Poruba porazila nevyzpytatelný Nový Jičín a vrátila se tak zpět na druhé místo

26.01.2015, René Chyla

Hokejisté týmu HC RT TORAX Poruba 2011 udolali v předehrávce 38. kola druhé ligy tabulkového soupeře z Nového Jičína a vrátili se tak na druhé místo, o které přišli prohrou na Lapači. Hosté šli sice do vedení zásluhou Novotného, Miroslav Javín ale vyrovnávací trefou z 15. minuty nastartoval porubský obrat. Na výhře 5:1 se výrazně podílel dvaadvacetiletý mladík Jakub Peslar, který přispěl hned třemi asistencemi. Poslední branka utkání padla z hole Jakuba Schwarze, pro kterého to byla již druhá trefa za porubské áčko.

2. liga - skupina Východ - 38.kolo po 26.1.18:00
Ďáblové Nový Jičín
5:1(1:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Javín (Slavík), 25. Hulva (Červenka, Peslar), 32. Seidler (Pavlačka, Javín), 39. Buček (Seidler, Peslar), 52. Schwarz (Vajda, Peslar) – 12. Novotný (Lehečka). Rozhodčí: Koliba – Jureček, Rychlý. Vyloučení: 7:9, navíc Buček 10 min. OT (POR) a Prokop 10 min. OT + OK (NJČ). Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 481. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Vrba – Peslar, Vajda, Baca, Slavík, Javín, Buček – Pavlačka, Schwarz, Červenka, Kilnar, Seidler, Hulva, Zachar, Brnčál, Vrána, Vaněk
Ďáblové Nový Jičín: Šrámek – Žák, Flašar, Hruška, Prokop, Vašut, Vnenk, Cabák – Gebauer, Mráz, Kabeláč, Mikšan, Lehečka, Novosad, Ižacký, Hanák, Novotný, Uhlár

Předehrávka 38. kola mezi tabulkovými sousedy začala velmi zvolna, kdy žádný z týmů nechtěl udělat jako první chybu a inkasovat. První, kdo se dostal do vážnější šance, byl novojičínský Jakub Hruška, jehož střelu z bezprostřední blízkosti Adam Vrba fantasticky zneškodnil. O chvíli později se před Šrámka protáhl Rostislav Vaněk, ale ani ten nedokázal zasunout puk do branky a otevřít skóre zápasu. Při hře čtyři na čtyři měl další šanci Petr Seidler, při samostatném úniku ale před Šrámkem vystřelil vysoko nad branku. Další tutovky spálili Jakub Ižacký a na druhé straně také Marek Pavlačka. Oba jen dali vyniknout brankářům. RT TORAX krátce po polovině první třetiny v útočném pásmu chyboval. Kotouče ujal Jakub Lehečka, který několikrát před Vrbou dorážel.

Poslední pokus se odrazil přesně na hůl Dominika Novotného, který nemohl neminout zcela odkrytou bránu – 0:1. Domácí mužstvo dostalo krátce po inkasované brance k dispozici přesilovku. Nejprve jen těsně mimo tečoval Peslarovu střelu Jakub Schwarz, o pár sekund později už ale ochablé porubské tribuny slavily vyrovnání. Marek Slavík nahrával na levý kruh volnému Miroslavu Javínovi, který pohotovou střelou k pravé tyči srovnal na 1:1. Do konce třetiny dokázala ještě nadvakrát zahrozit formace Kilnar – Schwarz – Zachar, ale ani jeden z nich nepřeklopil pomyslné misky vah na domácí stranu.

Nový Jičín měl na začátku druhé periody k dispozici dvě přesilovky, ale ani jednu nedokázal patřičně využít. Po skončení této příležitosti krutě udeřili domácí hokejisté. V signalizované výhodě Šrámek vytěsnil střelu betonem, ale puk se odrazil pouze na hůl Jakuba Hulvy, který měl před sebou pouze prázdnou bránu a otočil vývoj utkání – 2:1. O minutu později mohl po chybě Porubských srovnat v samostatném úniku Tomáš Mráz, ten ale nedokázal vytěžit více než střelu do Vrby. Zdeněk Novosad ještě dorážel, ale ani ten nebyl úspěšný. V 29. minutě bylo na porubském stadionu k vidění parádní gesto fair-play. Jakub Peslar se přiznal rozhodčím, že nebyl Dominikem Novotným faulován, za což sklidil od spoluhráčů i protihráčů aplaus.

O tři minuty později nahodil kotouč do prostoru brankoviště Miroslav Javín, kde byl černý nesmysl několikrát tečován. Jako poslední teč byla z hole Petra Seidlera a domácí vedli již 3:1. RT TORAX poté zahrozil i v oslabení, ovšem Adam Červenka místo nahrávky na volného Lukáš Vránu zvolil střelu k pravé tyči, ale další branku viděli diváci až při domácí dvojnásobné početní převaze. Petr Seidler přihrál z rohu kluziště mezi kruhy přesně do pohybu Martina Bučka, který z první prostřelil Šrámka počtvrté – 4:1.

RT TORAX začal třetí třetinu obrovským náporem. V dobré pozici se ocitl Jakub Schwarz, který se dostal až těsně před Šrámka. Na poslední chvíli však zasáhla novojičínská obrana. O chvíli později na druhé straně vyhazoval Jakub Peslar kotouč a zasáhl protihráče, od kterého si puk málem našel cestu za Vrbova záda. Domácí si v poslední periodě nevytvořili mnoho šancí, jelikož se soustředili zejména na obranu, a tak se Novojičínští do žádných vážnějších situací nedostávali.

V početní převaze předvedl ale hostující útok výbornou kombinaci. Jakub Ižacký přenechal na levém kruhu Tomáši Mrázovi, který našel ještě lépe postaveného Martina Kabeláče, jeho střela jen o centimetry minula pravou tyč. V 52. minutě bylo definitivně rozhodnuto. David Vajda pálil od modré a střelu dokázal ještě před brankovištěm tečovat Jakub Schwarz, který se tak trefil podruhé za porubské áčko – 5:1. V dobré pozici se poté ještě ocitli hostující Kabeláč a Hruška, ale Adam Vrba se proti jejich pokusům opět vytáhl.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Odehráli jsme povedené utkání, které rozhodly tři využité přesilové hry. Třetí třetinu jsme hráli tak, abychom se nezranili, ve středu nás čeká další zápas, máme to nahuštěné, ale jsem spokojený. Marodka není příjemná, to se čas od času stává, musíme se s tím poprat, kluci se vyběhají, zregenerují a ve středu opět na ledě.

Aleš Flašar (HC Nový Jičín): Gratuluji soupeři k bodům. Porubu bych si přál do vyřazovacích bojů, věřím, že přes nás do finále nepřejdou.