Sareza v Olomouci ani jednou neskórovala

22.10.2005, Vladimír Pašek, Martin Gahler

Sareza v sobotním duelu proti Olomouci nedokázala navázat na těsné vítězství, které uhajila v posledním kole s Chomutovem. Ostrava se na ledě Kohoutů trápila a ani jednou nedokázala odpovědět na inkasované branky. Za Olomouc se už v první třetině trefil finský obránce Varakas, ve druhé části přidal gól Bouz a ve třetí dvacetiminutovce celkové skóre uzavřel Šafařík a bod si připsal i bývalý kadaňský útočník Kreuzman.

- 15.kolo so 22.10.17:00
HC Olomouc
4:0(1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 12. Varakas, 33. Bouz, 50. Šafařík, 58. Kreuzmann.
Rozhodčí: Chlaň - R. Prchal, P. Prchal. Vyloučení: 8:9, navíc Šafařík 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Oslabení: 1:0. Diváci: 800.
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Šafařík, Varakas, Světlík, Bartoň, Faltýnek - Smejkal, Ministr, Bouz - Metlička, Najdek, Kreuzman - Hebar, Hradecký, Frieb - Šimo, Žajgla, Slaninák.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Štefanka, Brincko, Holík, Ovšák, Vnenk, Kramný - Janeček, Mleko, Květoň - Heřman, Boháč, Polák - Polášek, Badžo, Baranyk - Gelačák
V 15.kole I.hokejové ligy zavítala na olomoucký led marodkou sužovaná Sareza. Roli mírného favorita, do které ji pasovalo lepší umístění v tabulce, však nesplnila. Skvěle naladěná Olomouc předčila ostravské ve všech herních činnostech, s přehledem fungující obrana Mory i produktivita v útoku stanovily výsledek utkání, který zaslouženě vyznívá pro domácí. Mora se rychleji dostala z poměrně opatrného začátku utkání, svou narůstající herní převahu ale zúročila v prvním dějství pouze jedinou brankou. Sareza ve 2.třetině sice vyrovnala hru, zlepšila bruslení a zvýšila důraz, branka však padla do její sítě, když Mora pokračovala v bezchybném výkonu. Závěrečné dějství se už odehrávalo zcela v režii domácích, kteří přidali ještě dvě branky, z toho jednu ve vlastním oslabení. Tři důležité body tak zůstávají, zcela po zásluze, v Olomouci, tak jako oslava druhého shot-outu brankáře Žigárdyho.

Oboustranně opatrný, možná až zakřiknutý začátek utkání oživil až ve 2.minutě olomoucký gólman Žigárdy, který podrazil projíždějícího útočníka hostí a nabídl tak Sareze možnost přesilové hry. V ní ale rozehrávku mezi ostravskými beky vystihnul Ministr, vyrazil do samostatného nájezdu, který mu však na poslední chvíli zmařil Mleko nedovoleným zákrokem. Olomouckého forvarda zasáhnul nepěkně holí do obličeje, výsledkem byly vyhnuté zuby a Ministr se již v zápase neobjevil. Hra ve čtyřech přinesla možnost dvojice Najdek-Kříž, ovšem prvně jmenovaný přehnal důraz v dohrání osobního souboje a hlavní sudí poslal na chvíli Moru do třech. Sareza však tohoto momentu nevyužila a tak se v 5.minutě otevřela šance pro olomouckého Bouze, který ale trefil ostravského gólmana Čecha pouze do prsou. V 7. minutě se samostatným průnikem blýskl Hebar, jeho pokus ještě dorážel obránce Faltýnek, ale Čech byl na svém místě. Olomoucký bek však při návratu na střídačku srazil pronikajícího Janečka a opět oslabil olomoucké. Sareza se v přesilovce snažila kombinačně přejít modrou čáru, ovšem Mora bránila s přehledem a Žigárdy tak musel zasahovat až proti střele Poláka v samotném závěru přesilovky. Hra se přesunula před Čecha. V 10.minutě si před něj najel ze druhé vlny Kříž a bekhendem rozezvonil levou tyč branky. O minutu později ostře vypálil z jízdy Hebar a Čech se štěstím vytěsnil kotouč ramenem. Hned po vhazování trefil Čecha do stejného místa tvrdou bombou Kříž a ostravská obrana se dostala pod tlak, ze kterého vyplynul faul hostujícího Poláška. V přesilovce se, při olomouckém zámku, skvěle zorientoval Metličky, který si všimnul ze druhé vlny najíždějícího Varakase. Finský útočník nedal přemísťujícímu se Čechovi žádnou šanci 1-0. Gól odstartoval útočnou aktivitu Olomouce, Čech musel čelit nepříjemným střelám Smejkala a Bartoně. Sareza se do olomouckého obranného pásma dostala až v 17.minutě, střely Poláška a Baranyka však Žigárdy bez problémů zlikvidoval. Poradil si i s pokusem Brincka, který samostatně pronikal z levého křídla. Ze strany Sarezy však šlo o ojedinělé výpady, hlavní děj se odehrával před ostravským gólmanem, který ustál pokusy Najdka i Kreuzmana a tak se do sirény skóre neměnilo.

