Vítězná série skončila na Lapači, RT TORAX neuspěl na Valašsku počtvrté v sezoně

24.01.2015, Lucie Krampotová, Adam Bagar

Jasným šlágrem sobotního kola druhé ligy byl na východě pikantní souboj čtvrtého Vsetína s druhou Porubou, která za sebou tahala úctyhodnou devítizápasovou vítěznou šňůru. O tu však na slušně zaplněném Lapači přišla. Ačkoli šla brzy do vedení, Valaši rychle převážili pomyslné misky vah na svou stranu a do třetího dějství si nesli pohodlný náskok dvou gólů. Jenže RT TORAX se nevzdával, brzy snížil a v závěru při hře šest na čtyři dokonce sahal po kýženém vyrovnání, toho se ale nedočkal a podruhé v sezoně odjel ze vsetínského ledu s prázdnou. Po těsné porážce navíc klesl v tabulce na čtvrtou příčku, naopak žlutozelení mohli slavit návrat na druhou pozici. Premiérovou trefu v dresu prvního mužstva zapsal mladík Jakub Schwarz.

2. liga - skupina Východ - 35.kolo so 24.1.17:30
4:3(2:2, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Kolařík (Vaněk D., Vrba), 17. Vrba L. (Vaněk D.), 28. Vítek (Kolařík, Vaněk D.), 40. Grebenjuk (Slováček, Ambruz) – 4. Hulva (Vaněk R.), 19. Buček (Seidler, Javín), 51. Schwarz (Zachar, Peslar). Rozhodčí: Fiedler – Blaha, Goňa. Vyloučení: 4:4, navíc Krayzel 10 min. OT + OK (POR). Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1378. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Vrba, Haloda, Grebenjuk, Báchor, Tichý, Hryciow – Vítek, D. Vaněk, Kolařík – Slováček, Hrazdira, Ambruz – Zúbek, Ondráček, Podešva – Kubo, Kuchařík, Kývala – Alexejev.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Buček, Baca, Peslar, Slavík, Javín – Schwarz, Krayzel, Kilnar, Červenka, Seidler, Vrána, Hulva, Zachar, R. Vaněk.

Již pětačtyřicet sekund po zahájení utkání měl domácí gólman plné ruce práce. Kilnar se na modré osvobodil a Petr Hromada byl pro lapení nucen vyjet dál od své svatyně, čímž si ale vysloužil dvouminutový trest za zdržování hry. Druhý pokus už se hostům podařil. Hulva s Vaňkem se ocitli v přečíslení a Hromada čekal Hulvovu nahrávku zpět Vaňkovi. Jakub Hulva místo toho vystřelil a brankář už nebyl schopen zareagovat. Hned od začátku tedy měl valašský celek co dohánět. Hosté se dostali k ještě jedné šanci, poté je ale zastavilo vykázání Davida Zachara na 2+2 minuty.

První chvíle přesilovky příliš nadějně pro Vsetín nevypadaly, ale poté se kotouč dostal k Janu Kolaříkovi, který mu našel cestu mezi betony Tihláře. Vsetínští hráči se více rozbruslili a vytvářeli si šance, což potvrdili druhou brankou. Po rozehrávce na území Poruby zvedl Lukáš Vrba svou střelu od modré a zasadil ji za ostravského gólmana. Ovšem netrvalo dlouho a Porubští dostali šanci ke snížení manka, kterou patřičně využili. Martinu Bučkovi se dostalo nabídky mezi kruhy a tím puk zasadil do sítě. Do šaten se tedy šlo za vyrovnaného stavu 2:2.

Druhou periodu domácí zahájili v útočném pásmu, kde se snažili najít slabinu v obraně hostí. K tomu jim mohla dopomoci další, nutno poznamenat nevyužitá přesilovka. Ani tak se Valaši nevzdávali a v osmadvacáté minutě se jim dostalo kýžené odměny v podobě třetí branky. Ta přišla v podání trojice Vaněk, Kolařík, David Vítek. Dvě minuty nato se i hostům naskytla početní výhoda, kde sice projevili dobrou akci a utáhli Valachy kolem své klece, k vyrovnání však nedošlo.

Následujících deset minut se Porubští zuby nehty snažili dohnat chybějící gól. Ale byl to právě jejich soupeř, který na samém sklonku třetiny předvedl další výstavní branku. Ondřej Slováček si v okolí modré vyměnil touš s Martinem Ambruzem a nastavil jej k dorážce Alexanderu Grebenjukovi, který už neměl problém nastřelit kotouč za porubského gólmana.

Třetí periodu zahájil Grebenjuk svou ránou z pravého kruhu. Tu Tihlář zachytil tělem. Byť jsme zde mohli sledovat několik šancí u obou týmů, byl to hokej laxnější, od předchozích třetin pozbýval dravosti. Proti lehce ukolébanému domácímu týmu si vybruslil David Zachar, jehož střelu vyrazil Petr Hromada betony. Jenže kotouč se odrazil od brusle Jakuba Schwarze, což už ležící brankář zablokovat nedokázal a hosté tím začali dýchat soupeři na záda.

Avšak vyloučení Krayzela, jenž posléze zamířil dokonce do kabin, jim moc do karet nepřihrálo. Přesilovce byl rychle konec a za chvíli se naopak počty proměnily. Filip Ondráček byl vyloučen za vysokou hůl. Pětačtyřicet sekund před závěrečnou sirénou byl gólman hostů odvolán. Poruba se rozhodla pro hru v šesti, kterou zahájila těžkým tlakem na Hromadovu svatyni. V závaru se na zem dostal Kilnar, za což byl vyloučen Grebenjuk a domácí byli donuceni dohrát třetinu v oslabení. I v početní nevýhodě se jim podařilo výsledek ubránit a ze zápasu si tak vynést tři zasloužené body.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Poruba byla velmi těžký soupeř, má spoustu kvalitních hráčů prvoligové úrovně. Pro diváka to byl pěkný hokej, hrálo se nahoru dolů. My jsme se to snažili korigovat, abychom s nimi tak nebláznili, protože soupeř čekal na naše chyby. Tu první jsme udělali a pak se nám podařilo zápas otočit. Ve druhé třetině jsme dali dvě nápravné branky na 4:2. V poslední části už to bylo o tom držet co nejdéle stav 4:2 a z obrany vyrážet do nebezpečných protiútoků. Nakonec se nám to i podařilo ve čtyřech ku šesti ubránit a vyhrát za tři body. Jsme spokojeni a musíme se připravit na další těžká utkání v Hodoníně a Frýdku-Místku. Hrajeme o úplnou špičku, chtěli bychom skončit na druhém místě.“

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): „Myslím, že to byl pro diváka kvalitní hokej, vyrovnaný od první třetiny. My jsme přijeli značně oslabeni z důvodu nemoci. Dostali jsme se do vedení, což jsme na Lapači chtěli, ale po zbytečném vyloučení jsme v oslabení dostali branku na 1:1. Poté jsme ještě srovnali na 2:2, ale rozhodly dvě individuální chyby, Vsetín se dostal do dvoubrankového náskoku. Ve třetí třetině jsme si řekli, že půjdeme do brány, moc jsme se tam netlačili. Dali jsme gól a v závěru pak nevyužili přesilovky. Dopadlo to, jak to dopadlo.“