Šlágr kola na Lapači bavil, Poruba v bitvě o první příčku těsně podlehla nažhavenému Vsetínu

01.11.2014, Lukáš Bajgar

Velkým šlágrem se dalo nazvat utkání 13. kola druhé ligy, v němž hostil domácí Vsetín na solidně zaplněném Lapači do té doby vedoucí HC RT TORAX Poruba 2011. A že se bylo nač dívat potvrzuje nejen samotný průběh zápasu, ale i spousta zajímavých okamžiků na obou stranách. Hosté se dostali rychle do vedení zásluhou Jakuba Peslara, domácí sice Vaňkem srovnali, ale hosty do vedení opět dostal Jan Chaloupka, to vše v první části. Rozhodnutí padlo v prostředním dějství, v němž Vsetín dvěma góly obrátil skóre ve svůj prospěch a už si vedení nenechal vzít. Poruba nakonec podlehla těsně 3:4 a byla sesazena z druholigového trůnu právě celkem z Valašska.

2. liga - skupina Východ - 13.kolo so 1.11.17:30
4:3(1:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. D. Vaněk (Ambruz, Haloda), 28. D. Vaněk (Zúbek, Zuzaník), 30. Ambruz (Zúbek, D. Vaněk), 46. Daněk (Kývala, Štrbík) – 5. Peslar (Hulva), 16. Chaloupka (Zachar, Peslar), 60. Peslar (R. Vaněk, Pavlačka). Rozhodčí: Netopil – Lukš, Novotný. Vyloučení: 5:8, navíc Chaloupka 10 min. OT, Krayzel (oba POR) 10 min. OT + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1362. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Haloda, Zuzaník, Báchor, Tichý, Hryciow, Štědrý – Zúbek, D. Vaněk, Ambruz, Kubo, Kuchařík, Slováček, Kolařík, Štrbík, Daněk, Kývala, Vítek, Hrazdira, Hruška.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Puškár, Vajda, Šindelář, Slavík, Javín, Peslar, Ovšák – Sedlář, Červenka, Buček, Chaloupka, Hulva, Zachar, Vrána, Krayzel, Pavlačka, Vaněk, Kilnar.

Boj o první místo začal aktivněji domácí Vsetín, vůbec první příležitost otevřít skóre měl domácí Hruška, když mohl z bezprostřední blízkosti zužitkovat přihrávky Vítka, ale proti byl skvělý zákrok brankáře Tihláře. Vsetín poté aktivně útočil, ale hráči v zelenožlutém byli až příliš hluboko v útočném pásmu a když Hulvovi povedlo vypíchnout kotouč Ambruzovi, hnal se dopředu Jakub Peslar, obchvatem obkroužil vsetínské bránící hráče a střelou mezi nohy poslal Porubu do vedení. Vsetínští nalezli odpověď v početní výhodě, kapitán Daniel Vaněk dokázal přelstít brankáře Tihláře, jenž vůbec nečekal jeho bleskové zakončení z otočky – 1:1.

Od vyrovnávací branky však vsetínský nápor postupně uvadal a Poruba se začala zabydlovat v útočné třetině, kde si vsetínští obránci mnohdy nevěděli rady. Tlak Ostravanů byl umocněn početní výhodou, kterou hráči Poruby sice nevyužili, ale pár vteřin po jejím skončení už si vzali vedení zpět. Šlo o přečíslení dva na jednoho, kterých měla Poruba první třetině hned několik, ale až v čase 15:37 se po přihrávce Zachara prosadil Jan Chaloupka. Úvodní třetina tedy zcela zaslouženě dopadla lépe pro hosty.

Z kraje prostřední části se zdálo, že Poruba bude pokračovat v nastoleném trendu ze závěru té úvodní, ale tentokrát se Vsetín nenechal zatlačit a postupnými kroky srovnával tempo hry. Vyrovnání se dostavilo opět v přesilové hře, Zuzaník nahodil kotouč od modré čáry, Zúbek kotouč zpracoval a do vyložené pozice jej nabídl Danielu Vaňkovi, jenž druhým přesným zásahem potvrdil zmrtvýchvstání elitní formace Vsetína. V následujících dvou minutách se na ledě děly věci, nejprve Sedlář vybízel ke skórování Rostislava Vaňka, jenže ten narazil na skvěle se přemísťujícího Hromadu, vsetínský brankář zaznamenal velmi důležitý zákrok, neboť zanedlouho Vaněk krásnou přihrávkou do středního pásma našel Zúbka, ten ještě vylepšil pozici pro Martina Ambruze a vsetínský matador krásnou trefou od tyče obrátil skóre ve prospěch Vsetína, to byla další povedená akce elitního útoku, který se probudil v pravý čas