Vzrušení v úvodu 2.dějství přinesla hned 2.minuta, po Najdkově ráně předvedl úspěšný zákrok Čech, dojíždějící Smejkal však nedokázal poskakující kotouč zasunout pod ležícím ostravským gólmanem. O minutu později podrazil ve vlastním obranném pásmu Badža Světlík a hosté měli možnost napravit svůj dosavadní nevýrazný výkon. Ostravský Květoň však po půlminutce poslal nedovoleně na led jednoho z olomouckých beků a síly se vyrovnaly. Děj se ale odehrával v nejbližším okolí středového kruhu, oba týmy čekaly na své provinilce. Ve 27.minutě se do dobré příležitosti dostal Baranyk, Varakas mu však obětavým skokem zabránil ve střele i možné rozehrávce. Poté dostali hosté další možnost početní výhody, pronikajícího Květoně podrazil Najdek. Sareza ovšem v přesilovce předvedla pouze chytrou, ale nepřesnou teč Heřmana a zejména opět nedovolený zákrok, kterým Vnenk poslal ostravské do čtyř. Zkrácená přesilovka poté příliš nesedla ani Olomouci a Sareza se ubránila bez nějakého zvláštního vypětí. Úder ze strany Mory tak přišel v čase 32:03, kdy Smejkal vyzval přihrávkou zpoza brány ke skórování Bouze a ten zamířil neomylně mezi Čechovy betony 2-0. Sareza se po obdržené brance snažila usadit v olomouckém opbranném pásmu, zvýšeným důrazem si ovšem přivodila další pohromu v podobě faulu, když Brincko zvedl ruce do obličeje Metličky. V přesilovce Mora sice Sarezu zamknula, ale jediná střela Bouze neznamenala pro ostravskou branku ohrožení. Poté si čároví rozhodčí všimnul šesti olomouckých hráčů na ledě, přesně v momentu, kdy hostující Ovšák seknul domácího hráče a na tresnou lavici tak hlavní sudí musel poslat současně po jednom hráči z každého týmu. Poslední dvě minuty třetiny se už nesly ve znamení očekávání přestávky.

