Skvělý start do sezóny, Svačina přispěl třemi body k výhře nad Havířovem

11.09.2019, Gabriela Juříková

Poruba rozehrála sezónu ve velkém stylu. Po první třetině vedla sice jen 1:0, ale po první přestávce vedení navýšila. Havířovu ale také nabídla mnoho početních výhod, které AZet zpočátku nedokázal využít. Ale těsně před koncem druhého dějství hosté už přesilovkový kontaktní gól vstřelili a po druhé výměně stran využili další přesilovku. Od 52. minuty se tedy začalo opět bojovat o plný počet bodů. Trpělivější byli domácí borci a čtyři minuty před koncem třetí třetiny dal Porubě vedení Kanko. Do prázdné brány pak zakončoval Vladimír Svačina a s dvěma asistencemi se stal hlavní hvězdou utkání.

CHANCE LIGA - 1.kolo st 11.9.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
AZ Heimstaden Havířov
4:2(1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Zdeněk (Svačina, Husák), 25. Gřeš (Sikora, Svačina), 56. Kanko (Obdržálek, Dluhoš), 60. Svačina – 40. Chroboček (Matai, Kotala), 52. Rašner (Veselý, Malina). Rozhodčí: Dědek, Cabák – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 5:1. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1025. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán – Slavík, Husák, Dluhoš, Urbanec, Dundáček, Pastor, Rudl – Svačina, Zdeněk, Sikora – Jáchym, Nejezchleb, Obdržálek – Gřeš, Hudeček, Toman – Kanko, Káňa, Ďurač.
AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Chroboček, Matai, Rašner, Kachyňa, Malina, L. Rutar – Kotala, Seman, Pawliczek – Bednář, Veselý, Bambula – Fridrich, Cihlář, Žiak – Maruna, Pořízek, Dvořák.

Po přečkaném oslabení se domácí dlouhými nahrávkami dostali ze své třetiny před branku Havířova. Jmenovitě Jiří Zdeněk, který si puk ještě před střelou zpracoval bruslí a zakončil k levé Stezkově tyči. Spolupráci s Husákem a Svačinou přetavil kapitán Poruby v první branku sezóny. Havířovští byli několikrát kousek od vyrovnání, ale střely Kotaly, Mataie či Cihláře Foltán vykryl nebo přerušil hru.

V druhé třetině začala Poruba pěkně od podlahy. Vypracovala si několik slibných šancí, které daly vyniknout gólmanskému umu Aleše Stezky. Rána od modré z hole Husáka prověřila odolnost brankářské masky. Při vyloučení Rutara padla druhá porubská branka. Přesilovku ukončil po půl minutě Tomáš Gřeš. Puk propadl Stezkovi pod lapačkou a pak jen sledoval radost soupeře. Velkou možnost vstřelení kontaktní branky dostal AZet ve dvou přesilovkách, ale přestože měl tlak do brány Foltána, puk se modrobílým nepodařilo mezi tři tyče dostat. Až střela od modré, tečována hráči před porubským gólmanem, skončila za jeho zády. Hrála se poslední minuta druhého dějství, když na 2:1 snížil v početní výhodě David Chroboček. Největší drama přišlo v posledních dvaceti vteřinách, kdy se RT TORAX dostal opět do oslabení a do prázdné brány mohl skórovat Kotala. Hokejku mu ovšem zablokoval Ďurač, takže si jednobrankové vedení Poruba udržela.

Aktivita Havířovských pokračovala i po přesilovce. Foltán likvidoval dorážky Semana a v průběhu první poloviny třetí třetiny si navýšil procenta úspěšnosti. Stezka díky zlepšené obraně měl práce o mnoho méně než v předešlých dvacetiminutovkách. Pátá nabídnutá přesilovka pro AZet byla proměněna. Veselý se zkusil probojovat až do brány a zakončil těsně před Foltánem, ale až následující akce byla ukončena pukem v síti. Od modré vypálil Alex Rašner a puk letící nad ledem nezachytily ani Foltánovy betony. Válka o plný počet bodů začínala od nuly. Tu ukončil v 56. minutě Petr Kanko, když střelu Obdržálka doklepával s důrazem a drzostí do Stezkovy brány. Havířov v závěru třetiny sáhl ke hře bez brankáře a vteřinu před koncem základní hrací doby přešel kotouč brankovou čáru. Od modré čáry střílel Vladimír Svačina a k dvěma asistencím přidal gól, kterým stanovil konečný výsledek 4:2.

Ohlasy k utkání

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): První zápas, derby, vynikající kulisa. Ze začátku jsme byli lepším týmem, ve druhé třetině se ale hra vyrovnala a my jsme svou nedisciplinovaností a spoustou vyloučení dostali soupeře do hry. V těchto momentech nás hodně podržel gólman. A i když potom Havířov vyrovnal na 2:2, nevzdali jsme se a hráli jsme jako jeden chlap až do konce. Za to jsme také byli odměněni třetím gólem. Po zápase tedy určitě cítíme spokojenost a já věřím, že až se kluci dostanou do zápasového rytmu, tak ty výkony budou ještě lepší.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Hned po prvním kole budu trošku kritický. Tento zápas jsme moc dobře neodehráli. Vypadalo to, že si někteří hráči mysleli, že ještě probíhá příprava. Hlavně u starších hráčů mi dnes chyběl větší drive, nasazení a hlad po gólech. Pokud chceme hrát dobře a sbírat body, musíme se toho do příště vyvarovat. Je třeba se tedy zvednout a odrazit se k lepším výkonům.×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Dynamo Pardubice B
HC RT TORAX Poruba 2011