Semifinálové prokletí trvá, RT TORAX utrpěl tvrdý direkt a sezona pro něj končí

19.03.2015, René Chyla

Poruba mohla po smazání dvou vsetínských mečbolů famózně otočit semifinálovou sérii a slavit postup. Opak se ale stal pravdou. Vsetín na ledě dominoval od prvních minut a RT TORAX tak po drtivé porážce 0:6 opět končí těsně před branami finále. Z postupu se tak zaslouženě radují Valaši, kteří vyzvou Zubry z Přerova. Adam Vrba sice opět předvedl mezi třemi tyčemi neskutečné zákroky, to ale Porubě nebylo nic platné, jelikož zbytek týmu na ledě zcela vyhořel. Domácí mužstvo se tak se sezonou loučí a všem fanouškům a partnerům děkuje za podporu v uplynulém ročníku 2014/2015.

2. liga - skupina Východ - SF5 čt 19.3.18:00
0:6(0:1, 0:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Kolařík (Hryciow), 28. Ondráček, 35. Slováček (Nedbálek), 40. Ondráček (Hruška, Tesařík), 44. Hrazdira (Slováček, Báchor), 50. Tesařík (Kolařík). Rozhodčí: Přikryl, Trombík – Adamec, Poruba. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 417. Průběh utkání: 0:6. Konečný stav série: 2:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Vrba (44. Gleich) – Buček, Javín, Vajda, Ovšák, Slavík, Puškár – Vaněk R., Krayzel, Sedlář – Chaloupka, Zachar, Kilnar – Červenka, Pavlačka, Hulva – Vrána.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba L., Haloda, Grebenjuk, Báchor, Tichý – Zúbek, Vaněk D., Kolařík, Ambruz, Hrazdíra, Slováček, Kubo, Ondráček, Podešva, Vítek, Daněk, Hruška.

Jak se dalo očekávat, úvod utkání byl z obou stran velice opatrný. Žádný z týmů nechtěl jako první inkasovat a dostat tak soupeře na koně. První nebezpečnou akci si vypracovali hosté, když v šesté minutě při přečíslení přihrával David Hrazdira Martinu Ambruzovi, Marek Slavík ale tuto nahrávku skvěle vystihl a celou vsetínskou akci tak rozmetal na prach. Na druhé straně pak mohl otevřít skóre Adam Červenka, s jeho pokusem pod horní tyčku si ale Petr Hromada poradil. Obrovskou šanci pak spálil Daniel Vaněk, jenž se v oslabení ocitl sám před Adamem Vrbou, ten jej však dokázal vychytat.

V desáté minutě se zjevil před vsetínským gólmanem Lukáš Vrána, který se jej pokusil zaskočit bekhendem, valašský brankář s extraligovými zkušenostmi ale kotouč za svá záda nepropustil. O tři minuty později vypálil od modré Jan Kolařík, jemuž se podařilo propálit Adama Vrbu mezi betony – 0:1. V přesilovce pak mohl srovnat Milan Ovšák, z pravého kruhu však trefil pouze gólmanovu výstroj. Chvíli nato zkoušel tečovat před Hromadou Aleš Kilnar, ale ani ten na vsetínského strážce svatyně nevyzrál.

Na začátku prostřední periody dohrával RT TORAX svou přesilovku, při níž zahrozil zejména Adam Červenka z levého kruhu, Petr Hromada ale držel těsný jednobrankový náskok i nadále. Do obrovské příležitosti se dostal David Zachar, ten ale místo střely zvolil ještě pár kroků kupředu a nakonec přes výbornou obranu nedokázal vůbec vystřelit. V následné početní výhodě byl blízko vyrovnání znovu Aleš Kilnar, jeho tečovaná střela ale minula levou tyčku vsetínské branky jen o centimetry. Další střela z hole Davida Zachara od modré trefila Petra Hromadu jen do masky. Martin Buček následně napálil puk jen do Filipa Ondráčka, který se dokázal rychle zorientoval, vyrazit do útoku a přesnou střelou k pravé tyči poslal hosty do dvoubrankového trháku – 0:2.

