Porubští hokejisté nestačili na Chrudim, když opět nedokázali ani skórovat

24.01.2009, Petr Dejnožka, Adam Bagar

V předposledním, pětačtyřicátém, kole první hokejové ligy zajížděla šestnáctá Poruba na led páté Chrudimi. Favorit zápasu byl vzhledem k tabulkovému postavení jasný. Domácí to potvrzovali od úvodních minut také na ledě. V první dvacetiminutovce ještě drželi Porubští s domácími hokejisty krok, přesto jeden kotouč za zády Štefla skončil a Východočeši mohli odcházet do šaten spokojenější než soupeř. Druhá třetina již byla ve znamení velkého tlaku Chrudimi a soubojů Štefla s domácími hráči, kteří porubského gólmana třikrát překonali. Po čtyřiceti minutách tedy platil stav 4:0. O osudu utkání bylo rozhodnuto, a tak v poslední části již Chrudim tolik soupeři nezatápěla. Přesto domácí tým dokázal vstřelit ještě jednu branku a připsat si tak na své konto jednoduché vítězství v poměru 5:0. Porubští hokejisté tak po domácí prohře 0:6 s Jihlavou utrpěli další debakl. Na patnáctý Most ztrácí VOKD pět bodů. V posledním kole přivítá Poruba na domácí půdě silné Vrchlabí.

- 45.kolo so 24.1.18:00
HC Chrudim
5:0(1:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Stavenský (Zadina, Šeda J.), 25. Suchý (Král, Valko), 31. Král (Suchý), 35. Stavenský (Zohorna), 55. Šeda J. (Zohorna). Rozhodčí: Hrubý - Arazimová, Špringl. Vyloučení: 11:7, navíc Ovšák (POR) 10 OT. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 820. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 5:0.
HC Chrudim: Němec - Fejgl, Lojek, Suchý, Šafařík, Šeda M., Zukal, Vágner - Bělohlávek, Bláha, Beránek, Král, Semorád, Stavenský, Šeda J., Valko, Zadina, Zohorna, Žák, Klejna.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štefl - Ovšák, Vnenk, Vajda, Tesařík, Kania, Rangl - Červenka, Najdek, Zdeněk - Mikula, Rehuš, Šedivý - Gelačák, Domian, Kolařík - Mocek.

V předposledním kole nadstavbové části přivítali Chrudimští na svém ledě poslední tým soutěže, a to ostravskou Porubu, která je už bez šance na postup do předkola. Jakákoli výhra by domácím zajistila pátou příčku a tedy nejvýhodnější pozici do vyřazovací části soutěže. Od začátku se hrál tvrdý hokej s mnoha nepříjemnými zákroky. Poruba začala aktivně, do první šance se probil Červenka, ale jeho jedovka skončila pouze na boční síti. Na druhé straně si připsal první zákrok Štefl po střele Tomáše Zohorny. Ve 4. minutě ujížděli v přečíslení dva na jednoho Jan Semorád a Marek Zadina a prvně jmenovaný vystřelil z kruhů, Martin Štefl měl s touto pumelicí hodně práce, ale nakonec jí dokázal vyrazit koncem hole. Poté začal hlavní rozhodčí Hrubý posílat na trestnou lavici jednoho hráče za druhým. Nejdříve měla Poruba dvakrát možnost dvojnásobné přesilové hry, ale kromě několika střel Tesaříka, nic nevymyslela. Poté se také Chrudimi nabídla přesilová hra a na rozdíl od Poruby ji dokázala zužitkovat. Jan Šeda vymýšlel hrátky v rohu kluziště s Markem Zadinou a právě Marek Zadina našel na kruzích volného Stanislava Stavenského, který z první trefil mezeru u vzdálenější tyče - 1:0. Následovala další početní výhoda pro domácí, ale branka Poruby v první třetině již pokořena nebyla. Na druhé straně měl nejblíže k vyrovnání aktivvní Tesařík, ale se všemi jeho pokusy si Martin Němec poradil nadmíru dobře. Po první části byl stav výhodný pro Chrudim 1:0.