. Vsetínští po vedoucí brance nalezli potřebnou pohodu, ta byla však narušena v závěru druhé třetiny, kdy hosté dostali možnost zahrát si devětadevadesát vteřin ve dvojnásobné početní výhodě. Poruba tlačila a doléhala na vyrovnání, několik nebezpečných pokusů Krayzela či Sedláře však končili v moci brankáře Hromady, právě vsetínský strážce svatyně byl jedním z mnoha faktorů, proč Valaši druhou třetinu vyhráli 2:0, závěrečná pasáž hry tedy slibovala dramatickou zápletku.

Poruba se však místo honby za vyrovnáním dostala do potíží, tři prohřešky proti pravidlům během dvou minut znamenaly dvojnásobnou početní výhodu pro domácí. Zdálo se, že Poruba krušné chvíle přečká, ale opak byl pravdou. V době, kdy už hosté hráli ve čtyřech se kotouče ujal Kývala, nabídl jej najíždějícímu Josefu Daňkovi a ten našel skulinu mezi betony brankáře Tihláře. To bylo přesně to, co Valaši potřebovali, v následujících minutách se prezentovaly velmi zkušeně a Poruba měla problémy se do útočného pásma dostat.

Trpělivý Vsetín mohl navíc své vedení navýšit, Slováček se dokázal prodrat mezi obránci soupeře a ještě si stihl všimnout Hrušky, skvělá přihrávka však druhému jmenovanému sjela z hole a chvíle vzrušení skončily. V 56. Minutě mohl pro hosty vykřesat naději Jakub Peslar, aktivně hrající obránce chtěl využít skrumáže před Hromadou, ale projektil mířen do brány si vsetínský brankář i v závaru našel, skvělou formu Hromada navíc potvrdil hned vzápětí, kdy čelil další nebezpečné střele Peslara a mrštným pohybem překazil i druhou šanci porubského obránce.

Závěrečný tlak hostů přišel až v power play, kterou trenér Smeták započal v čase 58:15, vsetínští byli sevřeni ve svém obranném pásmu, zprvu se jim dařilo odrážet soupeřovy rány, ale v čase 59:18 už se brankové radosti dočkal Jakub Peslar, jenž v předbrankovém prostoru umístil nahození Pavlačky. To už však bylo ze strany Poruby opravdu vše, Vsetín těsně vítězství uhájil a vrací se na první příčku tabulky, která je po dalším díle druholigových bojů velice vyrovnaná, první pětice se totiž tlačí v rozdílu pouhých pěti bodů.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Dnes se mi zápas hodnotí dobře. Porazili jsme Porubu, která po slabším začátku v soutěži začala hrát velmi dobře a dostala se před nás na první místo. Za vítězství jsme nesmírně šťastni. Nerodilo se ale lehce. V první třetině jsme tahali za kratší konec. Měli jsme problémy v obraně, kdy přes nás skvělí útočníci Poruby procházeli jak nůž máslem. Naštěstí jsme prohrávali jen 1:2. Ve druhé třetině jsme začali hrát lépe, pomohla nám branka na 2:2. Po krásné brance Martina Ambruze už jsme se dostali do správné euforie, lidi začali ještě více fandit a nakonec jsme dvě třetiny odehráli velmi dobře týmově. Takovýmto výkonem bychom se chtěli prezentovat i nadále. Čekají nás čtyři zápasy venku, první v Hodoníně, kde to bude těžké, ale chceme odtamtud nějaké body přivézt.

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím, že z naší strany byla první třetina výborná a do druhé jsme také vkročili dobře, bohužel po čtyřech střídáních jsme faulovali, dostali gól na 2:2 a dost jsme v tuhle chvíli přestali hrát. Dostali jsme nešťastný gól na 3:2, celé se to otočilo a druhá třetina byla pro nás víceméně špatná. Samozřejmě potom v závěru rozhodla i přesilovka pět na tři, kterou jsme neproměnili. Tady se to lámalo. V poslední třetině jsme chtěli ještě zápas zvrátit, ale už to tam nějak nešlo. Myslím, že domácí měli i štěstí.