V oslabení se pak před vsetínského brankáře dokázal prosmýknout Luděk Krayzel, ten se ale nakonec ke střele vůbec nedostal a domácí publikum stále čekalo na první branku domácího výběru. Necelých šest minut před druhou přestávkou ale žlutozelení slavili znovu. Do kotouče se opřel Ondřej Slováček, který propálil Adama Vrbu nad beton – 0:3. Snižovat mohl po chvíli David Zachar, ani ten ale z bezprostřední blízkosti nedokázal překonat dnes skvěle chytajícího Petra Hromadu. Padesát vteřin před druhou přestávkou udeřil Valašský hokejový klub znovu. Adam Vrba sice zlikvidoval několik dorážek Vsetínských, na tu poslední však byl již krátký a Filip Ondráček přidal svou druhou branku v utkání – 0:4.

Vsetín ale stále neměl dost. Ve čtvrté minutě poslední třetiny se prodral domácí rozkládající se obranou David Hrazdira, který bekhendem uštědřil Porubským „bůra“ – 0:5. Pátá branka se stala osudnou pro Adama Vrbu, jenž zabránil výbornými zákroky dalším několika gólům a přenechal místo svému kolegovi. Porubská obrana dále jakoby neexistovala a na druhé straně zase vynikal bezchybný Petr Hromada podporovaný skvěle sehranou vsetínskou defenzívou. Čestný úspěch domácích mohl zaznamenat Aleš Kilnar, jeho dorážku si ale vsetínský brankář pohlídal.

Valaši na ledě dále dominovali a v další přesilovce Michal Gleich lovil znovu kotouč ze své sítě. Střela Radima Tesaříka se otřela o některého z porubských obránců a černý nesmysl si našel cestu až za brankovou čáru – 0:6. Tři minuty před koncem zazvonila za porubským gólmanem ještě branková konstrukce, jelikož Josef Daněk trefil tyč z prostoru mezi kruhy. Poté se ocitl před brankou ještě Daniel Vaněk, ten ale z bezprostřední blízkosti nastřelil pouze Gleichův beton. Valašský hokejový klub po nejvyšší výhře na ledě ostravské Poruby zpečetil svůj postup do vysněného finále, kde vyzve Zubry z Přerova.

Kluby HC RT TORAX Poruba a HC RT TORAX Poruba 2011 děkují všem fanouškům a partnerům za podporu v ligovém ročníku 2014/2015.

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Z naší strany to nebylo dobré utkání. Chtěli jsme dobře začít, ale dostali jsme brzkou branku, což na nás dolehlo a byli jsme v křeči. Kluky jsme po první třetině motivovali, ale neplnili vůbec to, co jsme po nich chtěli. Nechodili na rozdíl od předchozích střetnutí před branku, hráli po rozích a komplikovaně. Před naší brankou jsme nechávali až moc prostoru, čehož Vsetín důrazem využil. Pak už se to těžko otáčelo. Poslední třetina už byla jedna velká křeč. Mysleli jsme si možná, že jsme nahoře, ale nepotvrdili jsme to na ledě a tahali za kratší konec provazu. Vsetín zaslouženě vyhrál, gratuluji mu k postupu. Klukům ale za sérii nemůžeme nic vytknout, dostali jsme se perfektními výkony ze stavu 0:2 na 2:2, ale páté utkání nám nevyšlo. Je to pro nás velké zklamání, chtěli jsme hrát finále, které nám už loni uteklo.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Jsme šťastní, protože sérii jsme měli dobře rozehranou, ale Poruba je natolik silný mančaft, že srovnala a spravedlivě rozhodlo až páté utkání. Věřili jsme v to, že tady odehrajeme minimálně vyrovnaný, dobrý zápas a budeme hrát výborně dozadu. Začátek byl opatrný, ale rozhodující byl asi první gól. Po druhé brance jsme to už měli velmi dobře rozehrané a na Porubě byla znát nervozita a frustrace. Domácí chtěli obrat dokonat, což by bylo fantastické, ale my jsme celou sezonu tři zápasy za sebou neprohráli. Nakonec nám to tam napadalo a dohráli jsme v obrovské euforii. Jsem rád, že se domácí hráči nesnížili k nějakým záludným faulům. Myslím si, že fanoušci viděli v sérii velmi dobré druholigové hokeje. Chtěl bych jim poděkovat za to, že znovu přijeli ve velkém počtu, celou dobu nás povzbuzovali a vytvořili nám opět domácí prostředí.