Do druhé části nastoupili aktivněji domácí s chutí uklidnit hru a přidat další branky. Plán mohl začít splňovat Stavenský, který nepropasíroval puk do branky po střele Beránka. Ve 25. minutě se to už ale povedlo jeho spoluhráči z obrany Petru Suchému. Opět několik rychlých přihrávek v početní výhodě a tvrdá střela znamenala vedení o dvě branky - 2:0. Od této doby byla Poruba naprosto neškodná a hrozila pouze z ojedinělých příležitostí. Na druhé straně se ale o to víc zapotil Martin Štefl. Nejprve musel hasit střelu Tomáše Zohorny, kterou na poslední chvíli vyrazil ramenem nad. O pár sekund později se musel činit znovu, tentokrát po střele Vágnera. V polovině utkání již překonán byl. Petr Suchý zamíchal s pukem a přihrál před prázdnou branku Lukáši Královi a ten neměl problém trefit odkrytou klec - 3:0. Čtvrtá branka Chrudimských padla ve vlastním oslabení. Po chybě hostující obrany si puk vzal Tomáš Zohorna a v přečíslení dva na jednoho přihrál na kruzích Stanislavu Stavenskému a ten svým druhým gólem v utkání zvýšil na rozdíl čtyř branek - 4:0. Po této brance se v ojedinělé šanci ocitl hostující Domian, ale Martina Němce neprostřelil. Do konce třetiny spalovali chrudimští útočníci jednu šanci za druhou a tak se šlo do třetího dějství za stavu 4:0.

Do třetí části šli domácí s čistou hlavou a cílem udržet nadějný stav. Poslední dvacetiminutovka se již odehrála v klidu. Na obou stranách kralovali gólmani, hlavně Martin Němec měl v této třetině více práce, než jeho protivník. První nebezpečnější střelu vyslal na Němce Ovšák, chrudimský gólman se proti této ráně blýskl semaforem. Na druhé straně letěla střela Jana Šedy jen těsně nad. V podobné situaci se ocitl v 54. minutě Tomáš Bláha, ale dopadl úplně stejně jako jeho kamarád z vedlejší lajny. O chvíli později přišla, jak už ve zvyku bývá, překrásná akce Chrudimi. Tomáš Zohorna našel přesnou přihrávkou před brankou Jana Šedu, který střelou z první trefil růžek hostující branky a uzavřel tím účet tohoto utkání – 5:0. Třicet sekund před koncem mohl završit svůj hattrick Stanislav Stavenský, ale Štefla nadvakrát nepřekonal. Utkání tak skončilo zaslouženým výsledkem 5:0.

Alois Seifried, vedoucí týmu HC VOKD Poruba: Soupeř byl lepší, co jiného k tomu říct. Hráli jsme asi tři minuty pět na tři, nevyužili jsme toho a dostali jsme gól v oslabení na 1:0. Druhou třetinu jsme propadli, soupeř dával góly a my jsme to neubránili. Bylo to po chybách jak v obraně, tak i útoku. Hráči ztráceli puky, nedokázali je zpracovat. Ve třetí třetině byl již soupeř na koni, hrál v klidu a my už neudělali nic.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: Dnešní zápas byl taková houpačka. Jak se hokej hraje na tři třetiny, tak tentokrát to opravdu byly tři hodně různé třetiny. První byla ovlivněna spoustou vyloučených, my jsme se vůbec nedostali do hry, do tempa. Měli jsme několikrát štěstí, že soupeř neskóroval. Nakonec jsme ji vyhráli 1:0, ale ta třetina z naší strany nebyla vůbec optimální. Hráli jsme tam dvanáct minut v oslabení, nedostali jsme se vůbec do hry. Druhá byla jasná. Myslím, že jsme soupeře jasně přehráli, byli jsme lepší, dobře jsme se pohybovali, využili jsme přesilovky. Ta druhá třetina se mi opravdu moc líbila. A třetí, to už se zápas jen dohrával. Tam bylo opravdu jasné, že soupeř nebude mít na to, aby ten výsledek zvrátil a byla jen otázka času, jestli se nám podaří ještě nějaký ten gól dát, ale už to tempo zase opadlo. V každém případě jsme si dnes došli pro klidové vítězství.