Sareza 50 minut sahala po všech bodech, nakonec byla ráda za jediný!

20.10.2007, Vladimír Pašek, Michal Jágr

Do utkání mezi Olomoucí a Ostravou vstoupili lépe hosté, kteří si hned v úvodu zajistili dvoubrankové vedení. Po druhé třetině vedli dokonce o tři branky. Domácí ale během dvou minut vyrovnali zápas tak dospěl do prodloužení. V něm byl dokonán olomoucký obrat. Zápas nakonec rozhodl nejzkušenější domácí hráč Milan Ministr. Rozpačitý výkon podal mladý rozhodčí Hribík.

- 14.kolo so 20.10.19:00
HC Olomouc
4:3p(0:2, 0:1, 3:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 51. Ministr (Bouz, Smejkal), 51. Zbořil (Čuřík), 53. Čuřík (Zbořil), 61. Ministr (Kříž) - 8. Gelačák (Sochorek, Červenka), 19. Glas (Sochorek), 35. Boháč (Tesařík, Holík). Rozhodčí: Hribik - Čížek, Prchal. Vyloučení: 10:10, navíc Šebesta (SAR) 10 OT. Využití: 2:1. Diváci: 800. Střely na branku: 35:23. Průběh utkání: 0:3, 4:3.
HC Olomouc: Žigárdy - Knebl, Ministr, Smejkal, Bouz, Brančík, Rak, Paška, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Janáček, Zapletal, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla
HC Sareza Ostrava: Masný - Ovšák, Palík, Rimmel, Vnenk, Tesařík, Holík - Šebesta, Boháč, Hubáček - Sikora, Najdek, Řípa - Gelačák, Sochorek, Červenka - Novák, Grygar, Glas

Padesát minut to na olomouckém zimním stadionu vypadalo, že Olomoučtí budou pouze marně dobývat porubskou neochvějnou hráz. Pověst nejlepší defenzívy potvrzovala Sareza od samého začátku, neprostupná a velmi těsná obrana jí navíc dala v prvním dějství dvakrát křídla dovézt do gólového konce rychlý výpad. Ze stejné situace, zrychlení a obrácení hry ve středním pásmu, vytěžila i třetí trefu. To už bylo ve druhém dějství, kdy domácí pomalu propadali bezmoci. V posledním dějství ale Mora nastartovala dokonalý stroj, během dvou minut srovnala skóre a dokonalý obrat dotáhla do konce v prodloužení.

Mora se snažila začít tradičním náporem, což se jí dařilo, Sareza ale dokázala, že hra zezadu jí svědčí a čekala na pootevřená vrátka v olomoucké obraně. Vyčkávací taktika Ostravanům vyšla, v 8.minutě zahrozil nejdříve svým průnikem Řípa, následně se olomoucká obrana rozestoupila, což dalo prostor Sochorovi, aby řádně zamotal hlavu Žigárdymu. K odraženému kotouči měl nejblíže Libor Gelačák, který už jen splnil velmi pohodlnou úlohu střelce. 0:1. Poté se hra přestěhovala do středního pásma, tam se také odehrál jeden z nejvýraznějších momentů, kdy Bartoň poslal klasickým stromem k ledu Šebestu. Ten velmi rozezlen sliboval gestem odvetu, sudí ovšem zůstal ledově klidný. Na ledě se ale přiostřilo, což bylo možná na závadu kombinacím. Ty nevycházely ani jednomu týmu. Hlouběji do pásma soupeře se ale přeci jen dostávali domácí, finální střela či přihrávka však díky velmi těsné obraně Sarezy nebyla možná. Hosté nabídli olomouckým v 16.minutě devatenáct vteřin ve dvojnásobné početní převaze, dvakrát si vystřelil Kříž od modré, Masný ale zůstal klidný. Největší šance Olomouce se paradoxně proměnila v druhý moment, kdy se Sareze vyplatilo číhat na chybu soupeře. Bouz dokázal vytvořit před Masným takový závar, že k dorážce strhnul i své beky, nešťastně odraženého kotouče se ale chopil Sochorek a po sprintu přes celé kluziště nabídl tutovku najíždějícímu Radovanu Glasovi 0:2. Mora tak odcházela do šatny s gólem, který navíc padnul v klasické situaci nedáš – dostaneš.

