Visegrádský pohár: Finále se Porubě vzdálilo, do Nitry pojede s dvougólovým mankem

14.11.2019, Gabriela Juříková

Divácky atraktivní utkání odehráli Porubané s Nitrou v rámci semifinále Visegrádského poháru. Střelecky byli domácí borci hodně aktivní, jenže stále v zápase dotahovali jednobranková vedení slovenského účastníka extraligy, který má v kádru několik kanadských hokejistů a v bráně reprezentačního gólmana. Dvakrát bylo skóre zápasu srovnáno, na třetí branku Nitry ale nedokázali Holaňovi svěřenci odpovědět ani ve dvou po sobě jdoucích přesilovkách pět na tři. V poslední minutě základní hrací doby navýšili hokejisté Nitry své vedení na rozdíl dvou branek a do odvety, hrané v úterý 19. listopadu, si tak vytvořili slibnější pozici.

Visegrádský pohár - VS1 čt 14.11.18:00
HK Nitra
2:4(1:2, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 18. Hudeček (Gřeš, Sikora), 30. Slavík (Nejezchleb, Obdržálek) – 15. Koyš (Buček), 20. Scheidl (Rácz), 38. Buček (Kerbashian, Blackwater), 60. Buček (Morrison, Kerbashian). Rozhodčí: Fiala, Cabák – Vengřín, Kořistka. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 757. Střely na branku: 22:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán – Dluhoš, Urbanec, Slavík, Husák, Pastor, Dundáček, Šendera, Rudl – Sikora, Hudeček, Gřeš – Szturc, Obdržálek, Hlinka – Kanko, Zdeněk, Káňa – Nejezchleb, Jáchym, Špaček
HK Nitra: Hanuljak – Mezei, Morrison, Olsen, Rácz, Nemec, Rais Hrušík, Štefanka – Blackwater, Kerbashian, Schleidl – Koyš, Buček, Kollár – Fominykh, Csányi, Šimun – Minárik, Čaládi, Rác

Před utkáním uctila celá ARENA památku zemřelých, převážně středoškoláků, z nehody autobusu u Nitry. V samotném utkání se pak dlouho hrálo bez branek. Po ubráněném oslabení otevřela v patnácté minutě střeleckou listinu gólem Nitra a to z přečíslení. Do odkryté poloviny brány zakončil Patrik Koyš. Porubané na vyrovnání moc času ale nepotřebovali. Po mnoha střelách, kterými častovali Hanuljaka před inkasováním, docílili branky po střele Jana Hudečka, ale do kabin šli přeci jen spokojeněji hosté, když si půl minuty před první přestávkou vzali vedení zpět. K první tyči šikovně a přesně střílel Lane Scheidl.

Gólově vyrovnaná druhá třetina byla z diváckého pohledu podstatně zajímavější než prvních dvacet minut. Oba týmy využily přesilovky, ale v průběhu třetiny měly daleko více šancí, které zaváněly gólem. Ve třicáté minutě dostal zápas využitím početní převahy do druhého vyrovnání Marek Slavík. Střelou na ose hřiště prostřelil vše před sebou a trefil se přesně doprostřed brány. O osm minut později ve stejné herní variantě, tedy v přesilovce, získal vedení již po třetí na stranu Nitry Samuel Buček.

Třetí třetinu výrazně poznamenala častá vyloučení. Jednobrankový rozdíl vířil emoce na obou stranách a v před brankových prostorech tak bylo velmi rušno. Domácí si vypracovávali jednu krásnou šanci za druhou, ale Miroslav Hanuljak, gólman s reprezentačními zkušenostmi, je svými zákroky dostával do iritujících emocí. Ustál spolu s parťáky ve hře i oslabení ve třech. Domácí gólman Frederik Foltán se taktéž blýskl skvělými zákroky a do poslední minuty držel jednobrankové manko. Až půl minuty před koncem třetí třetiny inkasoval podruhé v oslabení po střele Samuela Bučka, který tak dal svému týmu skvělou pozici do úterní odvety na domácím ledě.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Přijel k nám velice kvalitní soupeř ze slovenské extraligy. Nitra má spoustu kvalitních cizinců. Myslím si, že jsme odehráli vyrovnanou partii a dnes rozhodovaly přesilové hry. Měli jsme šanci s výsledkem v závěru utkání něco udělat, jelikož jsme hráli přesilovku pět na tři. Bohužel jsme ji neodehráli dobře a nedostali jsme se k žádné vyložené šanci, což byla škoda. Hráčům nemám co vytknout, byl to velice takticky boj a dobrá zkušenost pro hráče.

Marián Bažány (HK Nitra): Měli jsme dlouhou přestávku, která čítala až šest dní a měli jsme docela tvrdé tréninky. Z našeho pohledu bylo důležité se dostat do zápasového rytmu. Věděli jsme, že jak ten zápas trvá dlouho, tak nám kombinace fungují lépe. Pozitivní bylo, že jsme využili přesilovky. Celkově to byl vyrovnaný zápas. Musím říct, že jsme měli lepší momenty, ale i Poruba byla nebezpečná. Dostala dvakrát přesilovku pět na tři, jenže my jsme je dokázali ubránit a vyhrát.