Jako první se do statistik střeleckých pokusů zapsal olomoucký kapitán Šafařík, který už v 16 vteřině 3.třetiny tvrdě vypálil od modré. Na opačné straně jej následoval Brincko, jehož příklep znamenal pro Žigárdyho veliké starosti. Sareza se poté nastěhovala do pásma Mory, olomoučtí však přistupovali k jednotlivým hráčům Ostravy nanejvýš zodpovědně a nepřipustili možnost finální přihrávky. I tak ale Květoň vyprovokoval svým dobrým pohybem Šafaříka ke krosčeku a Sareza šla opět do přesilovky. V ní své vizitky poslali Žigárdymu Kramný, Gelačák a Květoň, olomoucký gólman však zachoval při všech pokusech chladnou hlavu. Ve 47.minutě se do slibné šance prodral Polák, jeho pokus však zmařil obětavým pádem Varakas. Přehnaná snaha Sarezy však vyústila v další faul Heřmana. A Mora trestala. Přesilovku proměnila ve čtvrtý gól, když zpoza brány našel Smejkal najíždějícího Šafaříka, který ranou z první propálil bezmocného Čecha 3-0. O minutu později vydechli olomoučtí fandové po průniku Slanináka, který nadvakrát nechal pouze vyniknout Čechovu obratnost. Nepříjemným forčekingem znemožňovala Mora svému soupeři rozehrávku, navíc v 53.minutě musel za podražení na trestnou ostravský Badžo. Hned po vhazování, které se odehrálo v olomouckém obranném pásmu, se pokoušel olomoucký gólman Štefan Žigárdy vymodlit dvě trestné minuty pro Filipa Mleka. Mleko objížděl gólmana, když Žigárdy posunul svůj beton do dráhy Mlekovi a následně spadl, ale rozhodčí správně nechal hru pokračovat. Situaci, i díky reakci publika, nezvládl olomoucký Šafařík, který Mleka několikrát brutálně krosčekoval. Jeho těžký zkrat ocenil rozhodčí trestem na pět minut a do konce utkání. Pohlednou akci Ostravy předvedl v dlouhé přesilovce Květoň, ale skóre se měnilo na druhé straně. Rozehrávku mezi obránci hostí vystihli Bartoň s Najdkem a vyslali na zteč Kreuzmana, ten přesprintoval celé kluziště a nekompromisní ranou ustanovil skóre zápasu 4-0. To zůstalo neměnné i po střele ostravského Poláka, kterého famózním semaforem vychytal Žigárdy a podtrhnul tak nejen vítězství Olomouce, ale i svůj další vynikající výkon a v pořadí na domácím ledě už druhý shot-out.

Josef Halouzka (trenér HC Sareza Ostrava): “Z naší strany to bylo spíš trápení, máme opravdu velkou marodku, to ale nesnižuje výkon soupeře, Olomouc dnes hrála velice dobře, potrestala všechny naše chyby, trápili jsme se v koncovce, problém nám dělal led, ale ten byl pro všechny stejný. Ve druhé třetině jsme chtěli jít víc dopředu, víc napadat, hráči ale bohužel neplnili tyhle příkazy. Jsme po těžkém zápase v Chomutově a mě osobně dnes připadalo, že nám došly síly. Neprohráli jsme však tím, že by jsme na to neměli, soupeř nás prostě dokázal zavřít, atakovat. Hráči Olomouce hráli výborně od zadu, kolem mantinelů, hráli jednoduše a my jsme si s tím nevěděli rady, nebyli jsme schopni vyhrát ani buly. Těžko jsme pak mohli jít nějak do tlaku, navíc jsme vůbec nestříleli. Myslím, že výsledek odpovídá průběhu utkání.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Do utkání jsme nastupovali s obavou, dnes totiž Sareza odstartovala šňůru zápasů, v nichž nás čekají silní soupeři, body jsme prostě potřebovali a hráči k tomu tak přistoupili. Celý zápas, vyjma přesilovek Sarezy, kdy se jí podařilo nás zamknout, jsme byli pořád o krůček lepší, a výsledek zápasu tomu odpovídá. Utkání jsme odehráli na čtyři pětky, po odchodu Ministra jsme na postu centra prvního útoku střídali tři hráče. Hrajeme dost náročný hokej, nahazujeme puky do soupeřova obranného pásma, musíme hodně bruslit a podstupovat hodně osobních soubojů, tak je pro nás hra na čtyři pětky výhodou. V závěru už jsme hráli ale pouze na tři, výsledek utkání však byl již rozhodnutý. Hráče chci pochválit za přístup k utkání i plnění veškerých pokynů. Z naší strany šlo o velice slušný zápas.“