Ve znamení spálených šancí byl pro Sarezu úvod druhého dějství, nejdříve předvedli synchronizovaný promach Boháč se Šebestou, každý ve své velké šanci. Vzápětí hrála Sareza přesilovku a sólo promach zbyl na Sochora. Začala se opět ozývat ohraná píseň z prvního dějství. Olomoučtí se přes nespornou snahu trápili. Jejich přihrávky zřídkakdy našly adresáta, kotouče uskakovaly mnohdy až s podivnou pravidelností na hole hostí. Ostravané se ale nikam překotně nehnali, čekali spíše opět na chybu soupeře. Obě mužstva si také vyzkoušela několik přesilovek, nikomu ale nebylo dáno vstřelit branku. To platilo až do 35.minuty, Mora přežila třináctivteřinové dvojnásobné oslabení a v momentě, kdy si mohla ve čtyřech vydechnout a navíc sledovat vyhozený kotouč do středního pásma, přišel ke slovu přehled Tesaříka, který si všimnul bleskurychlé obrátky Daniela Boháče u mantinelu, který po třech krocích vypálil z pravého křídla pod Žigárdyho vyrážečku 0:3. Mora mohla snížit vzápětí, ale Bouzovu ránu reflexivně vytáhnul Masný. Před jeho brankou také došlo poté k šarvátce, kterou sudí Hribík trestal na obou stranách. Nejhůře rozhodnutí sudího nesl Šebesta, který měl potřebu se neustále na něco emotivně vyptávat a tak si odnesl desetiminutový trest.

V poslední třetině byl velmi výraznou postavou sudí Hribík. Jeho posuzování zákroků absolutně nekorespondovalo s metrem, který nasadil v úvodu střetnutí. Na obou stranách se tak neustále hrálo v oslabení či početní výhodě. Sareza ovšem v klidu sledovala ubíhající čas a ve svých přesilovkách se nikam nehnala. To olomoučtí si byli vědomi, že s narůstajícím časem klesají jejich šance. A tak se své příležitosti chopili v 51.minutě při vyloučení Holíka. Nádhernou akci, při níž si Ministr s Bouzem dvakrát vyměnili kotouč úhlopříčně přes celé pásmo Sarezy, dotáhl snadnou trefou do prázdné brány právě Milan Ministr. 1:3. Po půlminutě se zmocnil kotouče Tomáš Zbořil, nastartoval do samostatného úniku a jeho závěr vyšperkoval přesnou trefou pod víko 2:3. Olomoučtí neuvěřitelně ožili, diváci je tlačili dopředu, což vystřelilo Jakuba Čuříka po dvou minutkách před Masného bránu a olomoucký rekonvalescent předvedl milimetrovou přesnost při vymetání pavučin 3:3. Jakýkoliv další nápor Mory už nepřicházel v úvahu, sudí Hribík si nechal utéct emotivní zápas daleko před sebe a začal jej dohánět nesmyslnými výroky. Což ovšem byla voda na mlýn rozžhavených fanoušků, mezi nimiž se našli tací, kteří neovládli emoce a vhodili na led předměty. Ochranka na stadionu si s nimi poradila, na led ale musela rolba a rozjetá Mora vychladla. Do tempa se dostala až před poslední sirénou, ovšem času již bylo málo. Do prodloužení šla Sareza ovšem oslabená, což olomouckým střelcům náramně svědčilo. Kříž vypálil od modré čáry, jeho pumelice se odrazila od zadního mantinelu před bránu a Milan Ministr dokonal olomoucký obrat 4:3.

Jan Vavrečka (HC Sareza Ostrava): „Zápas jsme začali lépe, ne, že bychom se jeho průběhem uspokojili, Olomouc měla nesmírnou snahu a dala tři velice rychlé góly. Otočila průběh utkání během dvou minut. Takže po průběhu utkání musím říct, že jsme spokojeni, bod z Olomouce je velmi cenný. Škoda přerušení ve 3. třetině, ve 2. přestávce jsem sudímu Hribíkovi v dobrém říkal, že poměrně dramaticky změnil metr na různé zákroky a že si zadělává na problém.

Petr Fiala (asistent trenéra HC Olomouc): “Sareza odehrála lépe padesát minut. Dnes se ukázalo, jaký sport může být. Nám stačilo na dva body přehrát Ostravu v deseti minutách. Kdyby nás asi hodnotil rozhodčí třeba jako v boxu, asi bychom prohráli na body. Hokej je ale o něčem jiném. Nastartovala nás přesilovka, ta byla výborně sehraná, potom už jsme dostali Ostravu pod tlak. Nechci říct, že ty dva body jsou zasloužené, jsou prostě vybojované. Sudí Hribík už měl u nás jedno nepovedené utkání. Kazil ale hokej na obě strany, říkají o něm, že je mladý a perspektivní, tak mu ještě dejme šanci a uvidíme. Měl asi smůlu, že zrovna u nás se mu nepovedly dva zápasy.“