1. Za sedm minut slavili Porubští podruhé. Střelu Oldřicha Horáka usměrnil mezi tři tyče Václav Jankovský, který prolomil střelecké trápení – 5:2. Poslední slovo měli ale přeci jen domácí a menší drama se nekonalo. Ondřej Roman si najel do útočného pásma a dělovkou zpoza modré čáry poslal puk přesně pod víko – 6:2.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Je příjemné, že jsme utkání vyhráli. Střídali jsme lepší úseky s těmi mouchami, které nás provázejí po celou přípravu, takže nebudu v euforii, že jsme zápas výsledkově zvládli. V téhle fázi a v této části přípravy jsem spokojený, byly úseky, kdy nám to soupeř nedaroval. Poruba se prezentovala v začátcích první a druhé třetiny sympaticky, hráči, kteří se ve Vítkovicích mají ukázat, hráli dobře a myslím, že takhle by měla jejich hra vypadat.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Dostali jsme školení z rychlé, přímočaré hry. Ukázalo se, že máme ještě hodně nedostatků v obranné činnosti, ale samozřejmě Vítkovice hrají o ligu výše a mají kvalitnější tým. My jsme bojovali, jak se dalo, ale mohli jsme ještě domácí trochu více pokousat, kdybychom proměnili nějaké tyčky, které jsme nastřelili. Myslím si, že kluci ale nepředvedli úplně hrozný výkon, ty chyby ještě musíme odstranit a doufám, že se na to dalo alespoň trochu koukat. Je to ale zkušenost, nicméně klukům se moc vyčítat nedá, protože bojovali a to je základ všeho.