Rozjezd pomalý, nakonec to byla jízda vítězná, dorostenci uspěli na ledě Brumova-Bylnice

28.10.2018, Gabriela Juříková

Nadstavba „S“! Skupina, ve které Poruba chce od neděle 28. října sbírat body a v celkem 28 utkáních bojovat o jediné postupové místo. Týmy EHC LIONS, Uherské Hradiště, Kroměříž, Znojmo, Brumov-Bylnice, Frýdek-Místek a Vítkovice „B“ spolu s Porubou začínají s čistým štítem, žádný přesun bodů z první části soutěže. V prvním utkání hraném v Brumově-Bylnici si HC RT TORAX Poruba vedl skvěle. První dvě porubská vedení domácí sice dokázali smazat, od druhé třetiny už ale jejich specifickému kluzišti vládly červené dresy. K výhře 6:2 přispěl hattrickem Václav Boguaj, Jakub Ślusarczyk slavil góly dva.

Regionální liga dorostu - 1.kolo ne 28.10.10:15
HC Brumov - Bylnice
2:6(2:2, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 12. Janíček (Macháč, Fojtík), 15. Janáček – 7. Boguaj (Krčmarský, Pasek), 15. Ślusarczyk (Križ), 34. Boguaj (Elbl), 44. Ślusarczyk (Križ), 50. Boguaj (Krčmarský), 57. Sienkiewicz (Pasek). Rozhodčí: Vaněk – Šimoník, Zvoníček. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 14:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:6.
HC Brumov - Bylnice: Žižka – Smolík, Bodlák, Fojtík, Mudrák, Strnka, Ročák – Urban, Slovák, Obadal, Šánek, Janíček, Sopek, Janáček, Struhař, Macháč, Zvoníček
HC RT TORAX Poruba: Hurčík – Gelnar, Križ, Macias Ka., Michalčík, Elbl, Pasek, Borkovec – Kovalčík, Halata, Chovanec – Ślusarczyk, Stibor, Sienkiewicz, Macias Kr., Krčmarský, Boguaj

Václav Boguaj (POR) (3+0)
Jakub Ślusarczyk (POR) (2+0)
Josef Pasek (POR) (0+2)

Dvě využité přesilovky, Porubští dvakrát ztratili vedení

Domácí dostali už ve 4. minutě šanci početní výhody, když Porubští špatně střídali. Martin Janíček po vyhraném buly střílel z brankové čáry a střelu od rohu si i sám dojel na dorážku. Kotouč se otřel o levou tyč a Hurčík kotouč vytěsnil mimo bránu svým levým ramenem. Brumovští se ale o přesilovku po minutě připravili, když Ročák fauloval unikajícího porubského útočníka. Po minutové hře 4 na 4 si minutu přesilovky RT TORAX ani nezahrál. V čase 6:23 byl na brankovišti důrazný Václav Boguaj. Střelu Paska nekompromisně poslal tečí za Žižku.
Přesilovku pak využili i domácí. V čase 11:36 vyrovnal Martin Janíček. Díky nejmenšímu možnému rozměru ledové plochy se hrál rychlý hokej se spoustou odrazů a herních zvratů, protože na kombinace nebyl prostor. Hráči měli k sobě pořád blízko. Hosté se díky kvantitě střelby podruhé v utkání dostali do vedení gólem Jakuba Ślusarczyka, který tečoval střelu Križe od modré. Hrála se 15. minuta, v které padl i vyrovnávající gól. Domácí využili znalosti domácího prostředí a do 13 vteřin vedení Porubě vzali. Po vyhraném buly ve středovém kruhu šli dopředu. Ladislav Janáček využil chyby v porubské obraně a vyrovnal na 2:2.

Třetina bez vyloučení a skoro i bez gólu

Ve druhé třetině se hosté, i přes obtížnější dostupnost obranného pásma, vyvarovali špatného střídání. I se specifickou velikostí kluziště se pomalu srovnávali a byli víc a víc Brumovu nebezpečnější. Tomu dává za pravdu i střelecká produktivita, kdy na bránu svěřenci trenérů Moravce a Bahníka vystřelili dvanáctkrát a mimo ni šlo sedmnáct střel. Některé byly na teč, ale brumovští obránci velmi dobře blokovali a chránili prostor před brankovištěm. Hosté častým měněním pozic dostávali soupeře pod tlak a díky tomu vznikla mezera v obraně a od 34. minuty šel RT TORAX do vedení. Před brankou byli na teč Elbla připraveni Krzysztof Macias s Václavem Boguajem, kterému byla nakonec úspěšná teč připsána. Byť se asi jako poslední dotkl Macias, ale v této soutěži musí jít osobní statistiky stranou. Důležitější je kolektivní výsledek! Tímto gólem RT TORAX odstartoval cestu za první výhrou.

Nalezen recept na hru na úzkém i krátkém kluzišti

Po druhé přestávce totiž dávali góly jen hráči v červených dresech. Brumovští měli v začátku třetí třetiny několik šancí překonat Hurčíka. Nejaktivnějším byl Macháč, kterému porubský gólman vychytal dvě za sebou jdoucí střely. Ve čtvrté minutě třetí tercie ale udeřil Jakub Ślusarczyk, když protečoval střelu Križe od modré. Tato taktika na houževnaté domácí hráče, a na ledě nejmenších možných rozměrů, platila. O šest minut později se k dorážce u brány Žižky dostal Václav Boguaj a v kleku poslal z první puk nad gólmanovo rameno – 2:5. A do třetice střela od modré, tentokrát z hole Paska a nastavení hokejky Filipem Sienkiewiczem těsně před brankářem znamenalo vedení Poruby 6:2. Do konce třetiny zbývaly tři minuty. Drama nastalo, když se hosté dostali do oslabení, navíc dvojnásobného. Od modré se pokoušeli Hurčíka překvapit Mudrák a Smolík. Ale ani střely schované za hráče porubského gólmana nepřekvapily. Puky schovával do lapačky. Tlak domácích trval jen chvíli. Porubští se i ve třech dokázali úspěšně bránit. Dokonce se dostali na dostřel k Žižkovi. Šetřili tak čas a vedení si i v nelichotivé pozici udrželi.

Ostatní zápasy 1. kola

Frýdek-Místekvs.Vítkovice B4:7
Kroměřížvs.EHC Lions5:0 kontumace
Znojmovs.Uherské Hradiště4:10

Michal Blanár (HC Brumov-Bylnice): V první třetině jsme s Porubou stačili gólově držet krok, ale pak jsme dělali několik chyb, které soupeř potrestal. Věděli jsme, že přijede tým, který chce postoupit do extraligy a proti takovému soupeři prostě nemůžeme dělat chyby. Poruba se výkonnostně rovná Uherskému Hradišti a Frýdku-Místku. My půjdeme zápas od zápasu a snažit se vyhrávat.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Zisk tří bodů se nerodil snadno. Domácím nahrávalo prostředí, které nevídáme na stadionech běžně a naše dvě vedení rychle smazali. Kluci ale dodržovali taktiku, hráli trpělivě a to se zúročilo ve třetí třetině. Sice mohlo být rozhodnuto už v prostřední části zápasu, kdyby naše střely nelétaly nad bránu. Pak to kluci konečně dávali po ledě a vznikly z toho ve třetí třetině tři góly. Za týmový výkon klukům spolu s trenérem Bahníkem děkuji.